РФ захопила українські катери. В Україні можуть ввести воєнний стан. Що відомо
13:30 (26.11): стали відомі імена поранених військових моряків. Це: Артеменко Андрій Анатолійович (31 березня 1994 року народження, Новоукраїнка), Сорока Василь Вікторович ( 11 квітня 1991 року народження, Одеса), Ейдер Андрій Дмитрович (20 грудня 1999 року народження, Одеса).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал. Там ми публікуємо усі подробиці того, що відбувається.
Також Порошенко заявив, що домовився з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом про термінове скликання надзвичайного засідання комісії Україна-НАТО.
Окрім цього, «Громадське» з мамою Андрія Ейдера — одного із українських моряків, який дістав поранення 25 листопада під Керченським мостом внаслідок агресії РФ. Євгенія Ейдер розповіла, що востаннє бачила сина, коли він пішов підписувати контракт з ВМС ЗСУ, останнім часом вони спілкувались в телефонному режимі та у Facebook. Про поранення сина Євгенія Ейдер дізналася зранку 26 листопада від російської журналістки з Москви.
11:56 (26.11): у Міжнародного валютного фонду немає формальних юридичних заборон, що перешкоджають продовженню співпраці в умовах воєнного стану. Про це заявила прес-служба київського офісу МВФ, повідомляють «Українські Новини».
Читати більше новин в TelegramУ фонді зазначили, що МВФ вже співпрацював з низкою країн, на території яких розгорталися військові конфлікти різної активності. Для фонду важливо, щоб в країні існував план реформ і щоб дії влади сприяли його реалізації.
11:14 (26.11): поранених українських моряків, яких напередодні захопили російські військові в Азовському морі, доправили до Москви. Про це в ефірі «5 каналу» заявив постійний представник президента України в Криму Борис Бабін.
За його словами, військовослужбовців прооперували. Водночас, і досі Україні не відома точна кількість поранених унаслідок агресивних дій РФ. Окрім цього, Борис Бабін запевнив, що Київ на міжнародному рівні вимагатиме не порушувати права українців.
«Це не неправда, наскільки нам відомо, вони їх в Москву вивезли. Стан не легкий, були зроблені операції. І це вже свідчить, що це не якісь там подряпини. Нас турбує кількість поранених, бо на момент припинення зв’язку з групою кораблів ВМС наше керівництво мало інформацію про шістьох поранених осіб. Виникає питання, де інші, в якому вони стані. І ми будемо це питання ставити, зокрема в тому форматі, який передбачений міжнародним гуманітарним правом», — заявив Бабін.
Зранку 25 листопада 3 українські військові судна вийшли з Одеси. Вони мали пройти через Керченську протоку до Маріуполя. РФ намагалася заблокувати прохід через Керченську протоку, потім прикордонні кораблі ФСБ РФ почали переслідували українські катери, згодом – здійснили таран, обстріляли та захопили їх. Влада України вважає це актом воєнної агресії. Через це Рада нацбезпеки і оборони України пропонує ввести правовий режим воєнного стану. Розповідаємо, що відомо.
Про введення воєнного стану
Президент України Петро Порошенко попросив Верховну Раду ввести воєнний стан. РНБО запропонувала ввести воєнний стан на 60 діб. Порошенко заявив, що консультації з головою Верховної Ради з цього питання вже проведені.
«Запровадження воєнного стану не означає, що Україна проводитиме наступальні дії. Україна буде проводити дії щодо оборони своєї території. Це не означає зміни положення на фронтовій лінії Донецької та Луганської областей», – додав президент. За його словами, рішення не передбачає негайної мобілізації, але буде «проведено роботу з резервом першої черги». Також президент додав, що рішення не передбачатиме обмеження конституційних прав громадян.
Порошенко попросив депутатів Верховної Ради зібратися 26 листопада на позачергове засідання для підтримки цього рішення.
Також Порошенко заявив, що з військовослужбовцями резерву першої черги «проведуть роботу», щоб за найкоротший термін забезпечити захист Української держави.
«Я звертаюся до вас, шановні ветерани, будьте в готовності. Ми повинні в найкоротший термін забезпечити всі необхідні заходи для того, щоб зупинити ворога і захистити нашу державу», – сказав президент. Він додав, що адміністрація отримала дзвінки учасників АТО, які наразі перебувають у резерві, щодо того, що «вони вже зараз пакують рюкзаки і готові виступати на оборону держави», – підкреслив президент.
Реакція світу
У Конгресі Сполучених Штатів Америки засудили протиправні дії РФ в Азовському морі. Заяву зробив конгресмен та співголова Українського конгресового кокусу Брайян Фіцпатрік. Конгресмен наголосив, що США не повинні ігнорувати агресію РФ проти України.
«Зухвале порушення Росією міжнародного права в Азовському морі та провокаційні атаки щодо суверенітету України є абсолютно неприйнятними. Росія повинна негайно відновити свободу плавання через Керченську протоку, дозволивши українським суднам вільно використовувати українські порти», – йдеться в заяві.
Рада Безпеки Організації об’єднаних націй проведе екстрену нараду через агресивні дії Росії проти України в Азовському морі. Засідання відбудеться 26 листопада о 18:00 за київським часом. Про це повідомила постійна представниця США при ООН Ніккі Гейлі.
Ситуація під посольством РФ у Києві
Біля посольства РФ у Києві підпалили авто з дипломатичними номерами. Це сталося після проведення акції протесту біля посольства. Її влаштували через обстріл РФ та захоплення 3 українських катерів.
Також під час акції протесту посольство закидали димовими шашками. Через агресивні дії РФ біля російського посольства у Києві зібралося близько сотні людей, небайдужі продовжують підходити. Із собою активісти принесли шини, а також паперові кораблики. Люди скандують: «Мир Донбасу – смерть Кремлю», «Смерть Росії!»
Ситуація на Азовському морі
Три українські кораблі захоплені російськими суднами в Азовському морі в районі Керченської протоки, шестеро українських моряків поранені.
Радіостанція «Говорит Москва» з покликанням на джерело в медичних колах повідомляє, що поранених українських військових доставили в травматологію лікарні імені Пирогова в Керчі. Їх стан оцінюють як задовільний. За даними української сторони, в результаті обстрілу постраждали шестеро людей, за версією ФСБ, поранених троє.
Президент Порошенко вимагає від РФ негайно звільнити українських моряків і кораблі: «Я звертаюся до керівництва Російської Федерації з вимогою негайно звільнити українських військовослужбовців, які в порушення міжнародного права, брутально були затримані і доля яких невідома. Ми вимагаємо терміново їх передати українській стороні разом з кораблями і терміново зробити деескалацію ситуації, яка слалася в Азовському морі – як перший крок, і деескалацію по інших напрямках».
Що ще
У ніч на 25 листопада кораблі Військово-морських сил ЗС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксира «Яни Капу» планово вийшли із порту Одеси у Чорному морі до порту Маріуполь в Азовському морі. У командуванні ВМС відзначили, що про намір здійснювати перехід заздалегідь було проінформовано відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.
Вранці, 25 листопада, всупереч Конвенції ООН із морського права і договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, російські прикордонні кораблі та катери розпочали переслідування українських кораблів та в ультимативній формі вимагали зупинитися під загрозою застосування зброї. Зокрема, прикордонний корабель РФ «Дон» пішов на таран українського рейдового буксира, унаслідок чого, за інформацією ВМС України, було «пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження», загублено рятувальний пліт. Москва стверджує, що українські кораблі рушили до Керченської протоки, не отримавши від неї дозволу. У ФСБ РФ заявили, що три українські судна ніби «перетнули державний кордон Російської Федерації» та «неправомірно зайшли у тимчасово закриту акваторію територіального моря Російської Федерації», у порушення Конвенції ООН із морського права.
ФСБ підтвердила захоплення українських кораблів та поранення трьох військовослужбовців. За інформацією російської сторони, пораненим надана допомога. У відомстві заявили про відкриття кримінальної справи за «фактом порушення кораблями ВМС України державного кордону РФ». Затримані українські кораблі доставляються в порт Керчі. Одіозна офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова звинуватила Україну в провокації. «Бандити із великої дороги, – написала вона на своїй Facebook-сторінці. – І методи бандитські: спочатку провокація, потім силовий тиск, а потім звинувачення в агресії».
Про реальний стан поранених моряків та місцеперебування захоплених катерів Україні не відомо. Уповноважена Верховної Ради із прав людини Людмила Денісова заявила Громадському, що моряків практично можна вважати військовополоненими.
Через надзвичайні події із нападом російських силовиків на кораблі Військово-морських сил Збройних сил України Президент України Петро Порошенко скликав воєнний кабінет при Раді національної безпеки і оборони України, яке розпочалося опівночі. Збройні сили України приведені в стан повної бойової готовності.