Родичі загиблих воїнів можуть оформити спеціальну пенсію: як вона виплачується
- Якщо захисник чи захисниця померли, їхні найближчі рідні мають право на спеціальну виплату. Фактично це частина зарплати, яку мав отримувати військовослужбовець.
- Грошова допомога розраховується з огляду на розмір зарплати захисника.
- Загалом є три види військових пенсій.
Грошове забезпечення призначається навіть якщо військовий загинув не під час несення служби, але цей фактор впливає на розмір допомоги. Родичі можуть почати отримувати виплату за кілька років до того, як самі вийдуть на пенсію, але і є виняток.
Заборона розповідає про соціальну допомогу рідним військових.
Соцдопомога для родин воїнів ЗСУ: правила
Виплата пенсій військовослужбовцям та їхнім родинам регулюється законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з документом, у випадку смерті захисника батьки та дружина/чоловік мають право отримувати грошову допомогу.
Розмір виплати складає 70% від зарплати загиблого на кожного члена сім’ї (не менше ніж 7 800 гривень). Якщо в сім’ї двоє та більше дітей, додаються також по 50% на кожну дитину — щонайменше 6 100 гривень.
Гроші починають виплачувати за п’ять років до того, як отримувач (жінка, чоловік, батьки) вийде на пенсію, тобто у 55 років.
Читати більше новин в TelegramВажливо! Грошове забезпечення призначається навіть якщо військовий загинув не під час несення служби. Проте розмір виплат у цьому випадку менший — 30% від зарплати. Також підіймається і мінімальний вік для отримання допомоги — 60 років.
Максимальний розмір пенсії для родини загиблого не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб — у серпні-2023 це 20 930 гривень, але і не може бути нижчим, ніж два таких мінімуми — 4 186 гривень.
Є випадок, у якому пенсія надається одразу ж після загибелі військовослужбовця. Йдеться про ситуації, коли у захисника залишилися дитина до восьми років. Дружина може оформити виплату незалежно від віку та працевлаштування (якщо загинув не під час служби, має бути працевлаштованою).
Пенсії для військовослужбовців в Україні: які є
В Україні соціальні виплати захисникам призначають після звільнення зі служби. Існує три види таких пенсій:
- за вислугу років (при наявності календарної вислуги 25 років або при досягненні на день звільнення 45-тирічного віку, за наявності 25 років і більше стажу);
- по інвалідності (якщо вона настала під час проходження служби);
- в разі втрати годувальника (для родин загиблих захисників та захисниць).
Розмір пенсії за вислугу обчислюється індивідуально для кожного військового і залежить від кількох факторів:
- заробітної плати за посадою;
- військового звання;
- відсотку надбавки за вислугу років;
- щомісячних додаткових надбавок/доплат/премій/підвищення.
Правила такі:
- за вислугу 20 років і більше встановлюється пенсія розміром 50% заробітку;
- військовослужбовцям, що пішли у відставку за віком або станом здоров’я — 55%. За кожен рік вислуги понад 20 років додатково призначається 3%.
- військові, які мають страховий стаж 25 років і більше — 50% плюс 1% за кожен додатковий рік стажу.
Захисники, що отримали інвалідність внаслідок несення служби, отримують пенсії за таким розрахунком:
- I група — 100% заробітку;
- II група — 80%;
- III група — 60%.
Виплата грошової допомоги не припиняється у разі повторного прийняття на службу. Це стосується усіх видів призову, можливих під час дії воєнного стану:
- мобілізації;
- призову резервістів в особливий період;
- контрактної служби.
Раніше Заборона розповідала про оформлення пенсій для українців за кордоном. Пенсійний фонд затвердив процедуру віддаленого отримання виплат.
Читати більше новин в Telegram