Читаєте зараз
Росія піде з МКС, але не каже коли. Як це вплине на роботу станції

Росія піде з МКС, але не каже коли. Як це вплине на роботу станції

Markiian Oliiarnyk
  • Російська Федерація заявила, що завершить місію на Міжнародній космічній станції, але зазначила точної дати.
  • Рішення стало відповіддю на санкції Заходу, введені проти російських космічних підприємств після вторгнення в Україну.
  • Експерти космічної галузі вважають, що вихід Росії з проєкту може загрожувати існуванню МКС.

У «Роскосмосі» заявили, що Росія припинить участь у місії на Міжнародній космічній станції (МКС). Точної дати не вказали, однак за міжнародними домовленостями Росія має попередити партнерів не менше, ніж за 12 місяців до виходу. Таке рішення росіян може серйозно вплинути на роботу станції, адже вона працює на російських двигунах. Утім способи зберегти проєкт у NASA все ж таки є.

Заборона розповідає про заяву російського космічного агентства щодо виходу з місії МКС та як це може вплинути на долю проєкту.


Росія припинить роботу на МКС: заява Роскосмосу

30 квітня 2022 року керівник російської космічної агенції «Роскосмос» Дмитро Рогозін заявив, що РФ завершить місію на Міжнародній космічній станції, повідомляє Bloomberg.

«Рішення вже прийнято, ми не зобов’язані про це говорити публічно. Я можу сказати лише так — згідно з нашими зобов’язаннями ми повідомимо наших партнерів про закінчення нашої роботи на МКС за рік», — цитує видання інтерв’ю Рогозіна російським пропагандистам.

При цьому напередодні, 29 квітня, у «Роскосмосі» заявляли, що не будуть поспішати з оголошенням позиції і продовжать роботу згідно зі встановленим російським урядом терміном — до 2024 році. 

Читати більше новин в Telegram

Як пише Bloomberg, причиною виходу Росії з проєкту стали санкції, які США, Канада та ЄС ввели проти космічних підприємств РФ. Ще у березні 2022 року Рогозін погрожував, що Росія покине МКС, якщо санкції не будуть зняті. «31 березня — останній день, коли ми чекаємо відповіді від NASA, Європейського космічного агентства та Канадського космічного агентства щодо зняття санкцій. У разі відсутності своєчасної відповіді Росія сама визначить, як довго працюватиме станція», — сказав Рогозін.

Зазначимо, що США і РФ у 2021 році продовжили угоду про космічну співпрацю на МКС до 2030 року.

МКС після виходу Росії: що буде з проєктом

Думки експертів з приводу того, чи опиниться проєкт міжнародної космічної станції під загрозою після завершення місії РФ, розділилися.

«Я вважаю, що це найбільша загроза для міжнародного [космічного] партнерства в його історії», — каже Рон Гаран, колишній астронавт NASA, який провів п’ять місяців на борту станції в 2011 році.

США та Росія не просто співпрацювали, щоб побудувати спільну власність у космосі: кожна з країн виконувала важливу функцію. Америка відповідає за обслуговування сонячних панелей для постачання електроенергії, а росіяни — за обслуговування двигунів, завдяки яким МКС утримується на орбіті.

«Станція не створена для існування без російського модуля», — заявив старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Тодд Гаррісон.

Як пише Bloomberg, Росія могла б отримати виплату та продовжувати підтримувати МКС на тимчасовій основі, поки США розроблять та встановлять заміну російському обладнанню. На думку виконавчої директорки Space Frontier Foundation Енн Капусти, такий поступовий вихід допоміг би підготувати основу для того, щоб один з партнерів МКС, наприклад, Канада чи Японія, змогли приєднатися до місії. «Є купа інших потенційних вільних партнерів, які хотіли б отримати можливість почати працювати над цим», — каже експертка.

Утім існує ще одна проблема — NASA використовує російські космічні кораблі «Союз» для транспортування астронавтів на МКС та з неї. Після закриття американської шатлової програми у 2011 році, у США не залишилося альтернатив у пілотованій космонавтиці. Тому Росія фактично заволоділа монополією на транспортування астронавтів.

Лише у 2020 році NASA змогло самостійно, без участі росіян, доправити на станцію космонавтів. Допомогла у цьому приватна космічна компанія SpaceX мільярдера Ілона Маска. Тож у перспективі, у разі виходу Росії з МКС, американські Crew Dragon цілком можуть замінити російські «Союзи». 

У доповіді Національного космічного агентства США зазначається, що станція може припинити своє існування у 2031 році. Річ у тім, що термін її експлуатації мав завершитися у 2024 році, але був продовжений до 2030 року. Потужності та технічні можливості станції вичерпні, тому її все ж доведеться зупинити. МКС планують вивести з орбіти та затопити в Тихому океані.

«Згідно з останньою оцінкою бюджету, за якої можливе продовження експлуатації МКС до 2030 року, зведення станції з орбіти має відбутися у січні 2031 року», — вказано у доповіді.

Раніше Заборона розповідала про санкції США проти російського оборонно-промислового комплексу, зокрема компаній, які займаються виробництвом ракет, що б’ють по Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій