Росія вигадала способи, як обходити українську ППО та вбивати більше людей. Чи справді все так погано?

Svitlana Hudkova

Збільшення кількості зенітно-ракетних комплексів на кшталт Patriot в Україні змушує Росію міняти вбивчу тактику. На жаль, іноді ворогу вдається обійти українську ППО, як це сталося під час масштабного обстрілу Києва 8 липня.

Які саме хитрощі використовує російська армія та як їм протистоять Повітряні сили України, разом з експертами розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Пастки для української ППО

Росіяни опанували чимало способів виявлення та обходу систем протиповітряної оборони, які зазвичай застосовують напередодні масштабної атаки на міста України.

Денис Попович. Фото: Денис Попович / Facebook

«Ворог використовує внутрішню агентуру, розвідувальні польоти, зокрема дронами чи навіть маневровими ракетами, а також доступні засоби супутникової розвідки. Ще одним варіантом розвідки є пуск фальш-цілей — їх відстежують радіолокаційні станції, а росіяни фіксують їхнє розташування», — пояснює в коментарі Забороні військовий оглядач Денис Попович.

За його словами, іноді такі дії ефективні, але не завжди: українські системи ППО теж можуть міняти позиції. Ворог це так само розуміє, тому вигадав способи, як проривати оборону безпосередньо під час атаки. 

Дмитро Жмайло. Фото: Дмитро Жмайло / Facebook

«Наприклад, росіяни часто використовують для атак ракети типу Х-101. По-перше, їх у них багато: Росія отримує необхідні компоненти через треті країни. По-друге, ці ракети летять на надмалих висотах, що заважає завчасно відстежити такі цілі. Окрім того, певну їхню кількість почали оснащувати тепловими пастками. Як це працює? Коли на ворожу ракету наводиться ракета ППО, Х-101 відстрілює теплову пастку, на яку реагує зенітна ракета і вибухає в повітрі. А деякі оснащують системами глушіння зв’язку, щоб їх було важче виявити», — розповідає виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло.

Тож хай яка пролягає прірва між західними й російськими ракетними технологіями, завдяки набутому бойовому досвіду та об’єктивно більшій особовій і військовій потузі ворог може собі дозволити встигати вдосконалювати техніку. «І масштабна атака на Київ 8 липня є прикладом довготривалої роботи росіян, бо так багато повітряних цілей ми востаннє пропускали ще 2022 року», — стверджує фахівець.

Українська ППО пристосовується до атак Росії

Так само як Росія шукає можливості, українські Повітряні сили теж навчаються протистояти хитрощам противника — і виконують свою роботу максимально ефективно.

«Красномовним свідченням відмінної роботи наших сил ППО є те, що за значної переваги росіян в авіації нам вдалося максимально зберегти свій парк техніки. Системи перекривають аеродроми, і попри постійні атаки по тому ж Старокостянтинову чи Миргороду летовища не знищені. Ми почали робити макети літаків і ЗРК Patriot, щоб дорогі російські ракети прилітали по них, а не по справжній техніці. ППО також регулярно маневрує та міняє позиції», — говорить Жмайло.

Іван Киричевський. Фото: Іван Киричевський / Facebook

Для вищої ефективності потрібно ще більше зенітних ракет до ППО, переконаний військовий експерт Defence Express Іван Киричевський. Він зазначає, що росіяни не вигадали нічого особливого, що могло б негативно вплинути на роботу української протиповітряної оборони. А ситуації, коли ворожі ракети прориваються, здебільшого зумовлені нестачею ракет до ППО.

«Ефективність збиття російських ракет залежить від того, скільки в нас є зенітних ракет. Надскладних тактичних прийомів у цьому випадку немає. Нам просто треба більше зенітних ракет. А всі ці розмови, що ми неефективно використовуємо свою протиповітряну оборону, — пуста балаканина. Росіяни виготовляють більше далекобійних ракет, ніж ми отримуємо ракет до систем ППО. У них є можливість без будь-яких хитрощів задавити нашу ППО масою», — каже експерт.

Закрити небо України

Ефективність ППО підвищується тільки створенням ешелонованої системи ППО, яка складається з:

  • ЗРК великої, малої та середньої дальності;
  • авіаційної частини;
  • радіолокаційних та супутникових систем, які допомагають своєчасно виявляти пуски ракет, літаків та видавати цілевказівки.

«Все це має бути інтегровано в єдину систему. Йдеться про збільшення кількості кожного з цих елементів, а не лише ЗРК», — пояснює Денис Попович.

Й Україна працює над нарощенням сил протиповітряної оборони. За підсумками саміту НАТО у Вашингтоні Збройні сили отримають чотири батареї Patriot й одну батарею SAMP/T від США, Німеччини, Румунії, Нідерландів та Італії.

Крім цього, США, Канада, Норвегія, Іспанія, Велика Британія та інші союзники нададуть Україні десятки тактичних систем ППО: NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS і Gepard.

«Ці системи мають закрити великі міста, військові об’єкти та критичну інфраструктуру — це необхідний мінімум, щоб спокійно пережити зиму. Але щоб закрити всю Україну, нам таки потрібно 25 систем Patriot», — говорить Дмитро Жмайло.

Дійсно, раніше цю цифру підтвердив президент Володимир Зеленський під час зустрічі з українськими журналістами в Києві 15 липня. От тільки можливостей передати таку кількість систем у світі немає, пояснює Іван Киричевський.

«Можу сказати, що лише у США є 500 пускових установок. На другому місці Саудівська Аравія — 100 пускових установок, а це якраз 25 батарей Patriot. Чи віддадуть вони їх нам? Ні. Американці також не поспішають, адже ще у 2021 році вони задумалися над нарощенням кількості власних Patriot на 20%, щоб у разі чого відбивати атаки Росії та Китаю. Тож запит є, потреби є, але немає можливості їх задовольнити. І ми мусимо виходити з того, що маємо», — резюмував експерт.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій