Читаєте зараз
Росіяни обстріляли турецький корабель в Чорному морі напередодні приїзду Путіна

Росіяни обстріляли турецький корабель в Чорному морі напередодні приїзду Путіна

Анастасія Бодюл
  • 13 серпня 2023 року російський військовий корабель «Василій Биков» примусово зупинив турецьке судно «Шюкрю Окан».
  • Його капітан нібито не виконав наказу росіян, тому ті відкрили попереджувальний вогонь.
  • За даними розслідувачів, інцидент стався не в українських водах. Чи в міжнародних водах, чи в турецьких, невідомо.

«Василій Биков» — патрульний російський корабель проєкту 22160. Його активність в безпосередній близькості до вод країни-членкині НАТО може перерости в міжнародний конфлікт. Адже в серпні в Туреччину має приїхати Путін, зокрема для перемовин по Сирії, зерновій угоді, газу та нафті.

Заборона розповідає про загрозу для цивільного судноплавства з боку Росії.


Sukru Okan: напад на судно

13 серпня 2023 року російський військовий корабель «Василій Биков» перехопив у Чорному морі судно: воно ходить під різними прапорами, але належить турецькій компанії. Суховантаж Şükrü Okan прямував до українського порту Ізмаїл, пише The Telegraph.

«Екіпаж «Василія Бикова» вимагав від судна зупинитися для перевірки, але капітан не відреагував і намагався втекти. Тоді патруль відкрив попереджувальний вогонь. Дал відбулися радіопереговори, після яких оглядова група висадилася з гелікоптера на суховантаж і провела перевірку. Після її завершення судно попрямувало далі в Ізмаїл», — повідомили у Міністерстві оборони країни-агресорки.

Компанія Refinitiv, яка збирає дані про судноплавну галузь, заявила, що судно 14 серпня знаходилося біля берегів Болгарії та прямувало до румунського порту Суліна.

Читати більше новин в Telegram

Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm заявила, що росіяни збрехали про огляд судна в українських водах. За інцидентом спостерігав танкер Olvia, який мав спільний маршрут з Sukru Okan: його екіпаж переконаний, що ані перевірки, ані пострілів не було. Судно нібито лише змінило маршрут у бік Туреччини за рекомендаціями з радіоефіру. Можливо, подальший огляд відбувався вже в турецькій акваторії, хоч це і є незаконним.

Приблизне місце огляду Şükrü Okan росіянами. Карта: Defense Express

Очільниця пресцентру Сил оборони півдня Наталя Гуменюк теж зазначила, що повідомлення Міноборони РФ ніким з офіційних джерел не було підтверджено. Але, на її думку, ця ситуація є тривожним сигналом для кожного цивільного судна у Чорному морі. 

«ВМС РФ грубо порушили Статут ООН, Конвенцію ООН з морського права та інші норми міжнародного права. Такі дії стали черговим прикладом цілеспрямованої політики Росії щодо створення загроз свободі навігації та безпеці торговельного мореплавства в Чорному морі. Україна закликає партнерів посилити зусилля задля збереження функціонування Чорноморської зернової ініціативи», — прокоментували атаку у Міністерстві закордонних справ України.

Зернова угода: небезпека в Чорному морі

Після зриву домовленості чорноморські води стали ще більш небезпечними для судноплавства. РФ заявила, що з 20 липня 2023 року розглядатиме всі вантажні судна в акваторії як контрабандистів зброї і атакуватиме їх. У відповідь в Міністерстві оборони України повідомили, що теж даватимуть відсіч кораблям, що прямують до російських портів чи тимчасово окупованих українських територій.

10 серпня 2023 Україна відкрила тимчасові маршрути руху цивільних суден до та з чорноморських морських портів. Але всі вони знаходяться під постійною військовою та мінною небезпекою з боку Росії.

Шляхи використовуватимуть для виходу цивільних суден, що перебувають в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний з початку широкомасштабного російського вторгнення. Для цього власники/капітани суден повинні офіційно підтвердити готовність до плавання з серйозними ризиками. 

Раніше Заборона розповідала про можливу атаку РФ на транспортні судна членів НАТО та чи буде це прямим викликом для альянсу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій