Роздають на вулицях і в ТРЦ: Резніков прояснив ситуацію з врученням повісток
- В Україні загальна мобілізація почалася в березні 2022 року. Її продовжують кожні 90 днів.
- На початку 2023 року було затверджено нові бланки повісток. Тож старі форми є недійсними, їх не мають права роздавати.
- За ухилення від явки до військкомату загрожує штраф та кримінальна відповідальність.
В Україні працівники військкоматів, поліцейські та навіть органи місцевою влади мають право вручати повістки будь-де: на вулицях, у торговельних центрах, на робочому місці. Однак роздача документів не означає, що людину мобілізують: якщо є законні підстави на відстрочку чи уникнення від проходження служби, це треба підтвердити у центрах комплектування. Є ще один важливий нюанс: видавати можуть тільки вже виписані виклики.
Заборона розповідає про пояснення Міноборони щодо ситуації з роздачею викликів у військкомати, а також про те, у яких випадках це незаконно.
Виклики у військкомат роздають на вулицях. Це законно?
Представники територіальних центрів комплектування (ТЦК, колишні військкомати) справді запровадили практику роздачі повісток у громадських місцях, однак їх вручення не обов’язково означає мобілізацію, каже міністр оборони України Олексій Рєзніков.
«У працівників ТЦК є задача, яку ставить Генштаб по кількісному складу в той чи інший період часу. Якщо ви військовозобов’язаний, жили в Києві, переїхали в Ужгород, Львів — де б ви не перебували — маєте піти і стати на облік, але не всі це роблять. Тому вони [ТЦК] змушені щось робити. Якщо бачать чоловіка призовного віку, йому дається повістка. Це не означає, що завтра він буде мобілізований. Він має з’явитися, показати документи. Може, він скаже: “так, вік призовний, але в мене четверо дітей”. Окей, прийди, покажи — і все», — запевнив очільник оборонного відомства.
Читати більше новин в TelegramТакий підхід до роздачі викликів у військкомати, за словами міністра, не суперечить законодавству, адже у Конституції України прописаний обов’язок громадян захищати державу (стаття 65). Тож сектор безпеки і оборони має право закликати людину до строю, якщо вона підпадає під критерії:
- відсутні документи про звільнення від проходження служби чи відстрочку (бронь, статус багатодітного батька тощо);
- придатний за станом здоров’я.
«Нічого надзвичайного не відбувається. У нас була оголошена мобілізація, ще коли парламент ухвалив закон про оголошення воєнного стану. Є певні норми, які там вказані по чисельності, Генеральний штаб їх знає, і ми працюємо в цих нормах. Йде системна й планова робота, поповнення запасів, відновлення втрат, адже гинуть наші хлопці й дівчата, також поранені є. Але такого щось вау, як в Росії — ні, такого у нас немає», — каже Олексій Резніков.
Де і як можуть вручити повістку
Правомірність методу підтвердили у Безоплатній правовій допомозі, однак є дві важливі умови: видавати документ можуть тільки певні категорії службовців і виключно у разі, якщо він вже був виписаний.
«В жодному законі не зазначено, де необхідно вручати повістку. Тому її можуть видати в будь-якому місці: на блокпостах, на роботі, вдома, просто на вулиці. Для цього потрібно встановити особу, якій вона вручається. Тому під час воєнного стану чоловіки призовного віку мають завжди носити з собою документ, що посвідчує особу», — кажуть юристи.
Хто має право вручати:
- співробітники військкомату;
- працівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування (працівники селищних, міських, районних та обласних рад, старостатів);
- посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СЦ) — військкомати;
- роботодавці;
- керівники навчальних закладів;
- співробітники поліції.
Видати документ під підпис можна не тільки особисто призовнику, а й через довірених осіб: батьків, дружину, родичів. Вони можуть відмовитися її приймати, але у такому разі складається відповідний акт з підписами уповноважених осіб та свідків. За рішення військкомату за цим актом можуть виписати штраф.
Є ще один важливий нюанс: законно на вулицях можуть вручати тільки вже виписані повістки. Якщо ж бланк на людину починають заповнювати одразу на місці, це порушення.
«Повістки мають виписуватися на конкретну особу саме в центрі комплектування. Усі ці проштамповані повістки, зупинка людей для перевірки документів, вписування прізвища на місці та спроби вручити повістку цій особі — такі дії фактично є незаконними. Їх можна вважати підробленням документів та викликати поліцію. Правоохоронці повинні зафіксувати факт звернення та незаконні дії, взяти пояснення. Надалі така зафіксована заява та пояснення можуть слугувати доказом під час оскарження вручення повістки», — каже адвокат Юрій Мельник.
Якщо ж виклик таки вручили (все відбувалося відповідно до правил і людина підпадає під мобілізацію), ухилення від служби карається законом. Передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.
Так, згідно зі статтею 210-1 КУпАП за неявку до військкомату під час воєнного стану за викликом по першій і другій повістці накладається штраф у розмірі від 1 700 до 3 400 гривень. Якщо ж потенційний призовник не з’явився по третьому та четвертому викликах — це кримінальна відповідальність, прописана у статті 336 ККУ. Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Раніше Заборона розповідала про загальну мобілізацію, яка була запроваджена в Україні на початку березня 2022 року і з того часу регулярно подовжувалася: що передбачає та які категорії громадян під неї не підпадають.
Читати більше новин в Telegram