Читаєте зараз
Розкрадання майже ₴100 млн на закупівлях для Укрзалізниці: НАБУ викрило ексрадника ОП

Розкрадання майже ₴100 млн на закупівлях для Укрзалізниці: НАБУ викрило ексрадника ОП

Daniil Tsarevskyi

Працівники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури заявили про викриття схеми привласнення грошей Укрзалізниці. Кажуть, що при закупівлі трансформаторів було вкрадено майже 95 млн гривень.

«З червня по грудень 2022 року лідер групи через підконтрольних службових осіб АТ ‘Укрзалізниця’ забезпечив обрання наперед визначеної компанії постачальником силових трансформаторів за завищеною вартістю… Важливо, що компанію-переможця контролює громадянин Республіки Білорусь, який має зв’язки з РФ», — розповіли у НАБУ.

Затримання фігурантів схеми привласнення коштів співробітниками НАБУ і САП. Фото: НАБУ

Правоохоронці стверджують, що фігурант направив до Укрзалізниці листа «Щодо загроз державній безпеці». Він і став підставою для відхилення пропозицій інших учасників закупівлі з вигіднішими умовами.

Потім компанія-переможниця через зареєстровану в Болгарії фірму-прокладку закупила трансформатори у виробника в Узбекистані та перепродала Укрзалізниці за ціною, штучно збільшеною майже вдвічі. Таким чином, впродовж 2022-2024 років національний перевізник зазнав збитків на суму 94.7 млн гривень.

Суд вже наклав арешт на 53 млн грн на банківських рахунках компанії-постачальниці. Правоохоронці затримали лідера, співорганізатора та двох учасників злочинної групи. Справу попередньо кваліфікували за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України. Вона передбачає до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.

Слідчі не вказують імена фігурантів, але кажуть, що групу очолював колишній позаштатний радник Офісу президента. Згідно з інформацією журналіста-розслідувача Юрія Ніколова, йдеться про Артема Шила – працівника Служби безпеки, який з 2022 року обіймає посаду керівника Головного управління контррозвідувального захисту об’єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму.

Шило неодноразово опинявся в центрі корупційних скандалів. Зокрема, журналісти «Схем» знаходили у держслужбовця статки невідомого походження та елітну нерухомість, часто оформлену на родичів. Ексрадника ОП також звинувачували у сприянні роботі російського бізнесу в Україні під час повномасштабної війни.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій