Читаєте зараз
Ринок праці в Україні зрівнявся з показниками 2021 року (але все одно видається не дуже привабливим). Ось як він виглядає

Ринок праці в Україні зрівнявся з показниками 2021 року (але все одно видається не дуже привабливим). Ось як він виглядає

Iryna Oliinyk

За даними порталів з пошуку роботи, кількість вакансій в Україні зросла до 82 тисяч фактично ринок праці відновився до довоєнного рівня та зрівнявся з показниками 2021 року. Разом з рекрутерами та аналітиками Заборона зʼясувала, чи дійсно тепер легко знайти роботу, чи кількість вакансій однакова у, скажімо, Херсонській та Одеській областях, та які спеціалісти потрібні найбільше.


Кількість вакансій збільшилася. Гарна новина: компанії погоджуються знижувати вимоги до кандидатів. Погана: все це через мобілізацію та біженців 

За статистикою порталу Work.ua, у квітні 2022 року в Україні налічувалося всього 16 тисяч вакансій. У звʼязку з воєнними діями суттєва частина підприємств та компаній були змушені закритися через небезпеку та відсутність працівників. Але за понад рік війни ситуація з кількістю робочих місць покращилася. 

Наталія Слинько. Фото: Наталія Слинько / Facebook

Фахівці повʼязують це з кількома чинниками.

«Значну роль відіграють релокаційні процеси приватного бізнесу — підприємства перевозять свої потужності на більш безпечні території всередині країни та створюють нові робочі місця, — пояснює у розмові з Забороною ​​керівниця напряму рекрутингу порталу GRC.ua Наталія Слинько. — Велика кількість громадян, що виїхали за кордон, ще не готові повертатися, тому відбувається заміна цих спеціалістів людьми, які залишились в Україні». 

Більшість міжнародних організацій, які працюють в Україні, встановили працівникам термін повернення до країни: «Це повʼязано з внутрішньою політикою підприємств, особливо в міжнародних компаніях, які мають офіси в Україні, — наголошує Наталія Слинько. — Встановлений дедлайн — перше червня. Таким чином намагаються або повернути працівника, або знайти йому заміну в Україні. Здебільшого компанії мають тут заводи. І людям, які виконують в тому числі офісну роботу, потрібно бувати на підприємствах, розуміти контекст та мати можливість спілкуватися з покупцем та клієнтом — розуміти, що відбувається на самому ринку».

За словами співрозмовників Заборони, на ринку праці є значний дефіцит кваліфікованих працівників, тому компанії готові йти на поступки та знижувати вимоги до кандидатів, а також проводити інтенсивні тренування.

«Підприємства готові відкривати власні курси, навчати бухгалтерів та маркетологів. [Наприклад], пошук бухгалтера широкого профілю займає до чотирьох місяців, — зазначає Слинько. — Я прогнозую, що найближчим часом буде відчуватися дефіцит HR-спеціалістів та рекрутерів, бо від початку війни їх скорочували першими. Наразі не відчувається дефіциту інженерів та будівельників, адже ці галузі майже повністю зупинилися, але прогнозую, що на ці спеціальності буде відкладений попит, і згодом країні будуть дуже потрібні люди з такими навичками».

Одним із чинників, які значно вплинули на збільшення пропозицій на ринку праці, Слинько вважає мобілізацію чоловіків.

«Середні та невеликі підприємства шукають людей на заміну мобілізованим. Якщо брати до уваги великих виробників, таких як “Укренерго” та “Укрзалізниця”, тисячі їхніх співробітників мобілізовані. Частково навантаження розподіляється серед наявних співробітників, а частково тим, хто вибув, шукають заміну для повноцінної роботи організації».

В Україні дуже нерівномірно розподілений ринок праці. Ось чому

За кількістю вакансій лідирує Київська область (понад 25 тисяч пропозицій), потім — Дніпропетровська та Львівська (10 тисяч), Одеська (менше 5 тисяч), Харківська (майже 3 тисячі). Замикає список Херсонська область (усього 136 вакансій).

За статистикою, за останні місяці серед роботодавців найбільше зріс попит на робітників сфери обслуговування:

  • прибиральник +33% 
  • охоронець +32% 
  • бармен/бариста +30% 
  • офіціант +26% 
  • комплектувальник +25%

«Сьогодні провідними є такі сфери: транспорт, логістика та робітничі спеціальності, — зазначає Слинько. — Також найбільше шукають працівників для продажів, адміністративного сектору, туристичного і готельно-ресторанного бізнесу та фармацевтики».

У травні, за даними порталу GRC.ua, найбільше вакансій припало на такі спеціальності:

  • Продавці
  • Фармацевти
  • Водії
  • Вантажники
  • Кухарі
Тетяна Пашкіна. Фото надане Тетяною Пашкіною

На кінець квітня середня зарплата в Україні складала 16 тисяч грн. У Київській області оплата праці зросла на 500 грн і тепер складає 18 тисяч гривень, у Дніпропетровській і Харківській — по 15 тисяч гривень, в Одеській — 15,5 тисяч гривень, у Львівській — 16 тисяч гривень. Співрозмовники Заборони прогнозують, що до кінця року зарплати будуть збільшуватися, оскільки зростає конкуренція серед роботодавців за фахівців. 

«Заробітна плата мусить зростати, це профілактичний захід. Роботодавці передбачають, що восени буде пожвавлення і розпочнеться бізнес-сезон, а українці підуть туди, де заплатять більше», — розповідає експертка ринку праці Тетяна Пашкіна.

Які спеціалісти будуть потрібні в Україні у наступні роки?

Рекрутери прогнозують, що серед українців значно збільшиться попит на:

  • психологів та психотерапевтів
  • будівельників
  • інженерів
  • IT-спеціалістів
  • фахівців агропромислового комплексу

«Міжнародні компанії з інвестиціями вже активно заглядають в Україну та спостерігають, що відбувається. У нас вже є запити на пошук спеціалістів. Є попит на агро- та IT-ринку, всі ці сфери будуть активно розвиватися», — зазначає Слинько.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій