З кінця літа в Ужгороді загострюється протистояння між мерією та містянами довкола реконструкції набережної Незалежності. Активісти впевнені, що існує небезпека втратити унікальну культурну пам’ятку.
Роботи почалися ще 31 серпня. Передусім робочі намагалися демонтувати мощення, але невдовзі їх зупинили небайдужі мешканці міста. Вони повернули бетонну плитку на місце і провели мітинг проти реконструкції. Його відвідали приблизно 500 людей, що для порівняно невеликого Ужгорода (приблизно 114 тис. мешканців) доволі багато.
У соцмережах з’явився хештег #savenabka. «Набкою» в Ужгороді називають набережну річки Уж.
Як все починалося
Навесні 2018 року місто відвідав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв попросив прем’єра посприяти включенню архітектурного комплексу «Малий Галагов», до якого входить і набережна Незалежності, у перелік об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.
У липні уряд виділив 21 млн грн на капітальний ремонт ужгородської набережної. 21 серпня 2018 року міська рада опублікувала проект майбутньої реставрації. За словами співзасновника проекту Uzhhorod Modernism Олега Олашина, візуалізацію проекту було розроблено без участі громадськості та фахівців.
Що не так із проектом реконструкції?
Активісти вважають, що в результаті реалізації проекту постраждає унікальна плитка та старі липи.
«Замість полотна автентичних кам’яних мозаїчних чехословацьких хідників було заплановано облаштувати покриття з цементної ФЕМ-плитки. Традиційні для середовища андезитові бордюри проектом також було передбачено демонтувати як будівельне сміття. Через кореневу систему лип заплановано прокласти траншею для електрокабелів», – розповів Олашин у коментарі для Zaborona.com.
Захисники Набки наголошують, що проект капремонту не отримав висновків консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури Закарпатської ОДА та не був погоджений із Міністерством культури України й департаментом екології Закарпатської ОДА.
Також у активістів є питання щодо підрядника, який має виконувати роботи. Це фірма ТОВ «КБК», яка вже реставрувала інші історичні об’єкти міста, і, на думку активістів, зробила це неякісно. Ця фірма фігурує в деяких кримінальних впровадженнях.
У чому цінність Набки і хто її захищає?
Набережна Незалежності є частиною унікального архітектурного ансамблю, створеного під час перебування Закарпаття в складі Чехословацької держави в першій половині XX cтоліття.
Захисники Набки пояснюють, що серед ініціативної групи немає активістів у класичному розумінні. Це досить велика група людей різних занять та професій, серед яких є й фахівці у сфері урбаністики та архітектури.
Як реагує на активістів місцева влада?
Міський голова Богдан Андріїв дії активістів прокоментував так: “Я чудово розумію занепокоєння ужгородців, які дбають про своє місто, збереження його історичних і культурних надбань, про місця, пов’язані з їхнім дитинством і юністю. Але не розумію агресивно налаштованих людей, які не хочуть чути про проект капітального ремонту набережної, керуючись суб’єктивними аргументами і побоюваннями”.
Ключовий аргумент керівництва міста – якщо до кінця року гроші від кабміну не будуть освоєні, то їх доведеться повертати.
Олег Олашин пояснює, що коли ситуація зайшла в глухий кут, то уклався певний компроміс. Громадськість дозволила асфальтування лише проїзної частини набережної. Натомість міська влада зобов’язалася розробити для всіх інших робіт новий проект та пройти всі погоджувальні процедури. З цією метою за участю фахівців – представників ініціативної групи – було розроблено завдання на проектування, затверджене на містобудівній раді Ужгорода.
Що відбувається зараз?
На набережній триває підготовка до зміни асфальтового покриття, зрізано шар асфальту, оновлено каналізаційні люки. Але активісти продовжують слідкувати за роботами й кажуть, що готові фізично блокувати проведення робіт у разі, якщо нинішні домовленості із владою будуть порушені.