Читаєте зараз
СБУ підозрює екс-чоловіка Подкопаєвої в державній зраді. Чому? 7 простих відповідей

СБУ підозрює екс-чоловіка Подкопаєвої в державній зраді. Чому? 7 простих відповідей

Арунян Олексій

Український бізнесмен і громадський діяч Тимофій Нагорний 22 жовтня опинився під арештом. Служба безпеки України підозрює його в державній зраді та шахрайстві. Сам підприємець, відомий як колишній чоловік гімнастки Лілії Подкопаєвої, стверджує, що він невинний.

 

Хто такий Нагорний?

Тимофій Нагорний – український бізнесмен і громадський діяч. Він є директором компанії «Спорт-сервіс» і головою «Фонду волонтерів України». У 2011 році продюсував співачку Міку Ньютон, що представляла Україну на «Євробаченні».

З 2002 по 2009 роки був одружений на гімнастці Лілії Подкопаєвій. У спортсменки та її колишнього чоловіка двоє дітей: прийомний син і молодша дочка.

У 2012 році балотувався до Верховної Ради України як самовисуванець в окрузі, розташованому в його рідному місті Макіївка (Донецька обл.). Зайняв тоді друге місце. У серпні 2014 року за запрошенням Нагорного в Слов’янськ з Росії приїхав з концертом фронтмен гурту «Машина времени» Андрій Макаревич.

Фото: Олексій Арунян

У чому конкретно він підозрюється?

СБУ відкрило проти Нагорного провадження за двома статтями Кримінального кодексу: шахрайство (ст. 119) і державна зрада (ст. 111).

Підозра в шахрайстві полягає в тому, що Нагорний нібито пропонував російському бізнесменові Олексію Дашутіну уникнути кримінального переслідування в Росії за грошову винагороду.

Крім цього СБУ стверджує, що у вересні 2014 року Нагірного завербували російські спецслужби. Слідство вважає, що це сталося, коли він поїхав до Москви брати участь у «Марші миру» – акції російської опозиції на підтримку України.

Нагорний там дійсно був. Він йшов в колоні в вишиванці та ніс великий український прапор. Після акції його на 5 діб заарештували російські поліцейські.

Претензії СБУ обґрунтовані? Які є докази?

22 жовтня на сайті СБУ були опубліковані матеріали, які, як стверджує спецслужба, підтверджують провину Нагорного. Це відео- та аудіозаписи розмов, які нібито вели під час своїх зустрічей підозрюваний і російський бізнесмен Дашутін. СБУ стверджує, що вони були таємно зроблені в ресторанах у Києві наприкінці вересня та початку жовтня.

На записах зі слідами монтажу людина, схожа на Нагорного, пропонує Дашутіну закрити кримінальну справу проти нього за допомогою сина екс-генпрокурора України Артема Пшонки. Він обіцяє, що за 1 мільйон євро російська влада не буде оголошувати його співрозмовника в розшук. 200 тисяч євро (20 відсотків) чоловік, схожий на Нагорного, просить для себе. На відео від 2 жовтня зафіксовано, як Дашутін нібито передає підозрюваному коробки з грошима.

На записах людина з голосом Нагірного каже, що, коли його заарештували в Москві, співробітники ФСБ запропонували йому створити та очолити політичну силу в Україні. Ця організація, як він каже під час бесіди, має боротися проти вступу країни в НАТО та за визнання російської мови державною. Чоловік, схожий на Нагорного, на відео говорить, що фінансуватися ця сила буде через екс-прем’єра Миколу Азарова та його колишнього заступника Андрія Клюєва. Він також повідомляє, що за останній рік кілька разів був у Москві, де зустрічався з представниками Кремля, Держдуми, ФСБ, а також із радником президента Владиславом Сурковим і політиком Віктором Медведчуком.

Крім цього під час обшуку на комп’ютері Нагорного знайшли лист, адресований президенту Росії Володимиру Путіну. Про що саме в ньому йдеться, слідство не розголошує. Про інші докази по справі не повідомляється.

Хто такий Дашутін, який заявив на Нагірного в СБУ?

Дашутін – колишній співвласник компанії «Оборонсервіс», що входила до складу ВАТ «Військово-будівельне управління Москви». У 2011 році він був заарештований за підозрою в шахрайстві. У 2014 році його засудили до 3,5 років колонії та визнали винним у тому, що він продав 17 об’єктів нерухомості Міноборони Росії за заниженою вартістю. Поки Дашутін відбував покарання, проти нього відкрили ще одну справу про шахрайство – звинуватили в спробі продати будівельну базу за заниженою ціною. Свою провину в обох кримінальних справах бізнесмен заперечував. У 2017 році його перевели під домашній арешт, після чого йому вдалося втекти з Росії до Канади. Цього літа Тверський суд Москви оголосив його в розшук.

Фото: Олексій Арунян

Екс-чоловік Подкопаєвої каже, що не винен. Як він це доводить?

Сам Нагорний називає звинувачення на свою адресу «абсурдними та безглуздими» і заявляє, що сподівається на «справедливий суд і виправдувальний вирок». Він стверджує, що його не вербували російські спецслужби, і немає ніяких доказів, які вказують на протилежне.

Нагорний водночас підтвердив, що зустрічався в Києві з Дашутіним цього та минулого року. Він підтвердив, що російський бізнесмен дійсно дав йому 1 мільйон євро, але не для того, щоб уникнути кримінального переслідування. За словами Нагорного, Дашутін надав йому гроші на створення нової антиолігархічної політичної сили в Україні.

«Це було побажання без примусу, по своїй волі паном Дашутіним брати участь у волонтерському русі. Він хотів більше давати, просто в цих матеріалах ми не побачили, скільки він хотів давати, щоб вплинути на те, щоб виросла нова політична сила, яка не буде залежати від наших олігархів, не буде залежати від чиновників, депутатів, щоб та, нова генерація політиків з чистим політичним минулим прийшла до влади України, до парламенту», – заявив Нагорний на засіданні Київського апеляційного суду 22 жовтня.

Він додав, що вважає відкриту кримінальну справу політичним замовленням проти нього особисто та його соратників.

Напередодні судового засідання кореспондент Zaborona.com запитав у Нагорного та його адвоката, чи є оприлюднені СБУ відеозаписи справжніми, проте вони відмовилися коментувати цю тему.

Фото: Олексій Арунян

Як Нагорного посадили, відпустили, а потім знову посадили?

Екс-чоловіка Подкопаєвої затримали 2 жовтня 2018 року. За 2 дні Печерський районний суд прийняв рішення про арешт Нагорного на 2 місяці з можливістю виходу під заставу в розмірі 528 600 гривень. Він скористався цим правом і вийшов на свободу 10 жовтня. Частину грошей для заставу дала колишня дружина.

Прокуратура подала скаргу на рішення Печерського суду з вимогою скасувати можливість виходу Нагорного під заставу. 22 жовтня суд другої інстанції задовольнив цю апеляцію, і підозрюваний повернувся до слідчого ізолятора. Термін арешту закінчиться 30 листопада, але може бути продовжений.

Є ще двоє підозрюваних із Росії: хто вони такі?

СБУ заявляє, що в шахрайських діях щодо Олексія Дашутіна, підозрюються ще двоє людей. Це громадяни Росії, адвокати з Москви. Слідство стверджує, що вони також за гроші пропонували допомогти бізнесменові позбутися кримінального переслідування. СБУ не розголошує їхні імена й повідомляє, що обидва вони також були затримані з правом виходу під заставу. Їм були висунуті підозри в шахрайстві, а одному з них ще й у шпигунстві (ч. 1 ст. 114 ККУ).

Прокурор Олексій Сибіряков, який здійснює процесуальне керівництво в справі Нагорного, сказав Zaborona.com, що, за версією слідства, ці двоє фігурантів справи не пов’язані з екс-чоловіком Подкопаєвої.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій