Читаєте зараз
Сценарій РФ: у невизнаному Придністров’ї офіційно заборонять ЛГБТК+

Сценарій РФ: у невизнаному Придністров’ї офіційно заборонять ЛГБТК+

NewsMaker
Автор:
  • Уряд самопроголошеної «Придністровської Молдавської Республіки» анонсував заборону так званої пропаганди одностатевих стосунків.
  • Юристи переконані, що йдеться про заборону ЛГБТК-спільноти та переслідування її представників.
  • У РФ у 2023 році взагалі визнали рух екстремістською організацією.

Ситуація у «ПМР» може розвиватися за схожим до Росії сценарієм, адже там копіюють усі закони країни-терористки. Представники спільноти не зможуть отримати захист, адже у самопроголошеній республіці повністю ігнорують закони Молдови, а ЄСПЛ не може притягнути до відповідальності невизнаний регіон. 

Молдавське видання NewsMaker розповідає про наслідки змін у законодавстві невизнаної республіки.

Одностатеві відносини: заборона у «ПМР»

Уряд самопроголошеної «Придністровської Молдавської Республіки» 23 січня оголосив, що розробив «механізм боротьби з маніпулюванням суспільною свідомістю». Фактично йдеться про заборону ЛГБТК+ як сексуальної орієнтації (офіційно говорять про заборону так званою пропаганди).

«Відповідні зміни внесуть до Кодексу про адміністративні правопорушення та до інших профільних законів. Відповідно до розроблених заходів, особи, які пропагують нетрадиційні сексуальні стосунки, зміну статі, педофілію та інше, нестимуть сувору відповідальність перед законом», — йдеться у пресрелізі.

Вказують, що найвразливішою категорією нібито є підростаюче покоління, але йдеться про заборону пропаганди не лише серед неповнолітніх. Яких саме заходів вживуть для реалізації, поки незрозуміло. 

Читати більше новин в Telegram

«Після ухвалення в Придністров’ї закону про заборону пропаганди ЛГБТ там можна очікувати чого завгодно: зростання рівня гомофобії, переслідування представників ЛГБТ, кримінальних справ, насильства та тюремного ув’язнення», — вважає адвокат Вадим Вієру.

Фото: NewsMaker

Це не вперше в регіоні вводять обмеження. Так, у місцевому законі «Про захист дітей» (діє на території Придністров’я) сказано, що «інформація, яка пропагує нетрадиційні відносини, не може поширюватись серед дітей». Посилаючись на це положення, у липні 2023 року в Придністров’ї заборонили прокат мультфільму студії Disney. Прем’єра мультфільму відбулася за кілька місяців до цього: в результаті три кінотеатри, які його показували, оштрафували.

«Люди бояться, і це було завжди, не лише зараз. ЛГБТ-персон у Придністров’ї переслідують. Там утискають їхні права. Поліція може вжити незаконних заходів, аж до затримання. Можуть насильно залізти в телефон, переглянути список контактів… Про життя ЛГБТ-людей можна судити з історії Каті Михайлової. Це трансгендерна дівчина, яка жила у Придністров’ї. У грудні 2023 року вона покінчила життя самогубством у таборі для біженців у Нідерландах, після того, як їй відмовили у наданні притулку», — розповіла координаторка програм Genderdoc-M Анжеліка Фролова.

ЛГБТК+ у РФ: які закони діють

Формулювання, яке використовує влада невизнаного Придністров’я, дуже схоже з риторикою в РФ. Там влада почала активно боротися з ЛГБТ-спільнотою ще у 2013 році. Тоді ухвалили закон про обмеження пропаганди серед неповнолітніх, а вже у 2022 році повністю заборонили її. Влітку 2023 року також зробили незаконним трансгендерний перехід, а у листопаді цього ж року взагалі визнали ЛГБТ-рух екстремістською організацією.

Скріншот: «РИА Новости»/Telegram

Експерти зазначають, що ситуація у «ПМР» може розвиватися подібним чином, адже там копіюють усі російські закони.

«Поняття пропаганди ЛГБТ є концепцією, розробленою авторитарними та тоталітарними державами, які намагаються виправдати порушення прав цієї спільноти та навіть її заборону. Найсвіжіший приклад і постійне джерело подібних перлин — Російська Федерація. Такі дії самі собою дискримінаційні, оскільки вони забороняють групі людей самоідентифікацію», — каже Вадим Вієру.

Заборона ЛГБТ у Придністров’ї: чи реально людям захиститися

Одним із інструментів захисту може бути звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Однак такий позов не можна подати проти Придністров’я, оскільки це невизнана держава. Це означає, що позов можна спрямувати тільки проти Молдови. Для цього заявнику доведеться довести, що молдовський уряд не виконав норми Конвенції про захист прав людини, пояснив Вадим Вієру.

«Те, що тут відбувається – це пряма відповідальність Молдови… Навіть якщо вона не контролює територію Придністров’я, Європейський суд її зобов’язав вживати позитивних заходів, у тому числі політичних, дипломатичних та юридичних», — каже правозахисник Степан Поповський.

При цьому Анджеліка Фролова наголошує, що молдавські правозахисники нічого не можуть зробити і ніяк не можуть допомогти представникам ЛГБТ, які перебувають на території Лівобережжя. На практиці там не працюють молдавські закони і вже заарештували багатьох правозахисників.

Раніше Заборона розповідала про порівняння двох дуже несхожих конфліктів у Придністров’ї та Карабаху та про те, які уроки з Карабаського прецеденту може винести Молдова та інші пострадянські країни.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій