Читаєте зараз
Сербія і Косово: у регіоні поновився конфлікт на тлі виборів

Сербія і Косово: у регіоні поновився конфлікт на тлі виборів

Ilona Kivva
Автор:
  • Косово у 2008 році оголосила про незалежність від Сербії, але на півночі проживає велика кількість етнічних сербів, які продовжують користуватися сербськими документами.
  • За понад 13 років у регіоні неодноразово відбувалися загострення, останнє сталося на тлі протестів проти примусової паспортизації.
  • На початку грудня уряд частково визнаної республіки відправив силовиків у північні муніципалітети.

На півночі Косова 18 грудня 2022 року мають відбутися дострокові вибори до місцевих органів влади. Вони можуть позбавити впливу в регіоні партії, що представляє етнічних сербів, які складають більшу частину населення округу. Через погрози бойкотувати вибори уряд частково визнаної республіки ввів силовиків у регіон. У відповідь Сербія пригрозила ввести війська.

Заборона розповідає про ескалацію давнього конфлікту на Балканах.


Спецпризначенці у Північній Митровиці: 9 грудня

Уряд частково визнаного Косова відправив понад 200 спецпризначенців у муніципалітет Північна Митровиця (адміністративний центр північного Косова), де більшість населення складають етнічні серби, повідомляє Kosovo Online.

«Вони зайшли у Митровицю [столиця регіону] о 20:00 8 грудня з Південної Митровиці і взяли місто у блокаду. Поліцейські були розгорнуті також навколо міста і заблокували всю Північну Митровицю. Вказівка ​​була забезпечити безпеку. Усі кафе закриті, а жінки та діти сховалися з вулиць»‎, — розповів кореспондент видання з місця подій.

Станом на ранок 9 грудня ситуація не змінилася, тому сербська влада пригрозила вперше з 1999 року ввести свої війська у регіон, пише «Балканський оглядач».

Читати більше новин в Telegram

«З огляду на те, що Курті [прем’єр-міністр Косова] хоче спровокувати насильство і вигнати сербів з Косова і Метохії, Белград розгляне можливість повернення до 1000 співробітників наших сил безпеки в регіон. Ми не допустимо ще однієї “Бурі” [військова операція Хорватії 1995 року проти сербських утворень], вигнання наших людей і страждань нашого народу в Косові і Метохії», — заявив керівник Управління у справах Косова і Метохії уряду Сербії Петар Петкович.

Чому Косово і Сербія конфліктують

Косово тривалий час була провінцією Сербії, але у 2008 році оголосила про свою незалежність, тобто через десять років після війни 1998-1999 років. 

Більша частина території частково визнаної республіки заселена етнічними албанцями, але у північних регіонах і досі проживають серби, які негативно ставляться до відокремлення регіону від Сербії, тому продовжують користуватися сербською валютою, реєстраційними номерами та паспортами.

Белград і Приштина у 2011 році домовилися про тимчасове використання мешканцями Косова нейтральних документів та номерних знаків, поки вони не будуть готові перейти на централізовані. Угода була розрахована на п’ять років, тобто до 2016-го, але будь-які заклики до косовських сербів перейти на національні документи лише викликали протести.

Відтак 29 червня 2022 року уряд Косова вирішив перейти від добровільної до примусової паспортизації. Так, було постановлено, що з серпня-2022 сербські документи, номерні знаки та водійські посвідчення будуть не дійсними на території республіки.

У відповідь на це у Косовсько-Митровицькому окрузі місцеві вийшли на протести. Вони збудували барикади та перекривали дороги. Косовський прем’єр-міністр Альбін Курті звинуватив в ескалації «бунтівні елементи, контрольовані урядом Сербії».

Конфлікт вдалося залагодити за посередництва ЄС. Так, Сербія погодилася скасувати в’їзні/виїзні документи для власників косовських, а Косово — не запроваджувати їх для власників сербських посвідчень.

Однак з 1 листопада 2022 року уряд Косово таки запровадив обов’язкову перереєстрацію всіх сербських автомобільних номерів. Етнічні серби відреагували бойкотом косовських органів влади. Зокрема, вони блокували відділки поліції та органів місцевої влади. Крім того, мери кількох міст на півночі регіону 5 листопада подали у відставку на знак проти рішення уряду, пише Радіо Свобода.

У відповідь на це президентка частково визнаної республіки оголосила про дострокові вибори у муніципалітетах Північна Митровиця, Зубин Поток, Лепосавич і Звечан. Вони мають відбутися 18 грудня 2022 року. 

Партія «Сербський список», яка представляє інтереси косовських сербів і була створена за участі Сербії, оголосила, що бойкотуватиме вибори. Після цього поліція заявила, що збільшить присутність у муніципалітетах. Так, 6 грудня косівські силовики увійшли у виборчі органи муніципалітетів: вони зламали двері та замінили замки. У будівлях була виставлена охорона.

Раніше Заборона розповідала про спробу Путіна застосувати модель із самопроголошеними республіками у Боснії та Герцеговині. Таким чином Кремль прагне дестабілізувати Балкани.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій