Шевченківська премія-2023: оголошено фінальний список номінантів
- Державна нагорода вручається за вагомий внесок у розвиток культури з 1962 року. Отримати її можна тільки раз у житті.
- Першими лауреатами премії були Павло Тичина, Олесь Гончар та Платон Майборода.
- Отримати нагороду можу і іноземці, але у 2023 році серед номінантів фінального туру опинилися виключно українці.
Комітет Національної премії імені Тараса Шевченко визначився з фінальним списком номінантів на нагороду. Серед них українські журналісти та публіцисти Павло Казарін та Віталій Портніков, поет Олександр Авербух та низка інших видатних культурних діячів сучасності.
Заборона розповідає про номінантів на головну мистецьку нагороду в Україні.
Національна премія України імені Шевченка
Шевченківська премія — найпрестижніша державна мистецька нагорода в Україні, яка вручається за вагомий внесок у розвиток культури. Вона була заснована напочатку 1960-х.
Є сім основних номінацій:
- література;
- мистецтвознавство;
- журналістика;
- музика;
- візуальне мистецтво;
- кіномистецтво;
- театральне мистецтво.
Відзначити нею можуть як громадян України, так і іноземців, але тільки раз. Номінантів висуває спеціальний комітет, або визнані ним експерти. Сам конкурс проходить у три етапи.
Читати більше новин в TelegramПершими лауреатами премії у 1962 році стали Павло Тичина, Олесь Гончар та Платон Майборода. Свого часу нагороду також отримували письменниця та художниця Емма Андієвська, композитор і диригент Григорій Верьовка, письменник та громадський діяч Левко Лук’яненко, художник Павло Маков, режисерка Кіра Муратова, журналіст та колишній в’язень бойовиків Станіслав Асєєв та інші видатні українські діячі й діячки, пише ZMINA.
Переможець отримує медаль та грошову винагороду, розмір якої періодично змінюється. Приміром, у 2016 році вона становила 192 000 грн, у 2017 та 2018 — 240 000 грн, а от у 2019 та 2020 роках — 200 000 гривень. В 2021 році сума винагороди знову була 240 000 гривень.
Шевченківська премія: номінанти 2023 року
Комітет національної премії 19 січня оголосив повний список фіналістів, які є претендентами на нагороду:
Література:
- Олександр Авербух — книга поезій «Жидівський король»;
- Катерина Калитко — книга поезій «Орден мовчальниць»;
- Артем Чередник (Артем Чех) — роман «Хто ти такий?».
Літературознавство і мистецтвознавство:
- Віктор Жадько — книги «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля»;
- Михайло Назаренко — книга «Крім “Кобзаря”. Антологія української літератури. 1792-1883»;
- Людмила Тарнашинська — книга «Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління. Історико-літературний та поетикальний аспекти».
Публіцистика, журналістика:
- Ольга Дубчак — книги «Чути українською», «Бачити українською»;
- Павло Казарін — книга «Дикий Захід Східної Європи»;
- Богдан Логвиненко (автор ідеї), Микола Носок (режисер), Катерина Пілюгіна (продюсерка) — документальний серіал «Деокупація»;
- Віталій Портніков — публіцистика 2017-2022 років.
Музичне мистецтво:
- Тарас Компаніченко, Сергій Охрімчук, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Максим Бережнюк — гурт «Хорея Козацька», аудіоальбом «Пісні Української революції»;
- Євген Петриченко (композитор), Богдан Пліш (головний диригент Ансамблю класичної музики імені Бориса Лятошинського), Ольга Кононенко (виконавча продюсерка) — музичний альбом-диптих «КОЛЯДА-ТРИБ’ЮТ».
Візуальні мистецтва:
- Віталій Кравець (художник) — серія робіт «Анатомія Безхребетних».
Кіномистецтво:
- Марина Горбач (авторка сценарію і режисерка) — повнометражний ігровий фільм «Клондайк»;
- Олександр Зінченко (автор сценарію), Сергій Лисенко (режисер) — документальний серіал «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла»;
- Ірина Цілик (режисерка) — фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».
Театральне мистецтво:
- Олексій Гнатковський (режисер) — комедія Вільяма Шекспіра «12 ніч, або Що собі хочете» Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка;
- Дмитро Захоженко (режисер), Олексій Хорошко (сценограф), Марія Антоняк (художниця по костюмах), Оксана Цимбаліст, Василь Сидорко (актори) — вистава «Філоктет. Античний рейв» за п’єсами Софокла та Гайнера Мюллера Львівського академічного драматичного театру імені Лесі Українки.
Раніше Заборона розповідала про нове правило на престижній європейській кінопремії «Сезар». Організатори нарешті заборонили брати участь в церемонії нагородження тим митцям, яких засуджено або тільки підозрюють у сексуальних злочинах.
Читати більше новин в Telegram