Одним зі свідчень солідарності з українським народом поляки вважають виставку «Геній Львова. Давній Львів як осередок мистецтва та його художні колекції», що триває у бібліотеці Королівського замку Варшави.
Журналістка і фотографка Катерина Бандус відвідала експозицію і поговорила з організаторами та генеральним директором Львівської національної галереї мистецтв Тарасом Возняком про евакуацію унікальних творів з кількох фондів.
«Геній Львова. Давній Львів як осередок мистецтва та його художні колекції» у Варшаві
Нинішня виставка — про унікальність Львова як давнього центру мистецького та культурного життя, де змішувалися впливи різних народів і релігій. Саме на межі різних традицій і розвинувся синкретизм форм і засобів вираження, притаманний мистецтву з орбіти впливів Львова. Експозиція охоплює живопис і скульптуру XVII–XX століть, включно з творами таких європейських майстрів як Ґроттґер, Мальчевський, Матейко та Семирадський, а також маловідомими перлинами західноєвропейського мистецтва.
«Ми цим рятуємо ці пам’ятки від варварства зі сходу, від російської агресії. Наші колеги з Галереї мистецтв та Історичного музею хотіли захистити найціннішу частину своїх фондів. У Варшаві вони будуть не просто в безпеці — ми будемо проводити тут навчальні роботи разом із колегами з України та інших країн Європи. Адже це буде міжнародна програма — опрацювання цих фондів», — розповідають організатори виставки.
Тут представлені 82 твори зі збірки Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького та зібрань Львівського історичного музею. Більша частина з них — це живопис і скульптура. Особливо цінними як для Польщі, так і для України є твори з колекції князів Любомирських. 200 років тому, а саме у 1823 році, колекція стала частиною бібліотечно-музейного осередку Оссолінських.
Музейна дипломатія України в Європі
«Вивезти експонати до Варшави було важливо насамперед тому, що на Львів — як і на всю Україну — падають російські ракети. Це евакуація. Але окрім евакуації, це ще й своєрідна музейна дипломатія України в Європі, — поділився генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк. — Ми маємо 16 виставок з часу повномасштабної війни — у Польщі, Литві, Італії».
Що стосується виставки «Геній Львова. Давній Львів як осередок мистецтва та його художні колекції», то зрозуміло, каже Возняк, що для польської історії Львів не є порожнім місцем.
«І саме у цьому контексті твори, що поїхали до Варшави зі Львова, доповнюють картину самоідентифікації поляків. При цьому експонати виставки також підкреслюють і нашу [українців] європейськість», — резюмує гендиректор Львівської національної галереї мистецтв.