Що робити, коли вас відправили на військову службу без висновку ВЛК? А якщо військкомат визнав вас придатним попри травми чи інвалідність? Інструкція Заборони

Anastasiia Opryshchenko

Через дефіцит мобілізаційного потенціалу та корумпованість військкоматів до лав ЗСУ призивають чоловіків з інвалідністю та хронічними хворобами, а територіальні центри комплектування фальсифікують документи, щоби примусити військовозобов’язаних служити. Якщо ви переживаєте схожий досвід, Заборона підготувала для вас інструкцію, як оскаржити результати військово-лікарської комісії чи повідомити про недбалість командирів.


Спеціально для цього матеріалу Заборона зібрала свідчення трьох чоловіків з хронічними хворобами, які стикнулися з порушенням прав у військкоматі чи з фальсифікацією категорії придатності до служби. 

Після того як військовозобов’язаний отримав повістку, стан його здоров’я — придатний до служби чи ні — визначає військово-лікарська комісія (ВЛК). Через навмисно хибну діагностику та, ймовірно, загальну політику мобілізовувати якомога більше чоловіків до лав ЗСУ потрапляють люди з інвалідністю чи з психологічними або фізичними порушеннями. Це погіршує, а іноді й унеможливлює несення служби. Один з найабсурдніших випадків — мобілізація мешканця Дрогобича Руслана Кубая з відсутніми кистями обох рук.

Одна з причин дисфункціональної військово-медичної політики — ігнорування ВЛК й територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП відповідно) історії хвороб. До початку медичного огляду військкомат отримує дані військовозобов’язаних із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, а також із наркологічних закладів. На людей, які перебувають на обліку в цих закладах, отримують витяг з історії хвороби, а на чоловіків з інвалідністю — з органів соціального захисту, поліклінік та медико-санітарних частин. 

Однак навіть за наявності травми або захворювання лікарі у ВЛК зараховують частково обмежених, хронічно хворих та людей з інвалідністю до категорії «(обмежено) придатний» чи «придатний».

Читати більше новин в Telegram

Як працює ВЛК? Точніше, як вона має працювати?

Після отримання повістки військовозобов’язаний має надати всі необхідні дані й документи в ТЦК та СП. Потому його скеровують на ВЛК, однак перед оглядом комісією військовозобов’язані проходять обстеження в цивільних лікарнях (ВЛК не мають лабораторій для аналізів і певного медичного обладнання). 

Крім того, ВЛК мають пройти навіть ті, кого визнали придатним ще до мобілізації. Якщо людина тимчасово непридатна й проходить лікування, повторний огляд може відбутися за пів року. 

Як і хто визначає придатність до несення служби?

Для перевірки стану здоров’я військовозобов’язані проходять огляд у восьми лікарів. За потреби їх також обстежують фахівці інших спеціальностей, які не пов’язані з ВЛК. Після проведення огляду кожен лікар записує інформацію про придатність, тимчасову, обмежену або повну непридатність до військової служби у висновок. 

Придатність до служби поділена на кілька категорій:

  • А — придатний до військової служби;
  • Б — придатний до військової служби з незначними обмеженнями;
  • В — обмежено придатний до військової служби;
  • Г — тимчасово непридатний;
  • Д — повна непридатність. 

За спостереженнями Української Гельсінської спілки з прав людини, ВЛК часто змінюють категорії Г та Д на А, Б та В, щоби збільшити мобілізаційний потенціал. Крім того, Заборона має свідчення військовозобов’язаного групи В, у якого під час проходження ВЛК викрали документи про обмежену придатність і замінили на фальсифікат, що нібито свідчить про його придатність до служби.

Що робити, якщо лікарі ігнорують мої захворювання чи зараховують мене до категорій, до яких я не належу? І як бути, коли мене відправили на службу без огляду ВЛК?

Оскаржувати рішення ВЛК можна усно та письмово. 

Зокрема, можна звернутися на гарячу лінію Міністерства оборони України за номерами: 

  • 0-800-500-442 
  • 0-800-500-410 
  • 044-454-44-99

Або на цю й оцю електронну пошту Міністерства оборони, зазначивши у зверненні персональні дані й суть скарги. На письмовому зверненні має бути підпис заявника й дата. Розгляд скарги відбудеться протягом місяця, а дізнатися, на якому він етапі, можна за номером 044-253-11-56.

Також висновок ВЛК можна оскаржити в досудовому або судовому порядку. Перший варіант передбачає подання заяви про перегляд рішення комісії до ВЛК вищого рівня — так називають Центральну військово-лікарську комісію, яка перевіряє роботу ВЛК. До заяви прикріплюють документи, надані ВЛК, та рішення медичної комісії. Також у заяві до ВЛК вищого рівня треба зазначити причину скарги. Другий варіант полягає у зверненні з позовною заявою до окружного адміністративного суду. Адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Роман Лихачов стверджує, що скаргу розглядають кілька місяців — весь цей час людина служить як придатна.

Роман Лихачов. Фото: Роман Лихачов / Facebook

Якщо ви маєте інвалідність, але вас визнали придатним до служби, рішення медкомісії можна оскаржити, знову ж таки звернувшись до ВЛК вищої комісії або подавши позов до суду. Під час оскарження рішення потрібно надати документи, які підтверджують інвалідність. Для доказу інвалідності чи наявності хвороб важливо надати повний пакет медичних документів. 

Усі вищезгадані опції актуальні також для осіб, яких відправили у військову частину без проходження ВЛК. 

Що робити, якщо я вже потрапив у військову частину, але не можу виконувати накази через стан здоров’я? І куди звертатися, якщо я хочу поскаржитися на недбалість командирів?

У коментарі Забороні Роман Лихачов стверджує, що багато людей, мобілізованих попри стан здоров’я, вдалися до самовільного залишення військової частини (СЗЧ) через те, що їм не надали медичної допомоги чи справедливої діагностики. Це одна з доступних (але вкрай небезпечних) опцій.

В разі відмови виконувати наказ командування за станом здоров’я на вас можуть завести кримінальну справу. Раніше Заборона розповідала про військовослужбовця Миколу Вороняка, який не зміг виконати наказ через порушення зору, захворювання судин та цукровий діабет, який призвів до ампутації нижніх кінцівок. Тепер Вороняк є фігурантом кримінальної справи.

У разі конфлікту з командуванням ви можете подати звернення до:

  • регіональних приймалень Міноборони України;
  • командування Медичних сил ЗС України за номером +38 (044) 230-73-64 або за поштою kms_zsu@post.mil.gov.ua. У листі варто зазначити, що скарга подається на підставі пункту 110 Дисциплінарного статуту ЗСУ на неправомірні дії / бездіяльність стосовно військовослужбовця з боку командирів або інших військовослужбовців;
  • посадових осіб, органів військового управління та органів управління Служби правопорядку (про це свідчить Дисциплінарний статут ЗСУ).
Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій