Що відбувається в Чорнобильській зоні відчуження? Заборона відповідає на найпопулярніші запитання
У Чорнобильській зоні відчуження часто горить ліс. У державній службі надзвичайних ситуацій України кажуть, що ліс підпалюють люди, а через сухе повітря пожежа стає масштабною й неконтрольованою. Редакторка Заборони Юліана Скібіцька розповідає, що відбувається в зоні відчуження після аварії на четвертому реакторі в 1986 році.
Станція продовжує працювати, але не генерує енергію. Аварія на Чорнобильській атомній електростанції цілком її не зупинила. Влада СРСР вирішила зупинити будівництво запланованих п’ятого й шостого блоків, але інші продовжували працювати. Замість Чорнобиля, який входив у зону відчуження, збудували нове місто для атомників – Славутич. У 1991 році на другому енергоблоці спалахнула сильна пожежа, й український уряд терміново вирішив вивести з експлуатації другий блок. У 1995 році Україна підписала угоду з країнами «Великої сімки», згідно з якою країна повинна була зупинити роботу ЧАЕС. Через п’ять років станція перестала генерувати енергію. Однак, вона продовжує працювати, тому що виведення блоків з експлуатації – це довгий процес. Згідно з планом, реактори остаточно законсервують у 2028 році, а до 2064 року планують цілковито демонтувати залишки обладнання. Зараз на станції працює понад 2000 співробітників. Вони займаються виведенням реакторів з експлуатації і працюють на «Укритті» – це саркофаг, який закриває зруйнований четвертий блок.
У Чорнобилі живуть вахтовики, які працюють на станції, і самосели. Тут відкриті магазини й діє комендантська година. В інших населених пунктах зони відчуження також живуть люди – найчастіше колишні місцеві жителі, які повернулися в рідні домівки через десятиліття після вимушеної втечі.
Рівень радіації в зоні відчуження цілком безпечний для людини. Доза радіації, яку людина отримує впродовж дня прогулянки в зоні відчуження, можна порівняти з дозою, яку людина отримує за 1 годину в оточенні 40 бананів. Виняток – Прип’ять, місто, яке розташоване найближче до атомної станції. Тут можна перебувати якийсь час, але жити постійно – небезпечно.
Наслідки катастрофи на ЧАЕС і до сьогодні впливають на здоров’я людей, які проживають навіть далеко за межами зони відчуження. Згідно з даними моніторингу, який проводила команда доктора медичних наук і професора Юрія Бандажевського за підтримки Євросоюзу в районах, які межують із чорнобильською зоною, у 40% дітей порушений гормональний фон, в 10% порушення роботи щитоподібної залози, а у 35% – порушення структури печінки, і назагал спостерігається висока смертність, попри те, що діти народилися значно пізніше від аварії на ЧАЕС.
Після серіалу «Чорнобиль», який вийшов на телеканалі HBO, у зону відчуження почали ще активніше їздити туристи. Такі тури були популярні й до серіалу, за роки після аварії розвинулась повноцінна туристична інфраструктура. Компанії на кшталт «Чорнобиль-тур» пропонують одноденні тури до Прип’яті й на саму станцію. Вартість такого туру – 50 доларів для громадян України і від 100 доларів – для іноземців. На контрольно-пропускному пункті «Дитятки», через який люди в’їжджають у зону відчуження, облаштований кіоск з сувенірами і кавою.
Щороку в зоні горить ліс, а це підвищує радіаційний фон. Під час аварії частина лісу, який був найближче до станції, взяв на себе велику дозу радіації. Ліквідатори зрубали заражені дерева й захоронили їх. Але й досі в зоні знаходять дуже забруднені ділянки. На місці старого лісу з’являються нові дерева, які містять у собі частку радіації. Тому коли ліс горить, рівень радіації збільшується. Пожежі виникають із двох причин – через людський чинник і посуху.