Шторми, пожежі, зимова спека. Погода в Україні може кардинально змінитися
- Американські вчені попередили про ймовірні наслідки зимового глобального потепління.
- Найбільшими загрозами вони називають зростання ризику лісових пожеж влітку, знищення посівів та посилення штормів.
- Все йде до того, що у помірних широтах літо стане набагато довшим, а весна з осінню просто витіснять зиму.
Американські кліматологи розповіли про підвищення середньої температури взимку. Передчасне танення снігів посилить ймовірність масштабних лісових пожеж влітку, призведе до посилення штормів та завдасть значної шкоди сільському господарству, особливо вирощуванню деяких фруктів. Більш того, в помірних кліматичних зонах, зокрема в Україні, просто більше не буде типової зими.
Заборона розповідає про те, до чого варто готуватися внаслідок глобального потепління взимку.
Тепла зима: лісові пожежі влітку
Американські вчені заявили, що підвищення середньої температури взимку може мати значно гірші наслідки, ніж ті, з якими планета зіштовхнулася під час спекотного літа-2021, пише The Guardian.
Те, наскільки спекотним та екстремальним буде літо, визначається саме тим, наскільки теплою є зима. «Несезонне тепло взимку може призвести до передчасного танення снігу та росту рослинності, що знижує вологість ґрунту та підвищує ймовірність екстремальних і постійних хвиль спеки протягом літа», — заявив кліматолог з Колумбійського університету Кай Корнгубер.
Вчені зазначають, що низький рівень вологості ґрунту може призвести до посухи та масштабних лісових пожеж, як це було у Сибіру в 2020 році, коли ліси горіли протягом усього літа і спричинили рекордні викиди вуглецю в атмосферу.
Читати більше новин в Telegram«Одна з істин науки про клімат полягає в тому, що холодні регіони в холодні пори року нагріваються швидше, ніж теплі регіони в теплі пори року. І з кожним сезоном фактична швидкість потепління в холодну пору стрімко прискорюється. Так, наприклад, Арктика нагрівається зараз втричі швидше, ніж інші частини світу. Це посилює ймовірність катастрофічних наслідків, пов’язаних з потеплінням», — заявив кліматолог з Каліфорнійського університету Деніел Свейн.
Постраждає сільське хазяйство
Кліматологи попереджають, що глобальне зимове потепління неодмінно вплине на сільське господарство, оскільки деякі культури для розвитку потребують довгого періоду холодів. За прогнозами вчених, до 2100 року поріг низьких температур, необхідний для розвитку садових культур, зросте на 60%. Найбільше від цього постраждають яблука, груші та вишні.
Найбільш небезпечними для сільського господарства є умови, коли після тривалого зимового періоду тепла різко настає холод, особливо на межі лютого та березня. Наприклад, пізня зимова спека також може завдати шкоди посівам, якщо вони отримають біологічний сигнал про те, що потрібно процвітати, а після розпускання бруньок їх знищить мороз. «Це свідчить про те, що відносно невелика кількість глобального потепління може мати серйозні наслідки в певних місцях і в певну пору року», — зазначає Деніел Свейн.
Тепла зима: посилення штормів
Вчені зазначають, що зимове потепління в цілому збільшує ймовірність виникнення умов, сприятливих для сильних штормів. За їхніми прогнозами, на кожен додатковий градус підвищення температури у світі буде збільшуватися кількість сильних штормів на 14-25%.
«Основний рушійний механізм — це підвищення температури та збільшення вологості, які є одними з основних компонентів штормових висхідних потоків. Поки не можемо говорити про рівень сили цих штормів, втім ми переконані, що погода точно стане суворішою», — заявила К’яра Лепор з Колумбійського університету.
Загалом вчені наполягають, що людям варто готуватися до того, що літній сезон ставатиме все тривалішим і тривалішим, а зимовий сезон просто витісниться весняним та осіннім міжсезоннями. «З підвищенням температури в помірних кліматичних зонах просто більше не буде зими, якою ми її знаємо», — заявив Корнгубер.
Раніше Заборона розповідала про те, як Україна залежить від вугілля, яке вважається один із найбільших забрудників довкілля, та чому ми поки не можемо від нього відмовитися.
Читати більше новин в Telegram