Читаєте зараз
Швеція передасть Україні протитанкову зброю і багато кулеметів

Швеція передасть Україні протитанкову зброю і багато кулеметів

Ilona Kivva
Автор:
  • Шведський уряд ухвалив п’ятий пакет військової допомоги Україні.
  • Він є суто матеріальним та включає зброю на $49 мільйонів.
  • Коли буде здійснено поставку, не уточнюється.

Швеція поставить Збройним силам України додаткову партію протитанкової зброї та кулеметів. Яка конкретно це буде зброя, не вказано, однак у арсеналі країни є потужні протитанкові ракетні комплекси NLAW та RBS 56 BILL, а також гранатомети Carl Gustaw M4 AT-4 вітчизняного виробництва. Вони вже надходили в Україну і довели свою ефективність.

Заборона розповідає про черговий пакет військової допомоги від Швеції.


П’ятий пакет військової допомоги від Швеції: що входить

30 червня 2022 року уряд Швеції ухвалив новий пакет військової підтримки України на близько 500 мільйонів шведських крон ($49 мільйонів).

Підтримка складається з озброєння, яке запросила Україна у держави-союзниці:

  • протитанкова зброя;
  • озброєння підтримки, зокрема кулемети;
  • обладнання для розмінування територій. 

«Раніше Швеція надала фінансову підтримку фонду НБУ та 110 мільйонів шведських крон фонду НАТО Україна. Але цього разу це суто матеріальний пакет. Важливо, щоб підтримка України з боку демократичних країн Європи була безперервною та довгостроковою. Між різними державами йдуть дискусії про те, як ще ми можемо разом надати посилену допомогу»‎, — сказав Västerbottens-Kuriren міністр оборони Швеції Петер Гульквіст.

Читати більше новин в Telegram

Коли саме буде здійснена поставка, він не уточнив, але зазначив, що обидві сторони зацікавлені, аби це сталося якнайшвидше.

Зазначимо, що у рамках чотирьох попередніх пакетів військової допомоги країна-союзниця вже передала/передає ЗСУ:

  • засоби індивідуального захисту;
  • харчові продукти;
  • техніку для розмінування;
  • вогнепальну зброю, зокрема снайперські гвинтівки AG 90;
  • протикорабельні ракети Robot 17;
  • боєкомплекти;
  • протитанкові гранатомети.

Які ПТРК є у шведів

За даними Defense Express, у арсеналі шведської армії є два протиракетні комплекси власного виробництва, які до того ж є одними з найпопулярніших у світі: 

  • NLAW; 
  • RBS 56 BILL.

Також Швеція добре озброєна протитанковими гранатометами:

  • Carl Gustaw M4;
  • AT-4 (Pansarskott m/8).

NLAW

Британський військовий готується до пострілу з ПТРК NLAW. Фото: Wikipedia

Протитанкові комплекси NLAW (шведське позначення RB 57) вирізняються портативністю та простотою у використанні, пише Military Today.

Одноразовий комплекс призначений для запуску протитанкових ракет малої дальності. Він озброєний потужною 150 мм осколково-фугасною боєголовкою HEAT, яка ефективно підбиває бойові бронемашини.

Замість вбудованого важеля або спускового гачка на пусковій трубі він має ергономічне руків’я. Для прицілювання на пусковій установці встановлений базовий оптичний приціл з 2.5-кратним збільшенням. Для кращої точності за запитом доступні приціли нічного бачення та червоні точки.

NLAW призначений для піхоти, яка протистоїть ворожій броні та укріпленням. ПТРК ідеально підходить для засідок у густо лісистій місцевості та навіть усередині будівель. Доступний у комплексах і режим атаки згори, у такому випадку прицільне влучання необов’язкове. Коли ракета летить над танком, вона вибухає і все одно підпалює ворожу бронемашину.

RBS 56 BILL

ПТРК BILL на озброєнні шведської армії Фото: Wikipedia

RBS 56 BILL — це фактично батько NLAW. Він також одноразовий і переносний. 

Повна переносна пускова установка складається з триноги, ракети в контейнері та прицільного блоку. У комплектацію входять як денні, так і інфрачервоні нічні приціли, при цьому денний приціл має 1-кратне збільшення, а нічний — 7-кратне. Маса штатива становить 11.8 кг, а невипущеної ракети — 20 кілограмів. 

BILL має двоступеневу систему приводу. Перший — заряд стисненого газу, який миттєво витрачається при пуску ракети. Ракета вилітає з труби зі швидкістю приблизно 72 м/с, і одразу після запуску спрацьовує маршовий двигун на твердому паливі, розганяючи її до швидкості 250 м/с. Паливо маршового двигуна вичерпується, коли ракета пролетить близько 400 метрів. Решту шляху вона проходить на плануванні та інерції. Час польоту на максимальну дальність становить приблизно 17 секунд.

РПГ Carl Gustaw M4

Харківська територіальна оборона освоює гранатомети Carl Gustaf M4. Фото: ДвіЩ/Telegram

Ці шведські гранатомети є найпопулярнішими у світі та знаходяться на озброєнні у понад сорока країнах. Carl Gustaw є простим та вкрай ефективним у використанні. Він доволі легкий (6.8 кг) та має потужний приціл. 

Найрозповсюдженішими є кумулятивні, здатних пробити до 350-400 мм броні. Також існує версія з тандемною бойовою частиною, яка пробиває 500 мм та ігнорує динамічний захист.

Окрім снарядів проти танків та інших бронемашин, цей гранатомет має бронебійно-уламкові та уламкові гранати для знищення укріплень та живої сили противника.

AT4

Військовослужбовець прицілюється з РПГ АТ4. Фото: Wikipedia

Це одноразовий гранатомет, призначений для ураження броньованої техніки. Він здатен пробити пробиття до 500 мм броні, чого більше ніж достатньо для ураження будь-якого БТР чи БМП. Також може бути використаний у якості протипіхотної зброї.

AT4 має максимальну дальність стрільби до 700 метрів, але найбільш ефективним є на відстані 200-300 метрів від ворожої техніки.

Раніше Заборона розповідала про обіцянку Франції поставити ЗСУ велику партію бронетранспортерів VAB. Вони можуть виконувати найрізноманітніші функції: від транспорту для військових до карети швидкої чи вантажівки. А ще ці БТР навіть вміють плавати.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій