Слідом за електрикою в Україні здорожчає вода: що варто знати
- За планом НКРЕКП, тариф на водопостачання має збільшитись в середньому на 32%.
- Найбільше доведеться платити мешканцям Павлограда Дніпропетровської області — 75.75 грн/кубометр.
- Електрика вже стала дорожче на 83%, але Комісія вважає доцільним зростання на 282%.
Рішення щодо води мало вступити в дію ще на початку червня 2023 року, але його відклали. У результаті перераховані платіжки почнуть надходити з серпня-2023. В середньому ціни для сім’ї з двох-трьох людей має бути вищою на 62 гривні, але все залежить від регіону. Водночас є групи людей, яких зміни не торкнуться, принаймні тимчасово.
Заборона розповідає про тарифи на ЖКП у 2023 році.
Ціна на водопостачання в Україні: як зміниться
На час воєнного стану підвищення тарифів на природний газ, теплоенергію та гарячу воду заборонено законом № 2479-IX від 19 серпня 2022 року. Однак інші тарифи можуть регулярно переглядати, в тому числі на водопостачання та водовідведення.
Підвищення тарифів на холодну воду відбудеться у два етапи: для частини регіонів з 1 липня 2023 року, для решти — з 1 вересня. Розрахунок вели на основі ціни на електрику для водоканалів на рівні 3.2 грн за кВт-год, повідомили у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Тобто перші оновлені платіжки надійдуть всім споживачам у серпні, але для деяких регіонів підвищення розділять: перший перерахунок буде у серпні, другий — у жовтні.
Читати більше новин в TelegramТарифи на ЖКП у червні 2023 року
Ціну на холодну воду встановлюють окремо для кожного водоканалу. Це залежить від обсягів споживання, кількості споживачів по одному договору (абонентському рахунку) та інших особливостей надання послуги. Тому залежно від регіону вартість може відрізнятись.
«У середньому рівень підвищення тарифів становитиме 32%. Найвищий рівень тарифів у тих водоканалів, які мають невисокі обсяги реалізації послуг, високу частку реагентів у тарифах, велику протяжність мереж, а також використовують покупну воду та/або очищають стічні води в інших ліцензіатів», — пояснили у комісії.
Зокрема, як запевняють у НКРЕКП, у середньому сума в платіжках за водоспоживання на родини з двох-трьох людей зросте на 62 грн/міс (з ПДВ). Тобто, до підвищення вона орієнтовно становила 194 грн/міс, а після сягатиме 256 грн/міс (за плановим тарифом – 39.37 грн/м3). Найвищі ціни будуть у Вінниці, Павлограді, Дрогобичі, Житомирі та Новоморську.
Важливо! Тарифи у містах, які суттєво постраждали внаслідок бойових дій, залишаються незмінними. Це Харків, Миколаїв і Херсон. Для отримувачів субсидій суми у платіжках не зміняться, адже субсидії будуть перераховані.
Приклади кінцевих тарифів у деяких містах (з ПДВ):
- Київ — з 30.38 до 41.36 грн за кубічний метр;
- Одеса — з 35.15 до 44.86 грн;
- Вінниця — з 25.62 до 47.75 грн;
- Дніпро — з 31.36 до 38.79 грн;
- Ужгород — до 54.57 грн;
- Житомир — до 63.61 грн;
- Новоморськ — 61.06 грн;
- Павлоград — 75.75 грн;
- Дрогобич — 62.17 гривень.
Нагадаємо, що з 1 червня 2023 року виросла також ціна на електроенергію. До того вона складала 1.44 грн за кВт-год (при споживанні до 250 кВт-год) і 1.68 грн/кВт-год (при споживанні понад 250 кВт-год). Тепер вартість підняли до 2.64 гривень, що на 83%. Водночас нічний тариф становить половину від денного — 1.32 гривень.
За словами міністра енергетики Германа Галущенка, зі зростанням тарифу середня плата за електроенергію для однієї родини зросте орієнтовно на суму до 250 грн (водночас субсидії будуть збережені). Він повідомив, що НКРЕКП спершу наполягала на сумі 2.88 грн/кВт-год, але Міністерство знайшло можливість встановити меншу ціну, яка усе ж втримає енергосистему. Загалом Комісія пропонує підняти тарифи на електрику до ринкового рівня, тобто до 5.5 грн/кВт-год (що на 282% більше за ціну до підвищення і майже вдвічі більше за вже підвищену).
Раніше Заборона розповідала про оформлення субсидії та помилки, через які можна отримати відмову у 2023 році.
Читати більше новин в Telegram