Справа Спартц проти Єрмака. Що цікаво знати про грандіозний скандал
- Конгресменка Вікторія Спартц звинуватила голову Офісу президента України в ухваленні низки рішень, які завдали шкоди країні та принесли вигоду Путіну.
- В МЗС України назвали заяву американської політикині поверненням наративів російської пропаганди до Вашингтона.
- За Єрмака також заступилася інша членкиня Палати представників Марсі Каптур, за що отримала різку відповідь.
В Україні та США розгорівся величезний репутаційний скандал, центральною фігурою якого став голова Офісу президента Андрій Єрмак. Членкиня Палати представників США Вікторія Спартц звинуватила українського чиновника в ухваленні рішень, які, вочевидь, шкодять Україні. Тож, на її думку, довіряти йому питання, які стосуються отримання Україною масштабної допомоги від США, не можна.
Заборона розповідає подробиці грандіозного скандалу, який зачепив верхні прошарки політичного керівництва України та США.
Вікторія Спартц звернулася до Байдена
Українка за походженням, членкиня Палати представників США від п’ятого округу Індіани, республіканка Вікторія Спартц 8 липня 2022 року написала листа американському президенту Джо Байдену. У ньому вона просить надати Конгресу пояснення щодо наглядових процедур, пов’язаних з очільником Офісу президента України Андрієм Єрмаком. Мета — гарантувати, щоб «допомога [США] не потрапила до рук не тих людей, оскільки Україні терміново потрібна підтримка у сфері безпеки якнайшвидше на найвищому рівні».
Частина листа до Байдена, в якій імовірно міститься аргументація щодо підстав недовіри до Єрмака, засекречена і прихована чорною плашкою. Проте вже наступного дня конгресменка на своєму офіційному сайті оприлюднила чіткий перелік звинувачень проти голови Офісу президента України. Йдеться про його сумнівні рішення Єрмака, які нашкодили країні та зіграли на руку країні-агресорці:
- витік інформації в Білорусь і зрештою в Росію про операцію України із захоплення «Групи Вагнера», що призвело до її провалу;
- погане керівництво невдалими мирними переговорами з Росією перед війною;
- запевнення українського керівництва, що у лютому-2022 нападу з боку Росії не буде, всупереч даним західної розвідки, щоб перешкодити Україні належним чином підготуватися до війни;
- саботаж оборони Херсона та його здача росіянам, що призвело до трагедії у Маріуполі;
- затягування термінових закупівель військової техніки через Міністерство оборони України та висування необґрунтованих або навіть незаконних умов;
- цілеспрямоване затягування призначення незалежного антикорупційного прокурора та голови НАБУ через свого заступника з питань правоохоронної діяльності Олега Татарова.
«Оскільки президент Зеленський тяжко працює для створення союзів із Заходом і нашою країною, на нас лежить відповідальність повідомити йому, якщо ми маємо занепокоєння щодо ключових людей у його оточенні. Ця також наш обов’язок перед сміливими українськими солдатами й сильним українським народом, який бореться за свободу й міжнародний порядок для нас усіх», — зазначила конгресменка у листі президенту США.
Читати більше новин в TelegramУ Білому домі відреагували на листи Спартц
В Адміністрації Байдена прийняли звернення конгресменки і пообіцяли якомога швидше на нього відповісти, пише Голос Америки. Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі повідомив, що офіційні представники обох країн на усіх можливих рівняв ведуть переговори щодо потреб та можливостей у наданні допомоги Україні.
«Ми, очевидно, поділяємо стурбованість, висловлену членами Конгресу, адже важливо переконатися, що існує належна відповідальність за матеріали, які отримує Україна. Але ми повинні пам’ятати: щойно устаткування опиняється в руках українських Збройних сил — це власність України. Окрім цього, ми не диктуємо, як вони мають використовувати кожну одиницю обладнання на полі бою. Але вони також нам казали, що поділяють стурбованість щодо підзвітності та нагляду, і готові працювати з нами над цим», — відповів Джон Кірбі.
Репутаційний скандал з Єрмаком і Конгресом США
У Міністерстві закордонних справ України розкритикували заяву Спартц. Американську політикиню звинуватили у спробі заробити політичні очки на спекуляціях довкола теми війни в Україні. «Останні дії та заяви членкині Конгресу США Вікторії Спартц є неприхованою спробою повернути в американську політику класичні наративи російської пропаганди про начебто зв’язки керівництва України з Росією і втягнути нашу державу у внутрішню політику США», — написав у Фейсбуці речник українського МЗС Олег Ніколенко.
Речник президента України Сергій Никифоров додав, що в ОП не отримували жодних листів чи звернень з боку конгресменки від штату Індіана щодо скарг на роботу Андрія Єрмака. «Це справа американської депутатки і американського президента. Дамо їм самим розібратися. Там звучать якісь звинувачення. Якщо Вікторія Спартц має докази своїх звинувачень, нехай оприлюднює їх. Поки, окрім звинувачень однієї із сотень цих депутатів, ми нічого не почули», — зазначив Никифоров у коментарі Суспільному.
На захист Єрмака стала інша конгресменка, представниця-демократка від дев’ятого округу Огайо та співголова групи підтримки України у Конгресі США Марсі Каптур. У своїй заяві вона зазначила, що деякі парламентарі [Спартц] прагнуть розпалити напруженість між країнами, проте загалом Конгрес твердо підтримує Зеленського та членів його команди. «Ті, хто поширює дикі наративи, спрямовані на підрив українських чиновників під час війни, необачно допомагають Путіну та його пропагандистам», — написала членкиня Палати представників, також українського походження.
На це Спартц дуже різко відповіла у Твіттері: допомагають Кремлю саме ті, хто «слухає кишенькових бюрократів Єрмака», і демократці Каптур не завадило б особисто відвідати Україну, щоб побачити на власні очі, що там відбувається.
Раніше Заборона розповідала про інсайд від євродепутатки Віоли фон Крамон-Таубадель, що Володимир Зеленський отримав вказівку не ділитися всією інформацією з Єрмаком через його тісні бізнес-зв’язки з радником голови Ради Федерації Росії Рахамімом Емануїловим.
Читати більше новин в Telegram