США палають через смерть Джорджа Флойда. Головне про резонансне вбивство в Міннесоті та реакцію американського суспільства
Наприкінці травня в США почалися масштабні протести через вбивство беззбройного афроамериканця білим поліцейським. Інцидент потрапив на записи камер спостереження і смартфони перехожих. Обурені демонстранти виходять на вулиці в Нью-Йорку, в окрузі Колумбія, у Каліфорнії й навіть у маленьких містечках. Масові протести супроводжуються не тільки демонстраціями, а й погромами поліцейських відділків, підпалами й пограбуванням магазинів, кафе, аптек. Серед заарештованих поліцією демонстрантів навіть 25-річна дочка мера Нью-Йорку К’яра де Блазіо. Автор Заборони Самуїл Проскуряков розповідає про мирні протести, підпали муніципальних будівель, сутички з поліцією, введення нацгвардії, вандалізм і пограбування магазинів.
Що сталося?
Увечері 25 травня працівник магазину Cup Foods викликав поліцію через нібито спробу покупця розплатитися фальшивою 20-доларовою купюрою. На виклик прибули двоє копів. Як потім вказали в рапорті, підозрюваний афроамериканець Джордж Флойд перебував у стані наркотичного сп’яніння та опирався під час затримання. Однак камери спостереження зафіксували, що чоловік спокійно дав поліцейським закувати себе в кайданки, після чого слухняно сів на підлогу.
Пізніше на місце прибула підмога, яка відвела Флойда до патрульної машини й поклала обличчям до асфальту. На відеозаписі, зробленому перехожим, добре видно, як новоприбулий офіцер поліції Дерек Шовен притиснув коліном шию підозрюваного, ігноруючи скарги Флойда про біль у тілі. У такому положенні затриманий провів близько дев’яти хвилин, здавленим голосом повторюючи: «Я не можу дихати». Цю ж фразу вимовив загиблий за схожих обставин афроамериканець Ерік Гарнер у 2014 році в Нью-Йорку.
Перехожі робили зауваження, що чоловікові погано, але чули у відповідь, що Флойд буцімто опирається затриманню, хоча його оточували одночасно троє поліцейських. Хтось зі свідків звернув увагу, що у Флойда з носа йде кров. Зрештою, затриманий благав не вбивати його й за хвилину знепритомнів. Але Шовен не забрав коліна із шиї підозрюваного, аж поки на місце не прибули парамедики. Просто в наручниках Флойда забрали до лікарні, медики без успіху намагалися його реанімувати і зрештою констатували смерть. Слідство встановило, що смерть наступила від механічного удушшення.
Хто такий Флойд?
Джорджу Флойду було 46 років, до карантину він працював охоронцем у ресторані Conga Latin Bistro. Народився у Феєтвіллі, штат Північна Кароліна, але більшу частину життя провів у Х’юстоні, що в Техасі. Навчався в коледжі Південної Флориди, де грав у баскетбольній та футбольній командах. Повернувшись у Х’юстон, приєднався до хіп-хоп колективу «Screwed Up Click» під псевдонімом «Big Floyd». У 2014 році, після п’ятирічного перебування за ґратами за збройне пограбування, Флойд переїхав до Міннесоти, відтоді поліцією не затримувався.
А що це за офіцер?
Дерек Шовен – ветеран поліції Міннеаполіса з 19-річним стажем. За час служби отримував численні догани за порушення і тричі використовував табельну зброю. Одна з перестрілок закінчилась смертю підозрюваного, який погрожував поліцейським рушницею. Іншого разу Шовен прибув на виклик щодо домашнього насильства й підстрелив підозрюваного, який зачинився в туалеті. Колеги та начальник поліції Міннеаполісу визнають, що на Шовіна багато разів надходили скарги від громадян та правопорушників: копа звинувачували в надмірній жорстокості.Флойд і Шовін були знайомі. Упродовж року вони працювали охоронцями в нічному клубі El Nuevo Rodeo. Власник і працівники закладу не пригадують, щоби між ними були конфлікти. Флойд стежив за ситуацією усередині клубу, а Шовен, якій підробляв там у вільний від поліцейських обов’язків час, перевіряв документи відвідувачів біля входу. Колишня начальниця Шовена з нічного клубу описала його як надмірно нервового чоловіка, який легко виходив із себе. Вона також зазначила, що Шовен поводився нервово й агресивно на вечірках для афроамериканців. Флойда ж, за її словами, «всі любили».
Це якесь проблемне місто?
Ні. Міннеаполіс – одне з найбільш заможних і комфортних міст не тільки штату Міннесота, а і США. Як зазначає The New York Times, це непроблемний населений пункт, вбивства і насильство тут трапляються нечасто. Однак можна помітити іншу проблему – расову дискримінацію. Офіційна статистика каже, що з 2009 до 2019 року в усіх інцидентах зі стріляниною за участю поліції понад 60% жертв – афроамериканці, хоча вони становлять не більше 20% від населення міста. Навіть нинішній директор поліції міста Медаріа Аррадондо, бувши лейтенантом, у 2007 році судився з власним керівництвом через постійні расистські закиди зі сторони співробітників та керівників відділення.
Як відреагувало суспільство?
Мер Міннеаполісу засудив протиправні дії поліцейських, а губернатор штату закликав мешканців до мирного протесту. Однак усі дії влади міста і штату не змогли приборкати хвилю масового невдоволення. 26 травня, наступного дня після інциденту, до місця смерті Джорджа Флойда почали сходитися люди, аби покласти квіти. Багато хто тримав плакати із гаслом «Black Lives Matter» («Життя чорних мають значення»), що вперше з’явилося у 2013 році. Тоді волонтер у Флориді вбив 17-річного чорношкірого юнака.
Уже 1 червня протести охопили понад 140 міст США. Від скандування гасел і закидування загонів поліції камінням, пляшками та іншими предметами демонстранти незабаром перейшли до погромів і пограбування магазинів. У соцмережах з’явилися перші кадри, як сотні людей виносять товари із супермаркету Target. Пограбовані крамниці підпалювали, як і інші будівлі.
Поліція зі свого боку застосовує проти демонстрантів сльозогінний газ і травматичну зброю. Перепадає журналістам – знімальну групу CNN заарештували без оголошення звинувачень, а команда Deutsche Welle потрапила під обстріл із боку правоохоронців. У зв’язку з ескалацією насильства у двох десятках штатів мобілізували Національну гвардію, а в містах ввели комендантську годину.
У Вашингтоні в ніч на 1 червня протестувальники вибивали вікна в урядових будівлях, перекидали та підпалювали автівки. Парк навпроти Білого дому був огорнутий димом, а Секретна служба США, яка охороняє перших осіб країни, ненадовго відправила Дональда Трампа і його родину до підземного бункера.
За весь час протестів у США правоохоронці затримали понад 5 тисяч людей, загинули щонайменше 11 людей – переважно чорношкірі. Хакерське угруповання Anonymous опублікувало відеоролик, у якому погрожує «викриттям» поліції Міннеаполіса, звинувачуючи її в жорстокості й корупції. Незабаром кілька сайтів правоохоронних органів міста стали жертвами кібератак.
Підтримати акції протестів у США вийшли люди в інших країнах. Вони приходили під будівлі американських посольств із плакатами та вигукували гасла: «Справедливість для Джорджа Флойда», «Притягнути поліцію до відповідальності» і «Припиніть нас вбивати».
Таке відбувається вперше?
Вбивство Джорджа Флойда далеко не перший випадок, коли білі працівники поліції перевищують свої повноваження щодо темношкірих американців – щоразу після схожих інцидентів вулиці Америки заповнюються демонстрантами. Тільки за останні десять років у США масові заворушення на расовому ґрунті відбувалися понад вісім разів.
Як правило, відеозапис події потрапляє в ЗМІ, у фейсбук і твіттер. Біля поліцейського відділку збираються родичі та друзі затриманого чи загиблого. До спонтанного мітингу приєднується все більше й більше людей, ситуація загострюється, у поліцейських летять пляшки та каміння, правоохоронці відповідають залпами гумових куль і сльозогінного газу, починаються сутички, які переходять у масові зіткнення демонстрантів із поліцією. І в цей момент зазвичай починаються грабунки, мародерство і вандалізм. Ескалація насильства триває, поки в місто не вводять посилені загони поліції й Національної гвардії, які, врешті-решт, придушують бунт.
А що каже Трамп?
27 травня президент США Дональд Трамп, перебуваючи у Флориді, де мав відбутися пізніше скасований запуск космічного корабля Crew Dragon, назвав смерть Джорджа Флойда «дуже-дуже сумною подією» й заявив, що очікує побачити повний звіт після повернення до Вашингтона. Наступного дня, 28 травня, федеральний прокурор Міннесоти й керівник регіонального відділення ФБР штату у спільній заяві пообіцяли надати розслідуванню максимальний пріоритет. ФБР, на прохання керівництва поліції Міннеаполіса, відкрило справу про можливе порушення цивільних прав.
Коли протести вийшли із-під контролю, Трамп звинуватив посадовців у нездатності приборкати ситуацію і пригрозив, що Національна гвардія стрілятиме по мародерах, якщо злочини проти власності продовжаться. На його переконання, пограбування крамниць та підпали поліцейських відділків паплюжать пам’ять загиблого Джорджа Флойда. Конкурент президента на прийдешніх виборах Джо Байден підтримав виступи проти поліцейської жорстокості як правильні та необхідні, але засудив вандалізм і грабіжництво.
Дональд Трамп пов’язує насильницькі протести з антифашистами та «іншими радикальними лівими угрупованнями» й навіть пообіцяв оголосити «Антифа» терористичною організацією. Водночас, від посадовців надходять повідомлення, що до безладів також причетні ультраправі радикали. Зокрема, влада Міннесоти повідомила, що частина заарештованих під час заворушень приїхала з інших штатів і пов’язана з рухом білих націоналістів, які використовують хаос протестів для більшої політичної дестабілізації суспільства.
Не оминув президент США і свого опонента Джо Байдена. Трамп звинуватив політика в тому, що його штаб буцімто визволяє з в’язниць анархістів і лівих радикалів, щоби посилити безлад.
Що кажуть знаменитості?
Більшість підтримали протестувальників. Легенда американського баскетболу Майкл Джордан заявив, що підтримує тих, хто виступає проти дискримінації й поліцейського насильства, що спрямовані проти чорного населення США. Інший відомий баскетболіст Денніс Родман, зі свого боку, закликав учасників акцій протестувати «правильно»: «Не потрібно йти й підпалювати все, грабувати чи палити речі». В соцмережах зірки постять чорні картинки з хештегом #BlackLivesMatter. Зокрема, протестувальників підтримали виконавиці Біллі Айліш, Леді Ґаґа, Тейлор Свіфт та інші. Підтримали протести й найбільші лейбли Америки Sony Music, Universal Music, Warner Music.
Що з копами? Їх затримали?
Дерека Шовена, що стояв коліном на шиї Флойда, затримали. Йому висунули звинувачення в ненавмисному вбивстві, яке потім все ж таки змінили на умисне вбивство. У документах, які надійшли з офісу прокурора до суду, йдеться, що Флойд не хотів сідати в поліцейську машину й почав скаржитися на проблеми із диханням ще до задушливого прийому. Там також сказано, що Шовен тримав коліно на його шиї 8 хвилин 46 секунд і відпустив лише після прибуття швидкої. Інших чотирьох поліцейських спочатку лише звільнили, але потім затримали й їх.