Читаєте зараз
США треба, аби Україна швидко виграла війну через… дефіцит дитячих сумішей

США треба, аби Україна швидко виграла війну через… дефіцит дитячих сумішей

Markiian Oliiarnyk
  • У США різко загострився дефіцит дитячого харчування. Це сталося внаслідок російської блокади українських портів.
  • У виробництві дитячих сумішей використовується переважно українська олія, поставки якої стрімко впали під час війни.
  • Щоб замінити базовий інгредієнт, американським компаніям потрібно чимало місяців та грошей, а дефіцит збільшується з кожним днем.

Американці зацікавлені у якомога швидшій перемозі українців у війні з Росією не лише з політичних причин, а й з внутрішньо економічних. Через російське вторгнення Україна експортує в рази менше товарів, зокрема соняшникову олію, від якої залежить ціла галузь дитячого харчування у США. Це призвело до того, що американським дітям не вистачає сумішей, а налагодити новий виробничий процес у теперішніх умовах дуже складно.

Заборона розповідає про проблеми виробництва дитячого харчування у США та як з ними пов’язана війна в Україні.


Виробництво дитячих сумішей у США: дефіцит соняшникової олії

Російська блокада українських портів обмежила поставки соняшникової олії до США, внаслідок чого відчутно постраждало виробництво дитячих харчових сумішей, пише The Wall Street Journal. Соняшникова олія використовується для додавання важливих для росту дитячого організму жирів у продукти. А олійним експортером №1 для США є саме Україна.

На американському ринку дефіцит молочних сумішей виник ще до вторгнення Росії в Україну через перебої з ланцюгами поставок, спричинені пандемією, та закриттям заводу Abbott Laboratories у лютому 2022 року через санітарні проблеми. Утім саме втрата цінного інгредієнта з України завдала найбільш відчутної шкоди американській харчовій промисловості.

«Україна є одним з основних і найдешевших джерел соняшникової олії для багатьох американських виробників харчових продуктів. Україна відома, як надійний постачальник високоякісної олії з високим вмістом олеїнової кислоти, яка є джерелом корисних жирів», — пояснила дієтологиня Техаської дитячої лікарні Крісті Кінг.

Читати більше новин в Telegram

Блокада українських портів відчутно вдарило по ринку, що призвело до стрімкого підвищення цін на соняшникову олію та її типові замінники, як-от пальмова та рапсова олії. Так, у квітні 2022 року на ринку сировини соняшникова олія торгувалася за ціною в понад $2750 за тонну у порівнянні з близько $1500 — у лютому.

Ціни на рослинні олії з січня по травень 2022 року. Інфографіка: WSJ

Українська олія: чи можна її замінити

Замінити українську соняшникову олію не так і просто. Як пише WSJ, фермери у США вирощують набагато менше соняшників, ніж в Україні. В основному їхнє насіння використовується для виробництва закусок або переробляється в олію для приготування попкорну та картопляних чипсів.

Очікується, що у 2022 році буде висаджено на 20% соняшників більше, аніж торік, але щоб зібрати цей урожай знадобиться багато часу, щонайменше до жовтня. Щоб компенсувати цю різницю, США шукають альтернативного експортера, але й тут є проблеми. За обсягами поставок соняшникової олії після України друге місце займає… Росія.

Частково наростити імпорт вдалося завдяки іншим експортерам: Туреччина, Німеччина та деякі країни Східної Європи. Однак вони все одно не мають потужностей для релевантної заміни. До того ж щоб забезпечити звідти повноцінний цикл поставок потрібно чимало часу на підписання контрактів і перевірку якості продукту.

Топекспортери соняшникової олії у світі та показники України. Інфографіка: Latifundist

Як пише WSJ, харчові компанії думають над пальмовою або рапсовою як альтернативою. Але, як виявляється, їх зараз також важко знайти, оскільки Індонезія, яка є головним виробником пальмової олії, припинила експорт у квітні 2022 року через власний дефіцит.

Заміна інгредієнтів потребує переписування рецептів, що може також зайняти багато місяців, оскільки за виробництвом дитячого харчування у США встановлено суворий контроль. «Зміни в рецептах мають відповідати стандартам FDA і часто потребують випробувань на тваринах. Це може змінити смак і запах сумішей, що може засмутити дітей та їхніх батьків», — пояснили експерти з питань харчової промисловості США виданню WSJ.

Раніше Заборона розповідала про загрозу голоду у світі через продовольчу кризу, до якої призвів підступний напад Російської Федерації на Україну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій