Starlink від Ілона Маска працює в Україні: як підключитися та чи всім доступний
- Супутниковий інтернет Starlink від Ілона Маска запрацював в Україні на початку березня 2022 року.
- SpaceX вже поставила в Україну дві великі партії терміналів, утім наразі вони будуть використовуватися виключно для потреб держави.
- Найімовірніше, звичайним користувачам інтернет Starlink буде доступний вже після війни, утім доведеться платити за обладнання та абонплату.
Ілон Маск і його компанія SpaceX позачергово розпочали реалізовувати запуск супутникового інтернету Starlink на території України. Утім наразі ними буде користуватися виключно держава та армія. Найімовірніше, звичайні громадяни України, окрім тих, що вже мають спеціальне обладнання, зможуть скористатися супутниковим інтернетом вже після війни.
Заборона розповідає про супутниковий інтернет Starlink та як до нього підключитися.
Starlink: що це таке та як працює
Starlink — це глобальна система супутникового інтернету від компанії Ілона Маска SpaceX. Її розробили для забезпечення інтернетом людей у важкодоступних точках земної кулі.
Система працює через спеціальні супутники, що розташовані на низькій навколоземній орбіті (близько 550 км над поверхнею). Кожен важить приблизно 295 кг, має чотири антени, сенсори орієнтування за зірками та сонячної батареї, від яких вони й отримують живлення. На Землі вони з’єднуються із наземними станціями-шлюзами. Ці станції стоять по всьому світу, однак їхньої кількості поки що недостатньо, щоб повністю покрити необхідні області, тому їхня мережа поступово розширюється.
Станція-шлюз підключається до супутника, а той, своєю чергою, передає сигнал на тарілку-термінал. По суті, супутник виступає у ролі дзеркала, яке ретранслює сигнал від наземної станції в одному місці до термінала користувача в іншому.
Читати більше новин в TelegramStarlink використовує систему Міноборони США для відстеження космічного сміття, аби супутники не врізалися в нього та не наближалися до інших станцій. На відміну від геостаціонарних космічних апаратів, супутники компанії Маска не зависають над Землею, а рухаються навколо неї по орбіті зі швидкістю близько 27 000 км/год.
Станом на березень 2022 року, на орбіті вже знаходиться майже дві тисячі супутників Starlink. До 2027 року SpaceX планує запустити до космосу загалом 42 тисячі таких апаратів. Саме тоді, як стверджує Ілон Маск, платформа покриє майже всю планету інтернетом.
Як підключитися до Starlink
Щоб підключитися до Starlink, потрібно мати спеціальне обладнання — термінал (супутникова тарілка), Wi-Fi маршрутизатор, з’єднувальні кабелі та штатив. Замовити набір з усім необхідним можна на офіційному сайті за $500, подавши попередньо заявку. Окрім цього, щомісяця потрібно вносити абонентську плату за користування інтернетом, яка становить $100.
У перспективі, користуватися супутниковим інтернетом Starlink в Україні зможе кожен, однак не зараз. Так, наприкінці лютого та у березні компанія Маска поставила в Україну дві великі партії терміналів. Утім усіх їх отримала держава і використовуватимуться вони виключно для державних потреб.
Звичайним користувачам, які бажають скористатися супутниковим інтернетом Starlink, вочевидь, доведеться почекати, бо:
- заявки на обладнання обробляються у порядку живої черги;
- в умовах війни доставити їх не воєнними бортами та транспортом абсолютно неможливо.
Утім, на майбутнє варто знати, як налаштовується це обладнання. Окрім того, що у комплекті з терміналом йде докладна інструкція, варто запам’ятати, що тарілка потребує чистого неба та умов, щоб не було зайвих перешкод. Саме тому її слід встановлювати на вулиці або на даху будинку. Для зручності SpaceX розробила спеціальний мобільний застосунок, який підкаже, де буде найкращий зв’язок із супутником.
Після технічного підключення треба буде налаштувати точку доступу і зачекати поки відбудеться з’єднання із супутником. Розробники запевняють, що на все про все має піти не більше 20 хвилин.
Навіщо державі супутниковий інтернет від Маска
Очевидно, що те, як саме держава буде використовувати супутниковий інтернет від Starlink в умовах війни, є державною таємницею. Утім, деяку інформацію органи державної влади все ж надали. Наприклад, у Міністерстві цифрової трансформації України пояснили, що станції Starlink допомагатимуть українським військовим та підтримуватимуть роботу критичної інфраструктури, а також медичних, фінансових та енергетичних сервісів.
Річ у тім, що Starlink не залежить від традиційної інтернет-інфраструктури, тому його дуже складно відключити. Тому він більш стійкий до цензури та кібератак. До того ж завдяки тому, що супутники Маска кружляють доволі близько до Землі, затримка сигналу майже непомітна — до 20 мілісекунд. Для порівняння, у найближчих конкурентів, як-от Iridium, Orbcomm, Globalstar, затримка сигналу може сягати аж кількох секунд.
Відомо, що кілька комплектів від Ілона Маска відправили Укрзалізниці. «У нас є кілька мобільних оперативних штабів, які переміщуються країною, і нам потрібен інтернет — для цього і використовуємо», — розповів Forbes виконувач обов’язків голови правління Укрзалізниці Олександр Камишін.
За словами народного депутата від «Слуги народу», експерта з питань кібербезпеки та телекомунікацій Олександра Федієнка, Starlink також планують використовувати для підвищення стійкості внутрішніх мереж України. «Наприклад, маємо село, де є громадяни та місцевий оператор. Але якщо в місцевого оператора зникає зовнішній канал зв’язку, тоді він може використовувати супутникову технологію Starlink. Так, це не дасть тих швидкостей, але принаймні населення буде мати доступ до інформації. Таким чином маніпулювати людьми інформаційно буде неможливо», — цитує Федієнка MediaSapiens.
Раніше Заборона розповідала, що таке національний роумінг, для чого він взагалі створений та як його налаштувати.
Читати більше новин в Telegram