Страждатимуть усі. Невтішні висновки зі свіжої доповіді ООН про клімат
Міжурядова група експертів із питань клімату при ООН оприлюднила доповідь про глобальне потепління. У публікації об’ємом 1300 сторінок йдеться про те, що кліматична система Землі повністю зміниться в найближчі 20 років і все це безпосередньо спровоковано діяльністю людини. Аномальні дощі та спека, посухи й танення льодовиків — це лише частина того, що чекає на жителів планети у найближчі роки. Та чи можна запобігти цьому? Заборона коротко переказує основні висновки з доповіді ООН.
Що відбувається?
Зміни у кліматі в останні роки тривають з незмінною тенденцією до посилення: спостерігаються пожежі, зменшення рівня води у світовому океані, посухи, проливні дощі, аномальна спека та теплі зими. Подорожчання цукру та борошна також безпосередньо пов’язані з довготривалою засухою чи дощами в країнах-експортерах. Все це через парникові гази — результат діяльності людини, який вже складно змінити.
«Згідно з прогнозами вчених, в найближчі десятиліття кліматичні зміни посилюватимуться в усіх регіонах планети — зокрема, збільшаться періоди тривалої спеки та скоротяться холодні сезони», — пояснюють у матеріалі ООН.
Крім цього, за прогнозами вчених, парникові гази, які є основною причиною потепління на планеті, впродовж наступних 20 років підвищать глобальну температуру з 1,1℃ до чотирьох позначок вгору. Міжнародна спільнота погодилася утримати підвищення температури на рівні не більше 1,5℃, однак, якщо ситуація з парниковими газами не зміниться, буде досягнуто критичних температур.
Чому важливо знизити рівень парникових газів?
Міжурядова група експертів із питань клімату наголошує: насамперед значне навантаження у зв’язку з потеплінням відчує система охорони здоров’я, бо разом із температурою довкілля зростатиме й температура тіла людей, що може спричинити хвороби. Страждатимуть також сільські господарства: через нестабільність та зміни погодних і сезонних умов, появу нових шкідників і хвороб вони не зможуть розраховувати на стабільні врожаї та гарантувати якість харчових продуктів.
Подальше потепління посилить танення вічної мерзлоти, призведе до втрати снігового покриву і зменшення льодовиків в Арктиці.
Окрім цього, наслідки зміни клімату можуть мати серйозний вплив на стан світового океану, чия екосистема залежить від регулярних теплих течій. Якщо їхня кількість зменшиться чи, навпаки, збільшиться, представники фауни, які залежать один від одного, будуть вимушені залишити традиційні ареали проживання. Це, зокрема, може позначитися на людях, які покладаються на постійний вилов риби.
Зрештою кліматична нестабільність пришвидшить кругообіг опадів та змінить їхній характер. Так, наприклад, жителі міст страждатимуть від аномальних дощів, що призведе до підтоплень. Водночас регіони, де зазвичай були рясні опади, почнуть потерпати від посухи.
Що може допомогти?
Збільшення парів є тим чинником, який необхідно змінити, — пояснюється у звіті Міжурядової групи. Для зменшення температури та покращення якості повітря потрібно утримувати температурні показники на одному рівні й знижувати викиди вуглецю в атмосферу. В результаті зміни клімату не спричинять серйозніших наслідків. «Ми маємо діяти рішуче, щоби не допустити цього», — переконує Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Напередодні конференції з питань клімату в Глазго він також наголосив, що всі країни мають висловити готовність боротися з цією ситуацією та долучитися до коаліції «нульових викидів».