Читаєте зараз
Таки знесли. Пам’ятник Катерині II в Одесі змінив історичне значення

Таки знесли. Пам’ятник Катерині II в Одесі змінив історичне значення

Ilona Kivva
Автор:
  • Електронна петиція щодо демонтажу монумента була зареєстрована на сайті президента України у червні 2022 року.
  • Пам’ятник російські імператриці не знаходиться під захистом держави як об’єкт культурної спадщини, тому знести його можна без дозволу Мінкульту й інших відомств.
  • Після знесення монумент перенесуть до музею.

В Одесі пам’ятник Катерині II 6 листопада 2022 року закрили дерев’яною огорожею, а саму статую імператриці обгорнули чорною плівкою. Таким чином відбувалася підготовка монумента до демонтажу після п’яти місяців скандалу. 28 грудня 2022 року розпочалися роботи по зносу.

Заборона розповідає всю історію суперечок щодо демонтажу скульптури.


Пам’ятник Катерини II в Одесі: суперечки щодо демонтажу

Електронна петиція щодо демонтажу монумента була зареєстрована на сайті президента України ще у червні 2022 року. Вона набрала 26 504 голоси з 25 000 необхідних та 1 серпня отримала відповідь Зеленського. Зокрема, її перенаправили до Одеської міської ради, у повноваження якої входить установка та знесення культурних об’єктів міста.

Було одне але. Культурні об’єкти, які перебувають під охорону держави, можуть бути знесені тільки у разі отримання дозволів від Мінкульту та інших відомств, що опікуються культурною спадщиною. Однак виявилося, що монумент навіть не приймався під охорону. Про це в офіційному листі до мера Одеси Геннадія Труханова ще до завершення збору підписів, 25 липня, повідомила Одеська обласна військова адміністрація та рекомендувала знести монумент. 

«Звертаємо увагу, що пам’ятник засновникам Одеси (Катерині ІІ) та пам’ятник Суворову у встановленому законом порядку під охорону держави як об’єкти культурної спадщини не приймалися. Враховуючи зазначене, обласна державна адміністрація рекомендує розглянути питання про демонтаж зазначених пам’ятників», — йдеться у документі.

Читати більше новин в Telegram

Майже місяць розв’язання питання стояло на паузі у мерії. Найбільш ймовірна причина цього прояснилася після інтерв’ю Труханова італійському виданню «Corriere della Sera» наприкінці серпня. Він заявив, що виступає проти знесення, а портове місто назвав «інтернаціональним».

«Я проти знесення статуй. Навіть якщо ми руйнуємо пам’ятники, історія не змінюється. Знаю, що зібрано петицію з 25 тисячами підписів, але я чекаю. З такою логікою мені також треба прибрати пам’ятник Пушкіну чи Гагаріну? Це не має сенсу», — сказав міський голова.

Заяви Труханова призвели до низки протестних акцій в Одесі:

  • 10 вересня на пам’ятнику Катерині II активісти червоною фарбою написали «Єкатєріна = Путін»;
  • 12 і 13 вересня монумент двічі облили фарбою;
Пам’ятник Катерині ІІ, облитий червоною фарбою, 12 вересня 2022 року. Фото: Суспільне Одеса
  • 18 вересня відбувся мітинг біля монумента, люди вимагали демонтажу.

Після протестних акцій міська рада запустила опитування. Питали: як саме мають з ним вчинити.

Якими були варіанти відповідей:

  • демонтувати з пам’ятника імперські символи;
  • прибрати з пам’ятника тільки скульптуру Катерини ІІ;
  • знести повністю;
  • відкласти вирішення питання до закінчення воєнного стану;
  • зберегти все як є;
  • зберегти, доповнивши історичною інформацією щодо діяльності Катерини ІІ;
  • перенести до спеціального меморіального парку чи музею.

Крім того, наприкінці місця знесення пам’ятника розглянули на засіданні міськради, однак голосування було провалене.

Електронне опитування громадян завершилося 20 жовтня і показало, що з 7796 громадян, що проголосували, більшість (3914) обрали варіант повністю знести монумент.

Результати голосування щодо долі пам’ятника Катерини ІІ, 20 жовтня 2022 року. Фото: скриншот з сайту Соціально активний громадянин

«Більшість одеситів підтримали ідею демонтажу пам’ятника з Катерининської площі. Наступний крок — винесення питання на найближчу сесію міської ради. Зі свого боку я вже звернувся до профільної комісії міськради з проханням провести засідання та підготувати відповідний проєкт рішення. Особисто я голосуватиму “за” демонтаж пам’ятника та перенесення його до парку Імперського та Радянського минулого», — прокоментував результати опитування Геннадій Труханов.

Вже 6 листопада скульптуру закрили дерев’яною огорожею, а саму статую російській імператриці загорнули у чорний пакет, пише «Думская».

Статую Катерини ІІ в Одесі загорнули у чорний пакет, 6 листопада 2022 року. Фото: Viacheslav Onyshchenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Пам’ятник Катерині ІІ в Одесі загородили парканом, 6 листопада 2022 року. Фото: Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images

Пізніше того ж дня на огорожі з’явилося оголошення, що ведуться підготовчі роботи з демонтажу та перенесення скульптури, повідомляє Суспільне.

Роботи по зносу скульптури розпочали 28 грудня 2022 року. Після демонтажу її передадуть до художнього музею, повідомили в Одеській міськраді.

Фото: @Liberov
Фото: @Liberov
Фото: @Liberov

Раніше Заборона розповідала про демонтаж об’єктів російської колоніальної спадщини у столиці України. Знеси мають 60 монументів, однак знищувати їх не збираються — збережуть для створеного музею тоталітаризму у Києві.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій