Тарифи на електрику можуть зрости в 2023 році: скільки треба буде платити
- Ціна на електроенергію для побутових споживачів залежить від кількості спожитих кіловатів. Станом на квітень 2023 року вони становлять від 1.44 до 1.68 грн за кВт/годину.
- Такі тарифи, за розрахунками профільної комісії, замалі, щоб забезпечити старт опалювального сезону у жовтні 2023 року.
- З травня нараховуватимуть субсидії на неопалювальний сезон. Деяким категоріям споживачів вони не призначатимуться автоматично.
Тарифи на електроенергію в Україні планують суттєво підвищити, щоб компенсувати економічні втрати, які понесла енергосфера внаслідок російських обстрілів. Розглядають два варіанти підняття цін. Водночас уряд до 31 травня 2023 року цього не робитиме.
Заборона розповідає про ідею Нацкомісії по регулюванню у сферах енергетики та комунальних послуг.
Ціни на електроенергію: пропозиція НКРЕКП
Кабінет міністрів України перегляне тарифи на електроенергію для побутових споживачів, заявив голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтин Ущаповський.
«Після ворожих обстрілів енергетичних об’єктів для відновлення живлення споживачів використовувались тимчасові схеми подачі електроенергії. Тож для забезпечення проходження нового опалювального сезону такі схеми є неможливими», — каже він.
Питання щодо тарифної ставки, за його словами, поки є відкритим. Розглядається кілька варіантів:
Читати більше новин в Telegram- 2.40 грн за 1 кВт/год;
- 2.80 грн за 1 кВт/година.
Ціни на електрику для побутових споживачів в Україні залежить від кількості спожитих кіловатів. Поки він становить:
- для тих, хто спожив до 250 кВт/год — 1.44 грн за кіловат-годину;
- хто спожив понад 250 — 1.68 гривні.
Додамо, що за прогнозами експертів, електроенергія для бізнесу та підприємств, яка подорожчала ще на початку 2023 року, також продовжить зростати:
- з 1 січня — на 10% (до 380.28 грн/МВт-год з 345.64 грн/МВт-год);
- з 1 квітня — на 13.1% (до 430.25 грн/МВт-год);
- з 1 липня — на 12.7% (до 485.1 грн/МВт-год).
25 квітня 2023 року Кабмін продовжив дію постанови, яка забороняє підвищувати фіксовану ціну на електричну енергію для побутових споживачів. Це означає, що до 31 травня 2023 року тарифи не зростатимуть.
Субсидія на неопалювальний сезон: як призначається
В Україні діє програма фінансової підтримки на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі і електроенергії — субсидіювання.
У квітні 2023 року офіційно завершується опалювальний сезон, також це останній місяць, коли здійснюється виплата субсидій за поточний період. Отримати допомогу можна і на неопалювальний (з 1 травня по 30 вересня) — вона буде меншою, адже не покриватиме передбачені на послуги з обігріву приміщень суми.
«Житлові субсидії та пільги на неопалювальний сезон з травня будуть перепризначені для переважної більшості одержувачів, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді, автоматично, на підставі наявної у Пенсійному фонді інформації. Це відбуватиметься за умови, що не змінилися дані про майновий стан чи склад родини. Якщо ж такі зміни відбулися, отримувачі субсидії повинні надавати про них інформацію до органу Фонду впродовж 30 днів після зміни», — пояснили у ПФУ.
Є низка категорій людей, яка має обов’язково подати повторну заяву і декларацію:
- у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
- житлові приміщення для проживання орендуються;
- кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у будинку менша, ніж кількість зареєстрованих;
- родина звертається за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
- якщо в опалювальний сезон розмір плати за житлово-комунальні послуги, внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком субсидію було призначено 0.00 грн.
Важливо! У разі подання заяви протягом двох місяців з початку неопалювального сезону, тобто до липня-2023, житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня подачі заяви.
Подати документи можна кількома способами:
- особисто, звернувшись до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України;
- поштою, на адресу органу Фонду;
- онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України чи мобільний застосунок;
- уповноваженим посадовцям у сільській, селищній, міській раді, у територіальних громадах, центрах надання адміністративних послуг;
- через портал Дія.
Раніше Заборона розповідала про отримання соціальної допомоги на ЖКП та про те, чим вона відрізняється від субсидії. Право на неї мають лише окремі категорії громадян.
Читати більше новин в Telegram