Тільки за останні пару місяців в Україні наробили шуму відразу три ксенофобні скандали. Золотого призера Олімпіади в Токіо, нардепа Жана Беленюка невідомі на вулиці обізвали «чорною мавпою». До цього комік Віктор Вемуна звинуватив у расизмі авторів «Дизель-шоу», які випустили скетч «Тарас-папуас» про екранізацію «Тараса Бульби» з темношкірим актором. А в кінці червня телеведуча Кароліна Ашіон розповіла про расизм із боку нинішнього глави Мінкульту України Олександра Ткаченка. Кілька років тому той, тоді керівник холдингу «1+1», відмовив Ашіон у кастингу ранкового шоу фразою «Ви себе в дзеркало бачили?» Сам Ткаченко згодом назвав ситуацію з Ашіон «хайпом» і сказав, що з погляду толерантності Україна — «одна зі зразкових у Європі». Заборона поговорила з телеведучою про конфлікт із міністром, сприйняття власної ідентичності і проблеми з ксенофобією в країні.
Українці, але інші
Кароліна Ашіон ніколи не мріяла про кар’єру телеведучої. У дитинстві її заворожував спорт, особливо фігурне катання. Ковзани, що розсікають лід, яскраві костюми фігуристок, ризиковані трюки — під час змагань юну Кароліну неможливо було відірвати від телевізора. А коли вона вперше побачила виступ темношкірої француженки Сурії Боналі, одразу почала вболівати за неї на всіх чемпіонатах. Потім трапився гандбол — у рідній Шостці, згадує Кароліна, була дуже потужна школа, і вже в 13 років вона опинилася в київському спортивному інтернаті олімпійського резерву. Додому, щоправда, довелося повернутися вже за рік — через травму коліна, яка завадила дівчині розвиватися в спорті й далі. Знову в Київ вона потрапила вже після випуску: вступила до торгово-економічного університету, вивчала менеджмент і зовсім не думала про роботу на ТБ. Рівно до випадкового знайомства в одному кафе на Оболоні.
Був самий початок нульових. На той момент Кароліна Ашіон уже встигла попрацювати менеджеркою з продажу у фармацевтичній компанії та підготувати до відкриття бутик елітного одягу Sanahunt. Ще вона була заміжня — чоловік наполягав на тому, щоби вона перестала шукати роботу й залишилася вдома. Кароліна витримала три місяці: «Це було найдурніше, що я робила в житті», — сміється вона. Працювати їй подобалося, хоч і не всі заняття викликали жвавий інтерес. А від пропозиції спробувати себе на телебаченні повіяло новизною.
«Жила я на Оболоні. Там було кафе на вулиці Тимошенко, де тусувалися і [лідер групи «Океан Ельзи»] Славко Вакарчук, і [телеведуча] Аня Безулик, — розповідає Ашіон. — До мене приїхала мама. Ми сиділи в тому кафе, розмовляли, я активно жестикулювала».
У якийсь момент до столика підійшла незнайома жінка. Вона простягнула Кароліні візитку і сказала: «Ви зацікавили мого чоловіка — він робить телевізійний канал. Якщо вам цікаво, зателефонуйте йому». Жінкою була Єва Корніловська, на той момент ведуча шоу «Сніданок з 1+1». Говорячи про чоловіка, вона мала на увазі Олександра Асаулюка — майбутнього главу правління M1, одного з перших музичних каналів України.
І Кароліна подзвонила.
Спочатку їй запропонували роботу на ICTV — розповідати про сучасну українську музику в хіт-параді «Гаряча сімка». Кароліна згадує, що її поставили перед камерою й дали текст українською: «А я українською тоді слабенько розмовляла. Сама із Шостки. [Сумська область] — це російськомовний регіон. Але нічого, довелося підучити». З новоспеченою телеведучою записали пілот, але в ефір не пустили. У результаті обличчям шоу став нині покійний Кузьма Скрябін. Кароліна вирішила: не вийшло — не страшно, і встигла забути про спробу потрапити на ТБ. Але через рік їй подзвонили — уже з пропозицією працювати на M1. «Сказали: «Якщо ви не проти, у нас є викладач сценарної мови, можете позайматися. І потім у нас буде більш серйозний кастинг». Я займалася з викладачем, а десь через пів року в нас уже було розуміння, хто ще може бути в команді. Там я познайомилася з [майбутніми ведучими M1] Мирославом Кувалдіним, Лідою Петровою. Цього року каналу вже 20 років», — каже Ашіон.
Кароліна пропрацювала на M1 понад вісім років і відома як ведуча програми новин EmOneNews. Через роки той перший досвід роботи залишається для ведучої потужним брендом: «Я була на «Інтері», була на «ТЕТ», — загинає вона пальці, — на «2+2», у проєкті «Вишка» на «1+1», останні роки вже на «Прямому», але все одно чую про себе: «Кароліна-М1».
При цьому Ашіон відкрито говорить, що сам факт її роботи на телебаченні прямо залежав від її кольору шкіри, оскільки Олександра Асаулюка цікавили неформатні обличчя для каналу. «Українці, але інші», — пояснює вона.
Через 15 років Кароліна Ашіон будуватиме кар’єру вже на іншому телеканалі — і саме зовнішність телеведучої стане приводом цю кар’єру застопорити.
Незагойна рана
До тієї самої розмови з Олександром Ткаченком востаннє Кароліна Ашіон стикалася з випадами щодо свого кольору шкіри ще в дитинстві. Єдина мулатка на всю Шостку, вона, звичайно, привертала увагу своєю інакшістю. Іноді ця увага була неприємною. Але на такий випадок у неї була своя тактика: узяти й поговорити.
«Якщо мене хтось ображав у школі, то я завжди це проговорювала. Що всі люди рівні, що колір шкіри не має значення, що ми маємо дружити. Такий був дитячий посил, — розповідає Ашіон. — Не знаю, чи завжди це доходило до кривдника, тому що й рецидиви були. Але я не страждала, не ходила в сльозах через те, що не така. Не мучилася. Та і друзів у мене була купа».
Проговорити свою образу Кароліна вирішила й у випадку з Ткаченком. Але це було вже у 2021-му. А тоді, шістьма роками раніше, телеведуча працювала на каналі «2+2», який входить до холдингу «1+1 медіа». Спочатку були вечірні новини, потім — програма розслідувань «Секретні матеріали». І тут з‘явилася вакансія в «Сніданку з 1+1»: команда проєкту проводила кастинг, й Ашіон вирішила неодмінно спробувати себе в ролі ведучої ранкового шоу.
За пару років до цього вона вже бувала на «плюсах», але як гостя — у проєкті «Вишка». Разом з іншими знаменитостями Кароліна стрибала у воду з трампліна. Спортивне минуле стало в пригоді, хоча через травму коліна готуватися до ефірів часом було нелегко. На зустрічі, де телеведучій пропонували брати участь у шоу, був присутній у тому числі й сам Олександр Ткаченко.
«Я тоді жартома сказала, що погоджуся, тільки якщо в мене буде колись можливість потрапити на «плюси», — говорить вона.
Коли така можливість з’явилася, Ашіон написала продюсерці «Сніданку з 1+1» Юлії Жмакіній. Та спочатку намагалася відмовити, мовляв, в ефірі доведеться готувати або, наприклад, сповивати немовлят: «Я сказала, що взагалі прекрасно обходжуся з дітьми, та й готую добре. Я просто хотіла, щоби мені дали на кастинг потрапити». Жмакіна в результаті сказала: «Хочеш я запитаю в Ткаченка?» І так більше нічого й не написала. А через пару тижнів у порожньому коридорі Кароліна сама зустріла Олександра Ткаченка. І саме тоді, за її словами, він видав знакове: «Ви себе в дзеркало бачили?»
«Я говорю: «Так, бачила». А він: «Подивіться ще раз». І з посмішкою додає: «Розумієте, у нас трошки інша аудиторія, рейтинги…» Так у чому проблема дати дівчині взяти участь у кастингу? У вас там є фокус-групи, потім вирішите і все, — обурюється зараз Ашіон. — Мене розлютило: чому ця людина має вирішувати, що потрібно аудиторії? Може, вона б добре відреагувала на мене. Звідки він знає взагалі?»
На «2+2» вона пропрацювала ще якийсь час. А незабаром отримала пропозицію від телепродюсера Олексія Семенова піти на щойно підготовлений до запуску канал — «Прямий». Ведуча вирішила, що в компанії Ткаченка їй уже нічого не світить, і погодилася. З тепер уже колишнім начальником у неї не було можливості поговорити наступні кілька років.
Кінець червня. Львів. Американець Кріс Ботті сурмить зі сцени Leopolis Jazz Fest. Білий джазмен, який грає в традиційному розумінні «музику чорних». Разом із ним перед глядачами — збірна солянка з музикантів усіх кольорів шкіри. Зі сцени лунає What a Wonderful World Луї Армстронга. Погляд Кароліни Ашіон заворожено прикутий до барабанщика: той викладається так, що з рук летять палички.
Кращого моменту для зустрічі з Олександром Ткаченком, здавалося б, не придумати.
«Концерт закінчується, і я ніс до носа стикаюся з Ткаченком та його дружиною, — розповідає телеведуча. — Я не те щоби хотіла говорити — воно так саме: «Олександре Владиславовичу, у мене в душі незагойна рана!»
Далі були його: «Вас влаштує відповідь, що зараз я б так не сказав?» І, звичайно ж: «Ви що, хочете, щоби я тут у вас вибачення просив?» Дружина нинішнього глави Мінкульту сказала, що глядачі пишуть гидоту «навіть Аллі Мазур». Незмінна ведуча ТСН на «плюсах» восени 2019 року розповіла, що бореться з онкозахворюванням і проходить хімієтерапію. А рік потому вперше з’явилася в кадрі без перуки — з коротко підстриженим світлим волоссям.
«Я не зрозуміла, до чого вона це. «Пишуть гидоту» і спробувати себе в кастингу — це зовсім різні речі», — каже Ашіон.
Через кілька днів Кароліна розповіла про цю історію в соцмережах. Пост розійшовся чужими сторінками в Facebook понад тисячу разів. А 1 липня на сайті «Гордон» вийшло інтерв’ю Олександра Ткаченка, у якому він сказав, що фрази типу «Ви себе в дзеркало бачили?» точно не з його лексикону. Дії телеведучої він назвав «хайпом», звернувши увагу на те, що вона працює на телеканалі експрезидента Петра Порошенка: «Де завжди своєрідно трактують мою позицію, з упередженням».
Ашіон у відповідь на це подумала: «Так, краще б він взагалі нічого не говорив».
Проста українська чорна баба
Кароліна Ашіон отримала своє незвичне для українського вуха прізвище від батька-нігерійця. Кеннет Ашіон приїхав у Радянський Союз з Африки на початку 70-х. Навчався в Ленінграді, там же зустрів майбутню матір Кароліни, і вже в 1975-му в пари народилася дочка. Після закінчення вишу Кароліна з матір’ю опинилися в Шостці, а Кеннет повернувся до Нігерії, щоби підготувати ґрунт для приїзду своєї сім’ї. Потрібна була лише віза обласного прокурора в Сумах, але той відмовив, оскільки пара не перебувала в офіційному шлюбі.
«Сказав: «Дівчинку можете відправити і вона потім приїде сюди». Але мама не відпустила — боялася, що потім більше мене не побачить», — говорить телеведуча.
Через 10 років Кеннет створив нову сім’ю, і в Кароліни з’явилися двоє братів і сестра. Вона познайомилася з ними лише в 1993-му, коли після закінчення першого курсу вперше потрапила до Нігерії. Згодом такі поїздки бували ще не раз: «Це тут я одна з таким прізвищем, а на весілля якось приїхала — так весь стіл: Ашіон, Ашіон, Ашіон. Багато родичів». Для Кароліни, яка в дитинстві шукала «своїх» на екрані телевізора й впізнавала їх в обличчях Даяни Росс або Вітні Г’юстон, поїздка в Африку була дивним досвідом. Уся батьківська рідня відразу прийняла її й оцінила те, як суміш української та нігерійської крові відбилася на зовнішності дівчини.
«Вони дуже люблять мулатів. Тато завжди жартував: «Карол, я б тебе видав заміж за таку багату людину, тому що мулати в нас тут у ціні», — посміхаючись, говорить вона.
З моменту повернення до Нігерії Кеннет більше ніколи не був на пострадянському просторі. Але Кароліна дуже хоче привезти батька і його сім’ю до Києва. Сама вона при цьому ніколи не мріяла перебратися в Африку з кінцями. Хіба що після школи мала з батьком угоду: не поступить до столиці — приїде в Нігерію, а звідти, наприклад, в Англію, де потім вчилися молодші Ашіони.
«Але це вже була б якась інша Кароліна, — каже вона зараз. — Ніхто не знає, як було б краще».
Кароліна Ашіон сьогодні, за власним висловом, — проста українська чорна баба. Каже, що з віком для неї стало важливіше підкреслювати свою ідентичність. В ефірі «Прямого» вона з’являється без афро на голові і в класичних костюмах. На інтерв’ю ж приходить у смугастому платті з африканськими орнаментами й зібраною у високий хвіст копицею кучерів. Хоч і не приховує, що раніше хотіла весь час ходити з випрямленим волоссям.
«Людина намагається ніби розмити свою ідентичність. Хоче не виділятися, а виглядати, як оточуючі, — пояснює телеведуча. — Чи хотіла я ще маленькою, щоб у мене був світліший колір шкіри? Звісно. Чи хотіла, щоби волосся не було таким кучерявим? Звісно. Тому що мені хотілося бути як усі».
Це перестало грати для неї таку роль не так уже й давно. Ашіон стало зрозуміло: усе, що дала природа — це її бонуси. І щоби виділитися з натовпу, перебуваючи в Україні, їй не потрібно робити абсолютно нічого: просто живи і все.
«Тому і в професії, я вважаю, це великий плюс. А раз Ткаченко цього не побачив, то гріш ціна йому в базарний день як ТВ-менеджеру», — каже Кароліна.
На її думку, глава Мінкульту міг би обернути ситуацію, на якій послизнувся, собі на користь — поставити на знамена боротьбу проти расової дискримінації в країні: «І всі б від цього виграли». Тим часом в тому-таки інтерв’ю «Гордону» Ткаченко називає Україну «однією зі зразкових у Європі» з погляду толерантності.
Ашіон, своєю чергою, згадує скандал із «Тарасом-папуасом» або історію знайомої, чию доньку-мулатку попросили не одягати на свято в дитячому садку вишиванку тільки через колір шкіри. Жінка тоді вже майже зважилася розповісти про те, що трапилося, на всю країну, але зрештою передумала — щоби дочка могла спокійно довчитися в садку.
«Мені здається, у нас дуже мало ведеться інформаційної роботи з дитинства. Там ця превентивна робота має проводитися. Щоби діти розуміли: не варто зациклюватися на таких речах, як колір шкіри», — говорить телеведуча.
Вона навіть сама готова взяти участь у якій-небудь розвивальній програмі для дітей, об’їздити стільки шкіл, скільки потрібно. Адже темношкірі українці на слуху: Гайтана, Жан Беленюк, Мирослав Кувалдін, Вікторія Батуі, сестри з групи Fo Sho — перелічує Кароліна. Їй справді хочеться бути почутою: «Раз уже стала на стежку війни».
Забороні не вдалося зв’язатися з міністром культури Олександром Ткаченком, однак раніше він розповідав свою версію подій в інтерв’ю сайту «Гордон».
За словами міністра, подій у тому контексті, про який говорить Кароліна Ашіон, не було, а висловлювань на кшталт «Ви в дзеркало себе бачили?» в його лексиконі немає. «У принципі за життя ні на одній роботі в мене не було питань ані щодо гендеру, ані національних спільнот, ані меншин, ані інших подібних питань. Я оцінюю людей виключно за професійними якостями й компетенцією», — говорить він.
У тому, що телеведуча не отримала посаду на «1+1» замість роботи на «2+2», стверджує міністр, «не було ні дискредитації, ні расизму». Вибачатися або подавати у відставку на тлі цієї ситуації Ткаченко не планує: «вибачатися не збираюся за те, чого я не мав на увазі й ніколи в житті не говорив».
При цьому Ткаченко вважає, що Україна за рівнем толерантності є однією зі зразкових країн у Європі: «Проблеми є. Але потрібно дивитися й на іншу сторону медалі, про яку варто говорити, а не тільки про деякі прояви нетерпимості, які іноді трапляються в країні. Переважними й домінуючими в країні є такі риси, як толерантність і терпимість».