Температура тижня. Стеження за журналістами, катування у колонії та хворі без води
Принизити та позбавити прав найлегше тих, хто їх уже частково позбавлений, кому складно захистити себе. Щодня в Україні засуджених громадян катують, психічно хворих позбавляють доступу до води, а секс-працівниці стають жертвами правоохоронців. І щодня хтось стає на їх захист. На наш захист, оскільки це порушення наших з вами прав. Яких саме – у новому випуску Температури тижня.
Право говорити
Журналісти двох редакцій майже одночасно заявили про те, що за ними стежать. Спочатку Денис Бігус розповів, що під офісом редакції Bihus.info почали вартувати машини. Журналіст пов’язав це з розслідуванням про те, як найближче оточення Порошенка крало на «оборонці».
А вже наступного дня редакція програми «Схеми: корупція в деталях» заявила, що охоронці Ріната Ахметова стежать за журналістом Михайлом Ткачем і знімальною групою програми. За їхніми словами, упродовж останніх півроку декілька одних і тих самих автомобілів регулярно їздять слідом за редакційним авто «Схем». Журналістам навіть вдалося з’ясувати, що ці автівки належать охоронній фірмі ТОВ «Дельта-Донбас», кінцевим бенефіціаром якої є олігарх Рінат Ахметов. «Схеми» звернулися до прес-служби Ахметова, але відповідей не отримали.
Іще одним прикладом тиску на журналістські свободи став візит невідомих силовиків до казахського телеканалу. 27 лютого стало відомо, що до редакції каналу «16/12», який зараз фактично перебуває у вигнанні в Києві, намагались увірватися кілька озброєних чоловіків у бронежилетах і камуфляжах. Пізніше вони пояснили, що приїхали через анонімний дзвінок про нібито підозру в тероризмі. Журналістка «16/12» Жанара Ахмет вважає, що так спецслужби Казахстану хочуть отримати доступ до робочих матеріалів редакції і політичної організації «Демократичний вибір Казахстану», які вона представляє. Адже в той самий день телеканал висвітлював акцію проти чинної влади Казахстану.
Право на захист від катувань
У Бердянській виправній колонії викрили випадки катувань. На початку 2019 року родичі потерпілих звернулися до правозахисників і розповіли про знущання з рідних. Із пояснень родичів та в’язнів з’ясувалося, що в колонії систематично катують новоприбулих засуджених. Їх можуть зв’язувати на кілька днів, бити по кілька разів на день, змушувати голими на морозі виконувати фізичні вправи. А от за «безпечне» перебування в колонії з родичів засуджених вимагають чималі гроші.
Наразі в цій справі розпочато кримінальне провадження за ст. 127 ч. 2 (катування), ст. 189 ч. 2 (вимагання), ст. 364 ч. 2 (зловживання владою або службовим становищем) КК України.
Право на секс-роботу
1 березня під стінами Міністерства внутрішніх справ відбулась акція за легалізацію секс-роботи. Оксана Покальчук, одна з організаторок, директорка Amnesty International Ukraine, розповіла, що криміналізація і пеналізація секс-роботи робить людей більш вразливими до насильства, позбавляє їх можливості отримати захист поліції, а також дозволяє тим, хто чинить над ними насильство, лишатись безкарними. Саме тому учасники/-ці акції разом із ними закликають до декриміналізації і депеналізації секс-роботи.
Стаття 181-1 адмінкодексу («заняття проституцією») стала «інструментом тиску та залякування тих, хто надає сексуальні послуги», – вважає Наталія Ісаєва, директорка благодійної організації секс-працівників «Легалайф-Україна».
У той самий час під МВС відбувалась і контракція. Її учасниці відстоюють шведську модель, за якою карають не секс-робітницю, а людину, яка купує ці послуги. Модель також передбачає спеціальні програми допомоги жінкам, які займалися проституцією.
Право на догляд
Моніторинг психіатричної лікарні у Слов’янську показав, що там регулярно порушуються права пацієнтів/-ок. Зокрема, у жодному відділенні немає відповідного доступу пацієнтів/-ок до води. «У них дуже складна процедура для цього. Коли ми це виявили, нам почали говорити, що вони все виправлять. Але ми ж могли і не прийти, чи прийшли б наприкінці року, і люди не могли б користуватися водою», – розповів представник омбудсмена на Донбасі Павло Лисянський.
Під час перевірки також виявили протерміновані ліки. Окремо Лисянський наголосив на халатності під час створення індивідуальних планів реабілітації. Так, наприклад, людині без рідних можуть прописати сімейну терапію…
«Якщо в жіночому відділенні більш-менш все нове, є меблі, то в чоловічому відділенні все дуже погано. Чоловіків не виводять на прогулянки взагалі. Є двір, куди їх потрібно виводити, але їх не виводять», – додав представник омбудсмена.
У найближчі кілька місяців офіс омбудсмена планує тримати під контролем зміни в лікарні.
Право на повагу
Нетішинський міський суд Хмельницької області вперше покарав учня за булінг учителя. Булером виявився старшокласник однієї із місцевих шкіл, а потерпілим – його вчитель. У поліції зазначили, що цькування вчителя проявлялося в систематичних образах та психологічному тиску з боку учня. Зрештою, суд зобов’язав матір неповнолітнього сплатити штраф у розмірі 850 грн.
У попередньому дайджесті: Температура тижня. Побиття у райвідділі, булінг та туалет на вулиці
Підписуйтесь на наш телеграм – оперативно і коротко про важливе