Читаєте зараз
Трамп хоче купити Гренландію: чому острів так цікавить президента США

Трамп хоче купити Гренландію: чому острів так цікавить президента США

Ilona Kivva
Автор:
  • Президент Сполучених Штатів вже неодноразово висловлював ідею щодо купівлі Гренландії у цілях національної безпеки.
  • Острів дає унікальні можливості для раннього попередження про загрози, а також для реагування на військові виклики.
  • Поруч з островом знаходиться важливий прохід GIUK — акваторія у північній Атлантиці.

Заява Дональда Трампа про бажання купити Гренландію була сприйнята багатьма як дивна примха непередбачуваного президента. Однак за цими амбіціями стоїть вагомий політичний інтерес, зокрема, у сфері безпеки. Річ у тім, що острів має важливе військове значення.

Заборона розповідає про стратегічне значення території.

Що таке GIUK-прохід

За амбіціями Трампа щодо Гренландії лежать відчутні інтереси безпеки. Річ у тім, що у центрі знаходиться прохід GIUK. Це акваторія у північній Атлантиці, між Гренландією, Ісландією та Сполученим Королівством, пояснив науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) у Лондоні Франц-Штефан Гаді. Його профіль — майбутні конфлікти й війни.

Цей прохід шириною приблизно 1000 км контролює доступ до Північної Атлантики, а отже, він вкрай важливий для моніторингу морської діяльності. Під час Холодної війни тут, уздовж проходу, відбулася б головна битва між флотами НАТО та Радянського Союзу, якби останні хотіли б перерізати морські лінії сполучення між США та Європою. 

Читати більше новин в Telegram
Прохід GIUK на карті
GIUK-протока. Інфографіка: ResearchGate

У XXI столітті стратегічне значення GIUK значно зменшилось. Російські підводні човни тепер можуть діяти в більш безпечних водах Баренцового і Норвезького морів. Крім того, новітні крилаті ракети, випущені з підводних човнів, мають дальність понад 1600 км, що дозволяє росіянам загрожувати важливим об’єктам НАТО та морським шляхам. Водночас Північний флот РФ активно відновлює свою діяльність у цих районах. Тому розширення присутності США в Гренландії, зокрема через модернізацію авіабази Туле і будівництво нових баз на східному узбережжі Гренландії, дозволяє значно покращити моніторинг цієї діяльності.

Гренландія: що дає США

До складу ВМФ Росії входить близько 51 підводного човна (12 стратегічних і 39 тактичних), а також дев’ять кораблів спеціального призначення і 31 більший надводний корабель. З них Північний флот має 27 підводних човнів (вісім стратегічних, одна з яких у резерві) і 19 тактичних підводних човнів, а також лише десять великих океанських кораблів.

Гренландія надає США унікальні можливості для раннього попередження про загрози, а також для реагування на військові виклики. Важливість цього острова також полягає в можливості стежити за підводними кабелями, які передають 97% світового трафіку даних, більша частина якого проходить через Північну Атлантику.

Однак, бажання Трампа, на думку Наді, може також бути пов’язане з відчутною військовою слабкістю європейських партнерів, зокрема Королівського флоту Великої Британії, основним завданням якого традиційно є моніторинг GIUK. Нині він не може гарантувати повний контроль над проходом. Це підкреслює необхідність підвищення присутності США у регіоні.

Контроль над Гренландією дозволив би США усунути цю прогалину та посилити обороноздатність в Північній Атлантиці та Арктиці, де Китай також дедалі більше активізується.

«Політика Трампа схожа на стратегію континентальної оборони сенатора-республіканця Роберта Тафта 1952 року. Тафт віддавав перевагу стратегії вибіркового стримування, що базується переважно на військово-повітряних і військово-морських силах США, балансі сил у ключових регіонах, таких як Азія та Європа, і ядерному стримуванні. Ця стратегія була спрямована на регіональну гегемонію в Західній півкулі та баланс сил в Азії та Європі. Зосередженість Трампа на Канаді, Мексиці, Панамському каналі та Гренландії відображає цю стратегію», — резюмував  Франц-Штефан Гаді.

Нагадаємо, що крім заяв щодо бажання купити Гренландію, Трамп також заявив про намір відновити контроль Штатів над Панамським каналом. Також республіканець пригрозив (і навіть почав реалізовувати) Канаді і Мексиці 25% митами. Митні тарифи можуть ввести і для ЄС.

Раніше Заборона розповідала про українські викопні ресурси, які можуть цікавити Сполучені Штати. Трамп вже запропонував надати деякі з них в обмін на допомогу у війні проти РФ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій