Тварини можуть стати наркозалежними через діяльність людини: про що каже приголомшливе відкриття
- Викиди людських медикаментів роблять представників фауни тривожними, залежними від речовин та навіть спричиняють зміну статі у риб.
- Фахівці кажуть, що активні фармацевтичні інгредієнти знаходять у водоймах по всьому світу, включно з організмами, які їдять люди.
- Згідно зі свіжими даними, з 1970 року популяції риб, що мігрують, впали більш ніж на 80%.
Скорочення чисельності видів пов’язане з діяльністю людства. Річкові екосистеми руйнуються через будівництво дамб та видобуток ресурсів. Але науковці застерігають: викиди мають небезпечні наслідки не лише для природи, а й для самих людей.
Заборона розповідає про вплив забруднення екології на поведінку тварин.
Медичні відходи: вплив на тварин
Викиди сучасних фармацевтичних препаратів та нелегальних наркотиків у навколишнє середовище стає все більшою загрозою для дикої природи. Так, у форелі формується залежність від метамфетаміну, а європейський окунь втрачає страх перед хижаками через ліки проти депресії, пише The Guardian.
Вплив наркотиків викликає значні та несподівані зміни в поведінці та анатомії деяких тварин. Самки шпаків, яким вводили флуоксетин (антидепресант) у концентраціях, що виявляють у стічних водах, стають менш привабливими для потенційних партнерів. Водночас птахи-самці поводяться агресивніше та менше співають для пошуку пари, ніж особини, які не отримували дози.
Протизаплідні таблетки спричинили зміну статі в деяких риб. Це призвело до скорочення чисельності та локального вимирання видів, оскільки самці риб отримали жіночі органи. Науковці заявили, що фармацевтичні відходи мають значні наслідки для дикої природи. Це може мати непередбачені наслідки і для людей, вважають вони.
Читати більше новин в Telegram«Активні фармацевтичні інгредієнти знаходяться у водних шляхах по всьому світу, включно з організмами, які ми можемо їсти. Протягом останніх десятиліть з’явилося більше доказів глобальної проблеми біорізноманіття, яка заслуговує на більшу увагу», — каже доцент Шведського університету сільськогосподарських наук Майкл Бертрам.
Наукова спільнота вимагає від фармацевтичної промисловості терміново реформувати ліки, щоб зробити їх екологічнішими. За словами Бертрама, кофеїн, ліки проти тривоги, антидепресанти та антипсихотики, а також нелегальні наркотики, такі як кокаїн і метамфетамін, проникають в екосистеми.
«Є кілька шляхів потрапляння цих хімікатів у навколишнє середовище. Якщо є неправильна обробка речовин, які виділяються під час виробництва ліків, це один зі шляхів. Інший — під час використання. Коли людина приймає таблетку, препарат не повністю розщеплюється в нашому організмі. Через наші випорожнення викиди потрапляють безпосередньо в навколишнє середовище», — додає доцент.
Протизапальний препарат диклофенак регулярно давали великій рогатій худобі в Південній Азії. Це спричинило скорочення популяції грифів в Індії більш ніж на 97% між 1992 і 2007 роками. Згодом у країні стався сплеск сказу: собаки харчувалися трупами великої рогатої худоби, адже їх більше не їли птахи.
Інший приклад — товстолоби, які ставали тривожними після впливу низьких рівнів кофеїну та забруднення антибіотиками, що впливають на мікроби. Дослідження виявило, що 43.5% місць на Землі містять сліди принаймні одного препарату, рівень якого перевищує безпечний для здоров’я навколишнього середовища.
Тож вчені пропонують зробити екологічніші ліки, які легше руйнуватимуться після використання. На їхню думку, також має бути розширене очищення стічних вод, щоб запобігти потраплянню відходів у природу.
Водні ресурси: як людина зменшує популяцію річкових риб
Згідно з новими даними, з 1970 року популяції риб, що мігрують, впали більш ніж на 80%. Популяції скорочуються в усіх куточках світу, але найшвидше це відбувається в Південній Америці та Карибському басейні. Там чисельність видів скоротилася на 91% за останні 50 років.
Цей регіон має найбільшу у світі міграцію в прісній воді, але дамби, видобуток корисних копалин та інша діяльність людей руйнують річкові екосистеми. В Європі популяції прісноводних риб, які переміщуються в певний сезон, скоротилися на 75%.
Такі види фауни частково або виключно залежать від прісноводних систем — деякі народжуються в морі та мігрують у прісну воду, або навпаки. У деяких випадках вони можуть пропливати повз цілі континенти, а потім повертатися в течію, в якій вони народилися. Однак багато річок більше не протікають вільно через будівництво людьми штучних бар’єрів.
Інші причини скорочення популяцій — забруднення водойм міськими та промисловими стічними водами, наприклад, з автошляхів та ферм. Кліматична криза також змінює середовища проживання тварин та наявність прісної води. Ще однією загрозою є рибальство.
За даними Міжнародного союзу охорони природи (IUCN), чверть видів прісноводних риб на Землі перебуває під загрозою зникнення. Оскільки багато видів переміщуються між солоною та прісною водою, також важливо враховувати зміни океанічних течій, клімату та прилов.
«Мігруючі риби займають центральне місце в культурах багатьох корінних народів, вони живлять мільйони людей по всьому світу та підтримують величезну мережу видів та екосистем. Ми повинні діяти зараз, щоб врятувати ці ключові види та їхні річки», — каже лідер групи дослідників World Fish Migration Foundation Герман Ваннінген.
Раніше Заборона розповідала про обмеження на забруднення природи викидами CO2, запроваджені ЄС. Деякі шахраї змогли збагатитися, використавши юридичну лазівку.
Читати більше новин в Telegram