Тиха допомога: як USAID змінював Україну і що буде, якщо допомоги більше не буде
Повернувшись до Білого дому, Дональд Трамп підписав указ про заморожування зовнішньої допомоги США на 90 днів. У цей період усі програми міжнародної підтримки мають пройти перевірку на ефективність та відповідність зовнішній політиці країни. Тож, Державний департамент США призупинив фінансування всіх програм, що реалізовувалися через міністерства або Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Згодом було ухвалене рішення частково відновити гуманітарні програми, що рятують життя. Тобто постачання життєво необхідних ліків, медичних послуг, харчових продуктів, житла та базових потреб. Проте тимчасовий крок не передбачає укладання нових контрактів.
Як зупинка допомоги впливає на Україну та чи можна знайти альтернативні джерела фінансування, разом з експертами розбиралась Світлана Гудкова.
Що таке USAID
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) було створено у 1961 році за ініціативи президента Джона Кеннеді, який прагнув об’єднати різні програми зовнішньої допомоги під єдиним керівництвом. Ще за часів Дуайта Ейзенхауера у 1950-х роках у відповідь на економічні та геополітичні виклики США значно розширили програми невійськової іноземної підтримки.
З 1992 року USAID почало працювати в Україні, зосереджуючи зусилля на розвитку економіки, охорони здоров’я, боротьбі з корупцією, підтримці незалежної преси та зміцненні громадянського суспільства. У період війни агентство надає гуманітарну допомогу та підтримує критичну інфраструктуру країни.
Яку допомогу отримувала Україна від USAID
Як зазначено на офіційному сайті агентства, з початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року USAID виділило:
- $2,6 мільярда — на гуманітарну допомогу;
- $5 млрд — на економічний розвиток;
- $30 мільярдів — пряма бюджетна підтримка.
Наприклад, у жовтні 2024 року агентство спрямувало $825 млн на зміцнення енергетичної інфраструктури України та $237 мільйонів — на гуманітарну допомогу. $1,75 мільярда виділили на підтримку українських фермерів.
На гранти та допомогу USAID українські громади за останні роки придбали широкий спектр техніки та обладнання, серед яких:
- комбайни, зерновози, екскаватори,
- карети швидкої допомоги, сміттєвози, аварійно-ремонтні автомобілі,
- медичне обладнання, генератори.
Окрім цього, агентство інвестує в модернізацію пунктів пропуску на кордоні, створення бізнес-центрів, друк шкільних підручників, підвищення кібербезпеки тощо.
Save Ukraine — це найбільша в Україні організація з тих, які присвячують свою діяльність евакуації людей із районів бойових дій. Їм теж допомагало USAID.
Мільярди допомоги без зайвого піару
У 2024 бюджетному році USAID на українські програми надійшло понад $5 мільярдів.
«Вони підтримували місцеві громади, закуповували для них обладнання, генератори, сільськогосподарську техніку для аграріїв, фінансували розмінування полів. Це величезні проєкти, про які мало говорили публічно. Наприклад, купили комп’ютери для школи, поставили генератор чи профінансували будівництво бомбосховища. Але про це знали лише місцеві жителі, а не широка громадськість», — пояснює виконавчий директор аналітичного центру CASE Україна Дмитро Боярчук.
Тепер в регіонах одна за одною зупиняються програми, особливо пов’язані з енергоефективністю.
Так, у Чернівцях поставлено на паузу проєкт із закупівлі когенераційних установок для міських котелень: придбати встигли дві з шести. У Сумах зупинили програму із постачання генераторів для водоканалу. Вони мали забезпечити жителів водою під час відключень електроенергії.
«USAID фінансувало будівництво децентралізованої генерації: газопоршневих і газотурбінних установок, модульних електростанцій, які виробляють тепло. Крім того, вони надавали фінансову допомогу та консультації профільним міністерствам і державним установам, що займаються енергетикою. Загальний обсяг підтримки обчислюється сотнями мільйонів доларів», — зазначає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Експерт наголошує, що сам по собі аудит не є проблемою. Але в зимовий період, коли критично важливо забезпечити комунальні та освітні заклади енергоресурсами, повна зупинка програм USAID є вкрай негативним фактором.
Подібної думки дотримується і Дмитро Боярчук. Він зазначає, що ніхто не очікував повного припинення допомоги на період перевірок.
«Втрата буде відчутною в найрізноманітніших аспектах. Якщо, скажімо, раніше після обстрілів електроенергія та вода не зникали, то в якийсь момент вони просто зникнуть. Можливо, люди не пов’яжуть це безпосередньо з припиненням допомоги, але ті, хто знають, можуть про це розповісти», — пояснює він.
В регіонах України заморожено десятки проєктів USAID із забезпечення енергонезалежності, облаштування укриттів та соціальної підтримки.
Окремо Боярчук звертає увагу на підтримку реформаторських ініціатив, багато з яких фінансувалися або USAID, або європейськими донорами.
«Фактично всі важливі реформаторські законопроєкти були розроблені за підтримки USAID чи інших міжнародних партнерів», — підкреслює економіст.
Тож, зупинка фінансування може не лише послабити гуманітарні та енергетичні проєкти, а й загальмувати критично важливі реформи в Україні.
Чи зможе влада компенсувати втрати?
За словами Дмитра Боярчука, Україна зможе протриматися без допомоги USAID кілька місяців. Проте, якщо після аудиту фінансування не відновиться, це може суттєво вдарити по відновлювальному зростанню економіки.
«Якщо взяти, що ВВП України становить 150–180 мільярдів доларів, то кілька мільярдів, які надавав USAID, — це вагомий додатковий відсоток до загального обсягу економіки», — пояснює він.
Щоб уникнути зупинки найважливіших програм, президент Володимир Зеленський заявив, що Україна тимчасово фінансуватиме критично важливі проєкти з держбюджету, поки США не розблокують допомогу. Насамперед це стосується енергетичної, інфраструктурної та ветеранської підтримки.
Однак Омельченко зазначає, що ці кошти будуть перерозподілені за рахунок оборонного бюджету, що може створити додаткові ризики.
«На жаль, це не дуже хороша опція. Забезпечення обороноздатності країни зараз має бути в пріоритеті, і краще ці кошти направити на ЗСУ», — підкреслює експерт.
Чи є альтернативні USAID джерела фінансування?
В бюджеті України передбачено 50 мільярдів доларів підтримки від країн G7 у рамках програми Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA). Фінансування має здійснюватися коштом доходів від використання заморожених російських активів.
«Вони вже затверджені, і цю допомогу навряд чи скасують. Якщо уповноважені особи ухвалять рішення про перерозподіл частини цих коштів на проєкти, які залежали від USAID, це дозволить частково компенсувати втрати», — пояснює економічний експерт.
Однак навіть у разі такого перерозподілу зупинка програм USAID буде болючою. Особливо для інфраструктурних, комунальних та енергетичних проєктів. «Якщо зупинка фінансування затягнеться, багатьом проєктам буде складно переорієнтуватися на інші донорські програми», — додає Боярчук.
Таким чином, хоча український уряд шукає альтернативні шляхи фінансування, повноцінно замінити підтримку USAID буде непросто.