Читаєте зараз
У Франції мітинги через шанси ультраправих очолити країну: хто і чому проти

У Франції мітинги через шанси ультраправих очолити країну: хто і чому проти

Ilona Kivva
Автор:
  • В першому турі дострокових парламентських виборів у Франції ультраправа партія «Національне об’єднання» набрала більшість голосів, але попереду — другий тур.
  • Мітинги проти ультраправих почалися ще до виборів і продовжилися після оголошень результатів.
  • Лідер «Національного об’єднання» виступає проти передачі Україні далекобійних ракет.

Серед іншого, французи бояться, що їхня країна після приходу цієї партії до влади стане не такою як раніше. Зокрема, є побоювання щодо утисків прав жінок. При цьому перемога ультраправих може вплинути і на допомогу Україні.

Заборона розповідає про результати парламентських виборів у Франції та чому вони призвели до протестів.

Парламентські вибори у Франції: результати першого туру

Президент Емманюель Макрон 9 червня 2024 року розпустив парламент після того, як його партія зазнала поразки на виборах до Європарламенту, де високі результати отримали ультраправі партії. 

Ухвалюючи таке рішення, Макрон сказав, що зростання голосів за націоналістів становить небезпеку для Франції та Європи. Вже 30 червня пройшли дострокові парламентські вибори. Явка досягла рекордного показника 69%.

Попри застереження президента, ультраправа партія «Національне об’єднання» здобула перемогу в першому турі, а президентський блок «Разом» — посів третю сходинку.

Читати більше новин в Telegram

За кандидатів від «Національного об’єднання» та їхніх соратників проголосували понад 10.6 млн французів або 33.14% виборців. З цим результатом партія, порівняно з попередніми виборами до парламенту, збільшила результат у 2.5 раза. Якщо не враховувати кандидатів-соратників, «Національне об’єднання» саме по собі отримало 29.24%.

Другим на дострокових парламентських виборах виявився блок лівих сил «Новий народний фронт», за нього проголосували 27.99% виборців (понад 9 млн французів). Пропрезидентський блок «Разом» отримує 20.04%. Праві «Республіканці» отримали 6.57% голосів, а разом з іншими правими кандидатами — 10.23%. 

У Франції діє мажоритарна виборча система, згідно з якою кандидат перемагає лише за умови отримання абсолютної більшості голосів. Там, де цього не сталося, відбувається другий тур — він призначений на 7 липня. У ньому беруть участь усі кандидати, які в першому турі отримали голоси щонайменше 12.5% зареєстрованих виборців. Перемагає той, хто набере найбільше голосів.

Залежно від того, якими будуть результати другого туру голосування, «Нацоб’єднання» може отримати від 255 до 295 мандатів (абсолютна більшість становить 289 місць із 577), альянс лівих – від 120 до 140, пропрезидентський блок «Разом» – від 90 до 125.

Протести у Парижі: чому відбуваються

Після оголошення результатів першого туру дострокових парламентських виборів у Парижі спалахнули протести проти ультраправих. На вулиці французької столиці вийшли тисячі людей. 

Частина протестувальників залізли на монумент у центрі площі, звідки розмахували прапорами Палестини та ПАР, а також плакатами «проти фашизму» та «проти ультраправих». Декілька людей залишили на монументі написи за допомогою балончика з фарбою.

Протест організував «Новий народний фронт» — альянс лівих політсил, до якого входять французькі соціалісти, комуністи, зелені та партія «Франція нескорена». Лідер останньої Жан-Люк Меланшон заявив, що в другому турі блок зніме кандидатів, які посядуть треті місця, щоб збільшити шанси інших, аби перемогти партію «Національне об’єднання» під час другого раунду голосування 7 липня.

Це не перший протест проти французьких ультраправих. Так, 24 червня у десятках французьких міст на марш вийшли тисячі жінок. Вони попередили, що в разі перемоги ультраправих їхні права зазнають утисків. Ці протести відбулися на тлі опитувань, які показували, що партія «Національне об’єднання» може набрати понад третину голосів. За день до цього 170 чинних і колишніх французьких дипломатів також закликали громадян не голосувати за ультраправих.

Своєю чергою прем’єр-міністр Франції Габріель Атталь заявив, що зараз мета альянсу президента Емманюеля Макрона — не допустити, щоб ультраправі здобули абсолютну більшість у парламенті за результатами виборів. Він вважає, що ультраправі «зведуть нанівець наші цінності», «послаблять країну та просто додадуть більше страждань» громадянам Франції. А тому, за його словами, «ми маємо моральне право, зробити все, що можемо, щоб уникнути найгіршого».

«Я хочу звернутися до всіх французьких виборців: жоден голос не має піти Національному об’єднанню. (…) На кону другого туру — забезпечити, щоб ультраправі не отримали більшості», — заявив Атталь.

Перемога ультраправих у Франції: як це вплине на Україну

Восени 2021 року ультраправе «Національне об’єднання» провело заміну лідера. Замість Марін Ле Пен, яка фактично успадкувала цю партію від батька, формальним головою політсили став молодий політик Жордан Барделла, який зробив її менш радикальною. 

Ле Пен називали найбільш проросійською французькою політикинею: під час президентської кампанії-2022 вона, зокрема, висловлювалася за поглиблення дипломатичних відносин з Росією. Однак у березні 2024 року Ле Пен підтримала Україну у війні проти Росії, хоча її партія утрималася від голосування за безпекову угоду між Францією та Україною, яку країни підписали в лютому цього року. 

Крім того, в червні цього року з сайту партії «Національне об’єднання» без пояснень видалили проросійський маніфест, який не лише передбачав поглиблення відносин з Росією, але й вихід країни зі складу НАТО, віддалення від Вашингтона й припинення оборонних проєктів з Німеччиною.

Теперішній лідер «Національного об’єднання» Жордан Барделла, який, у разі перемоги на виборах може стати прем’єр-міністром Франції, вже заявив, що його партія не дозволить Україні стати поглинутою російським імперіалізмом. Він сказав, що підтримує право України на захист, але в разі обрання головою уряду не підтримає передачу Києву ракет, які дозволять завдавати ударів по території Росії. Також він проти можливого відправлення в Україну французьких військ. Нагадаємо, раніше таку ідею висловлював президент Емманюель Макрон.

Раніше Заборона розповідала про територіальні претензії до України з боку угорських та румунських ультраправих.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій