У глибинах Марсу вперше знайшли рідку воду: чому її взагалі шукають

Анастасія Могилевець
  • Науковці NASA вперше знайшли на планеті воду в стані рідини. Вона приховувалася глибоко під зовнішньою поверхнею.
  • Дані зонда Mars Insight Lander свідчать, що, ймовірно, в глибині кори Марса є міхур з H2O.
  • Аналіз показав, що вода залягає всередині Марса на глибині від 10 до 20 кілометрів.

Воду на четвертій планеті від Сонця раніше вже знаходили. Втім, не в рідкому стані, а у вигляді льоду на полюсах та залишків пари в атмосфері. Нове відкриття, за словами дослідників, частково дає відповідь на таємницю, куди поділася вода з поверхні Марса.

Заборона розповідає про знахідку NASA на Червоній планеті.

H2O на Червоній планеті: дослідження вчених з Каліфорнійського університету

Схоже, що в глибині кори Марса є своєрідний міхур з рідкою водою. Вчені дійшли такого висновку, проаналізувавши дані, які зібрав зонд NASA Mars Insight Lander. Результати аналізу опубліковані у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, пише BBC.

Раніше H2O на планеті вже знаходили. Це був лід на полюсах, а також залишки пари в атмосфері. Зонд Mars Insight Lander сів на поверхні Марсу у 2018 році й до кінця 2022 року перебував на одному місці та слухав планету. Тобто, реєстрував за допомогою сейсмографа струси марсової кори.

Вчені, заміряючи швидкість сейсмічних хвиль, можуть з великою ймовірністю визначити, через яке середовище вони проходять. Аналіз показав, що вода залягає під поверхнею Марса на глибині від 10 до 20 км.

Апарат Insigh на поверхні Марса, 2 лютого 2019 року. Посадковий модуль був розташований на плоскій рівнині під назвою Elysium Planitia. Фото: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

«Це насправді той же спосіб, який застосовується і на Землі для пошуку підземних покладів води, нафти або газу. Це відкриття частково дає відповідь на велике запитання: «Куди поділася вода з Марса?», — каже професор Каліфорнійського університету Майкл Манга, який брав участь у проєкті.

Читати більше новин в Telegram

Науковці вже давно дійшли висновку, що вода на Червоній планеті колись була: на поверхні є сліди річок та озер. Але останні три мільярди років там пустеля. Частина рідини випарувалася до космосу разом з атмосферою. Інша частина, мабуть, залишилася під поверхнею. Професор Манга провів паралель із Землею, де досить велика частка води знаходиться в надрах.

Зонд Insight реєстрував сейсмічні хвилі тільки під собою, відповідно, передбачуване родовище води теж виявили саме в цьому місці. Втім, такі поклади можуть бути й в інших місцинах Марсу. Якщо це дійсно так, то води там має бути достатньо для того, щоб покрити всю поверхню планети (а вона менша за площу Тихого океану). Шар води тоді буде завтовшки більш ніж півтора кілометра, вважають фахівці.

Цікаво, що глибина залягання цих запасів вносить деякі негативні зміни у плани деяких мільярдерів, які сподіваються коли-небудь колонізувати Марс. Водночас відкриття зонда Insight може вказати напрям, де шукати сліди життя на Марсі, якщо воно існувало.

«Вода захована у корі на глибині 10-20 кілометрів. Бурити свердловину завглибшки 10 км на Марсі — це навіть для [Ілона] Маска буде важкувато. Без рідкої води немає життя. Отже, якщо на Марсі і є потенційно заселені місця, вони можуть бути глибоко під поверхнею», — додав професор Манга.

Життя на Марсі: що виявив марсохід Perseverance

У липні-2024 апарат Perseverance знайшов камінь розміром 1 на 0.6 м, що отримав назву Cheyava Falls. Об’єкт був у долині Неретва (Neretva Vallis). Це давнє річище річки, яка впадала у кратер Єзеро. Ровер дослідив камінь інструментами SHERLOC та PIXL. Вони використовують ультрафіолетовий лазер та рентгенівські промені, щоб вивчити хімічний склад та структуру марсіанських порід, повідомляє NASA.

Поверхня каменя Cheyava Falls з потенційними слідами життя. Білі смуги — мінеральні відклади, темні плями — утворення з фосфату та заліза. Фото: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Це допомогло виявити на породі сліди олівіну — мінералу, утвореного з магми. Тож тепер учені перевірятимуть гіпотезу про те, чи не могли сліди на камені утворитися від хімічних реакцій під впливом високих температур. Вони хочуть дослідити зразки з цього каменя на Землі, коли відбудеться місія з доставлення зібраного «Персеверансом» матеріалу на Землю.

Перший знайдений слід на скелі — це органічні молекули, які могли утворитися внаслідок життєдіяльності мікроорганізмів. Другий — мінеральні відкладення, що свідчать про вплив на породу рідкої води у минулому. Ще одна цікавинка — так звані леопардові плями з фосфату та заліза. На Землі вони утворюються на каменях через активність мікробів. Науковці вперше зафіксували усі ці потенційні ознаки життя в одній місцині на Марсі.

Раніше Заборона розповідала про місію Boeing Starliner. Космонавти Бутч Вілмор і Суні Вільямс вирушили до МКС на 8 днів, але тепер можуть залишитися там аж до 2025 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій