Читаєте зараз
У Копенгагені відбулася таємна зустріч, ініційована Україною. Уперше в заході такого рівня взяли участь країни Глобального Півдня. Що про це відомо?

У Копенгагені відбулася таємна зустріч, ініційована Україною. Уперше в заході такого рівня взяли участь країни Глобального Півдня. Що про це відомо?

Iryna Oliinyk

У Копенгагені відбулася закрита зустріч щодо припинення війни в Україні та проведення Глобального саміту миру. За стіл переговорів з Україною сіли не тільки країни-партнери (США та ЄС), а й представники держав Глобального Півдня (Індія, Бразилія, ПАР і Саудівська Аравія), які досі не засудили російську агресію та не підтримали західних санкцій проти РФ. Заборона проаналізувала, чи вдасться Україні залучити їх до антиросійської коаліції та чого очікувати від Глобального саміту миру, який відбудеться найближчими місяцями. 


Що відомо про Копенгагенську зустріч?

24 червня в Копенгагені відбулася зустріч представників Офісу президента України та високопосадовців країн ЄС, США, Японії, Великобританії, Туреччини й країн Глобального Півдня (Індії, ПАР, Саудівської Аравії та Бразилії). 

За декількома джерелами, зустріч ініціювала Україна, втім, подробиці залишаються невідомими. У публікації Financial Time ідеться, що подія мала неформальний характер (це пояснює відсутність будь-яких заяв після переговорів).

Ілія Куса. Фото: Український інститут майбутнього

«Зібрання в Копенгагені було ініційовано, щоб обговорити перебіг воєнних дій в Україні, питання ядерної безпеки та ситуацію на Запорізькій АЕС, — розповідає в розмові з Забороною експерт аналітичного центру “Український інститут майбутнього” Ілія Куса. — Крім цього, розглядали перспективи мирних переговорів та участі в них не тільки західних країн-союзників, а й країн Глобального Півдня. Це був формат, коли відбувається обмін повідомленнями та думками, а не ухвалюються доленосні рішення».

У коментарі Забороні політолог-міжнародник Максим Джигун наголошує, що основна мета зустрічі — заручитися підтримкою країн блоку неприєднання, які не засуджують російську агресію на офіційному рівні та не долучаються до антиросійських санкцій (чому Глобальний Південь обирає нейтралітет, Заборона детально розповіла тут). 

Максим Джигун. Фото: Максим Джигун / Facebook

«Це була спроба посадити за один стіл дуже різних гравців, — каже Джигун. — На зустрічі ми побачили країни, які більшою мірою перебувають у проросійському інформаційному просторі. Україні необхідно заручитися їхньою підтримкою, зокрема, [для того, щоб мати перевагу] під час голосувань на міжнародних майданчиках, таких як ООН — наразі Україна має лише дві третини голосів засідання Радбезу».

Ймовірно, інша пріоритетна тема Копенгагенської зустрічі — обговорення міжнародної формули миру та схвалення принципів, які ляжуть в основу припинення війни, пише видання Euractiv. Керівник Офісу президента (ОП) Андрій Єрмак заявив журналістам, що мирне врегулювання має ґрунтуватися на ініціативах України, але «Україна відкрита для пропозицій інших сторін». Мова про імплементацію мирного плану президента України Володимира Зеленського, який передбачає виведення російських військ і повернення до кордонів 1991 року. 

У підсумку учасники зустрічі досягли консенсусу, що мирний план має базуватися на принципах Статуту ООН, таких як територіальна цілісність і суверенітет України, зазначає високопоставлений чиновник ЄС, ознайомлений з перебігом переговорів.

«Задум України полягає в тому, що кожна держава, яка підтримала план президента Зеленського, зможе допомогти забезпечити якийсь із пунктів формули миру. Є пункт про розмінування. Відомо, що Канада взялася за його імплементацію, — зауважує Джигун. — Країни Глобального Півдня також можуть долучитися до одного з етапів. Якщо понад 100 країн підпишуть формулу миру України, це додасть плану абсолютної легітимності».

Де, найімовірніше, відбудеться саміт миру?

Платформою для реалізації та підтримки української формули миру за участі країн-партнерів має стати Глобальний саміт миру, наголошує керівник ОП Андрій Єрмак. 

У травні 2023 року на саміті G7 в Хіросімі Володимир Зеленський заявив про намір провести саміт миру в Україні й запросив лідерів країн «Великої сімки» та країн Глобального Півдня взяти в ньому участь. За словами президента, саміт планували провести в Україні в липні цього року перед початком саміту НАТО у Вільнюсі. 

Проте, за словами співрозмовників Заборони, з міркувань безпеки саміт, імовірніше, відбудеться не в Україні. Місце проведення заходу остаточно не затверджене, однак відомо, що Швеція, Данія та Франція запропонували провести саміт на своїй території, пише Finacial Time. Посилаючись на анонімні джерела, журналісти видання зазначають, що саміт відбудеться найближчими місяцями, та не варто очікувати, що це станеться напередодні саміту у Вільнюсі. 

Які регіони Глобального Півдня Україна намагатиметься перетягнути на свою сторону під час саміту миру?

Країни Африканського континенту, Латинської Америки та Азії є потенційно важливими стратегічними партнерами для України в економічній і політичній площині. Також вони можуть відіграти значну роль у посиленні тиску на РФ, вважають співрозмовники Заборони.

«Якщо країни Глобального Півдня підтримають Україну, це плюс 50 додаткових голосів у міжнародних організаціях, включно з ООН, — стверджує Куса. — Кожен голос дуже важливий для того, аби взагалі виключити Росію з Ради Безпеки ООН».

Україна не розвивала відносини з країнами Глобального Півдня. Тоді як історичні відносини лівих та лівоцентристських партій країн Глобального Півдня з СРСР (які проєктуються і на РФ) та системний антиамериканізм (підтримка України США впливає на позицію Африки й Латинської Америки) завадять офісу Зеленського добитися з ними узгодженостей.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій