У квітні 2023 року можуть вирости комунальні тарифи: скільки платитимуть українці
- Держрегулювальник планував збільшити оплату за водопостачання з 1 січня 2023 року, але документ відправили на доопрацювання. Рішення очікується до квітня.
- Оплата на електроенергію також має зрости, ймовірно, на 30–40 %, тобто до 2.3–2.5 грн за кВт-годину.
- Одночасно з підвищенням тарифів Кабмін розглядає варіант монетизації субсидій. Це має підтримати соціально вразливі верстви населення.
Оплата за деякі види комунальних послуг може зрости за тим самим принципом, що і зміна тарифів на електроенергію: чинні діють до 31 березня 2023 року, тому треба або встановити нові або затвердити попередні. Водночас законодавство забороняє міняти під час воєнного стану ціни на воду, газ і тепло.
Заборона розповідає про комунальні послуги, які можуть подорожчати.
Тарифи на воду та світло планують підвищити навесні 2023 року
Збільшення оплати центрального водопостачання та водовідведення буде відбуватись поетапно: з квітня по липень 2023 року. Тариф залежатиме від регіону, повідомили у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Основними причинами підвищення називають:
- необхідність збільшення зарплати;
- підвищення рівня користування електроенергією;
- збільшення вартості амортизації у водоканалах.
Ще наприкінці 2022 року Нацкомісія планувала підняти оплату з 1 січня 2023 року, але потім рішення скасували. У відомстві пояснили, що документ потребує доопрацювання. Орієнтовно тарифи на воду будуть такими:
Читати більше новин в Telegram«Питання щодо підвищення оплати на електроенергію зможуть розглянути лише після завершення опалювального сезону, тобто це початок або середина квітня. Також уряд працює над монетизацією субсидії, аби підтримати соціально вразливі верстви населення. Саме зростання тарифу може бути лише диверсифікованим, тобто залежатиме від споживання кожного домогосподарства», — пояснив міністр енергетики Герман Галущенко.
Серед причин називають подолання наслідків російських обстрілів енергетичної інфраструктури. До того ж низькі тарифи на електроенергію для населення забезпечував спеціальний механізм — покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на учасників ринку електричної енергії. Він передбачає, що кошти на компенсацію збитків повинні виділяти держкомпанії «Енергоатом» і «Укргідроенерго», але вони не мають таких можливостей.
Оплата на електроенергію, ймовірно, зросте на 30–40 %, тобто до 2.3–2.5 грн за кВт-годину. «Можливо, навіть розглянуть варіант запровадження градуйованого тарифу від споживання. Тобто чим більше ти споживаєш, то більше платиш. Звичайно, у такому випадку треба враховувати електроплити та електроопалення, де споживання набагато вище. Але запровадження стимулюючих тарифів — правильний шлях», — зазначає голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.
Електроенергія для бізнесу та підприємств подорожчала ще на початку 2023 року і продовжить зростати:
- з 1 січня — на 10% (до 380.28 грн/МВт-год з 345.64 грн/МВт-год);
- з 1 квітня — на 13.1% (до 430.25 грн/МВт-год);
- з 1 липня — на 12.7% (до 485.1 грн/МВт-год).
Також поступово тариф на диспетчеризацію:
- з 1 січня — на 9.9% (до 68.28 грн/МВт-год з 62.13 грн/МВт-год);
- з 1 квітня — на 18.4% (до 80.87 грн/МВт-год);
- з 1 липня — на 18.1% (до 95.54 грн/МВт-год).
Тарифи на газ, гарячу воду та опалення під час воєнного стану
Упродовж воєнного стану та ще пів року після його закінчення в Україні заборонено підвищувати оплату за природній газ, теплоенергію та гарячу воду. Відповідне рішення ухвалила Верховна Рада наприкінці липня 2022 року.
Підприємствам теплокомуненерго, постачальникам газу та операторам газорозподільних систем компенсують збитки із держбюджету. Тариф на газ відрізняється залежно від постачальників — від 7.70 грн до 9.95 грн за кубометр.
Попри мораторій на здорожчання, ще у жовтні 2022 року голова податкового комітету ВРУ Данило Гетманцев (Слуга народу) заявив, що поточні тарифи, зокрема на газ, невиправдано низькі, а перегляд цін може відбутися у квітні 2023 року. «Принципова позиція президента, принципова позиція уряду, яку ми виконаємо, ті обіцянки, які брали перед людьми — до кінця опалювального сезону не змінюватимемо тарифи. Тому до квітня тарифи не будуть змінені. Після квітня є підстави говорити про те, що це треба робити», — сказав він.
Раніше Заборона розповідала про порядок отримання соціальної допомоги на ЖКП та про те, чим вона відрізняється від субсидії. Не можна одночасно отримати і пільгу, і субсидію, доведеться обирати тільки один з видів допомоги.
Читати більше новин в Telegram