У Мінкульті України вимагали відкат від організаторів фестивалю кіно та урбаністики «86»
Кураторське об’єднання «86», яке проводить однойменний фестиваль, зіткнулось «з непрозорою процедурою надходження коштів і радянською моделлю адміністративного приниження, недовірою, сваволею та безкарністю держслужбовців». Організація опублікувала офіційну заяву.
Що сталось
У січні 2018 року громадська організація «86» виграла відкритий конкурс Міністерства культури України «Малі міста – великі враження». За умовами конкурсу, організація мала отримати 500 000 гривень на проведення 9-13 травня 2018 року 5-го міжнародного фестивалю кіно та урбаністики «86» у місті Славутич Київської області.
«За 5 років існування фестивалю наша організація виграла і проадмініструвала близько півсотні ґрантів від іноземних фондів, культурних представництв і українських державних структур. Незважаючи на значний професійний досвід, конкурс «Малі міста – великі враження» став серйозним випробуванням для «86» і поставив проведення фестивалю під загрозу», – пишуть організатори.
Факт корупції
Читати більше новин в TelegramВ інтерв’ю виданню LB.UA у жовтні 2018 року заступник голови УЦКД Ірини Френкель Євген Ковальський публічно зізнається в тому, що вимагав у «86» нецільові 30 000 гривень. Він стверджує: «Ці кошти мали призначатися для відряджень співробітників УЦКД, що мали виконати на фестивалі функцію моніторингу – це нормальна практика, ми часто так робимо», – каже чиновник.
Читайте також: Організатори фестивалю 86 надали аудіозапис розмови про “відкат”
«Проте команда «86» дуже болісно сприймала будь-які зазіхання на кожну гривню. Питання до їхньої звітності є, але це жодною мірою не є якоюсь «вендеттою». На мій погляд, їхні звинувачення у вимаганні хабара виглядають як спроба тиску, щоб не виконувати зазначені вимоги щодо звітності. На жаль, деякі культурні менеджери розуміють державне фінансування як гроші, з якими вони можуть робити все що хочуть», – каже він.
Що ще
Відомо, що з корупційними пропозиціями стикалися й інші переможці конкурсу «Малі міста – великі враження». Проте фінансова залежність від УЦКД та незакриті борги перед підрядниками стримують їх від оприлюднення цього досвіду.
Маємо підстави вважати, що 2018 рік був пілотним не лише для конкурсу, а і для відпрацювання корупційної схеми, яка наступного року масштабується в 10 разів. Директорка УЦКД повідомила, що на 2019 рік запланований бюджет конкурсу «Малі міста – великі враження» складає 50 мільйонів гривень.
«Нас бентежить нахабство та відчуття безкарності, яке демонструють чиновники «реформованого» Міністерства культури всього за 5 років після Революції Гідності. Відкриті конкурси імітують демократію та служать прикриттям для нових корупційних схем. Прикро, що місія культурної децентралізації, якою останні 5 років опікуються низові ініціативи, стає прикриттям для охочих «освоїти» державні кошти на культуру», – додали організатори фестивалю.
Вимоги «86»
1. Провести службове розслідування діяльності заступника директора УЦКД Євгена Ковальського та його очільниці Ірини Френкель та оприлюднити його результати.
2. Запровадити прозору процедуру фінансування та звітності проекту «Малі міста – великі враження» та інших конкурсів Міністерства культури на проведення культурних подій, а саме: призначати розпорядником коштів реальних організаторів події і оформлювати права та обов’язки в юридичній площині відповідно до чинного законодавства; передбачати чіткі строки надходження коштів на рахунки організаторів та виплачувати першу частину ґранту до початку події; запровадити чітку і прозору систему звітності, вимоги до оформлення звітних документів та строків їх подання.