У Ozempic знайшли нові побічні дії: чим небезпечний такий метод схуднення

Анастасія Могилевець
  • «Оземпік» — медичний засіб данської компанії Novo Nordisk. Його призначають пацієнтам з цукровим діабетом.
  • Препарат отримав популярність як спосіб швидко схуднути — все завдяки активній речовині під назвою семаглутид.
  • Науковці виявили цілий перелік небезпечних наслідків приймання препарату без рецепта лікаря.

Втрата ваги на Ozempic обумовлена дією нового класу препаратів — антагоністів GLP-1. Вони імітують дію природного кишкового гормону, що сприяє насиченню. Реклама лікарського засобу зробила його відомим по всьому світу, але все більше досліджень підтверджують, що препарат несе серйозну загрозу не тільки фізичному, а й ментальному здоров’ю.

Заборона розповідає про висновки медиків.

Ozempic: що за препарат

Оземпік — це інʼєкційний препарат, який у 2012 році створила данська фармацевтична компанія Novo Nordisk. у 2017 році ліки схвалило Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA), вони з’явились у продажі, але тільки за рецептом. Основне завдання «Оземпіку» — знизити рівень цукру й гемоглобіну в крові у хворих на діабет другого типу. 

Та згодом виявилося, що Ozempic не лише допомагає контролювати рівень цукру в крові, а ще й притупляє апетит. Препарат почали масово вживати не за призначенням — у США та Європі. У 2021 році FDA схвалило ще один препарат від Novo Nordisk — Wegovy, його рекламували саме як засіб проти ожиріння.

Семаглутид та ліраглутид належать до нового класу препаратів, відомих як агоністи GLP-1. Річ у тім, що вони здатні імітувати дію природного кишкового гормону GLP-1, який сприяє насиченню. Через величезний попит наприкінці 2023 року з’явився препарат Мунджаро або тирзепатид. Тепер розробляють, як стверджується, ефективнішу речовину під назвою ретатрутід, пише BBC.

Читати більше новин в Telegram

Такі ліки, окрім хворих на діабет, справді можуть призначати людям, які не змогли досягти зниження ваги дієтою, спортом тощо. Однак перед будь-яким призначенням лікар обов’язково проводить огляд та вивчає супутні захворювання, адже препарат може бути небезпечним.

Семаглутид та ліраглутид: які ефекти викликають

Вживання семаглутиду (активної речовини препаратів від цукрового діабету другого типу й ожиріння «Оземпік» та «Вегові»), ймовірно, збільшує ризик появи суїцидальних думок. Це виявив аналіз частоти побічних ефектів у пацієнтів, які лікувалися різними типами препаратів від діабету, йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі JAMA Network Open.

Спираючись на дані ВООЗ, фахівці виявили 107 випадків суїцидальної поведінки або самопошкодження у людей, які приймали семаглутид. Ще 162 випадки було серед тих, хто приймав інший засіб цього ж класу — ліраглутид. Однак підвищений ризик небажаного ефекту виявили лише для першої речовини. Ускладнення були навіть у пацієнтів, які одночасно з ліками проти діабету застосовували антидепресанти.

При цьому серед учасників дослідження, які мали суїцидальні думки, майже 32% приймали семаглутид не за показаннями медиків. Зв’язок між таким самолікуванням та суїцидальною поведінкою ще варто вивчити.

Раніше вчені з Гарвардського університету зробили висновок, що люди, які використовують Ozempic та Wegovy, можуть мати вищий ризик розвитку ішемічної нейропатії зорового нерва. Це захворювання очей, через яке можна осліпнути. 

У діабетиків, які приймали препарати з семаглутидом у чотири рази частіше діагностували цю хворобу, ніж у тих, хто приймав ліки з вмістом інших складників. Це засвідчили дані понад 16 000 пацієнтів однієї з лікарень США, яким протягом шести років призначали цей препарат.

У дослідженні вчених Гарварду взяли участь 975 людей із надмірною вагою або ожирінням, серед них майже 400 вживали семаглутид. У 17 хворих на діабет 2-го типу діагностували ішемічну нейропатію зорового нерва. Натомість серед людей, які приймали інші ліки, всього шість випадків.

«Результати слід розглядати як важливі, але попередні, оскільки необхідно вивчити питання на значно більшій і різноманітнішій вибірці людей. Ми не мали цієї інформації раніше, але вона повинна бути включена в обговорення між пацієнтами та лікарями. Особливо — якщо вони мають інші проблеми зорового нерва, як-от глаукома, або значну втрату зору з інших причин», — каже професор офтальмології Гарвардської медичної школи Джозеф Ріццо.

Раніше Заборона розповідала про спростування науковцями популярного міфу про алкоголь. Результати виявилися цікавішими, ніж очікувалося.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій