У Польщі радикально боротимуться з пʼяними водіями: що придумали
14 березня в Польщі наберуть чинності нові правила, які дозволять конфіскувати автомобілі у нетверезих керманичів, пише Yavp.pl.
Конфіскацію застосовуватимуть до водіїв, які:
- пересуваються на авто, маючи щонайменше 1,5 проміле алкоголю в крові;
- стали винуватцями аварії, маючи щонайменше 1 проміле алкоголю;
- неодноразово попались за кермом у нетверезому стані (0.5 проміле й менше вистачить для конфіскації авто у випадку рецидиву).
Вилучені автівки ставатимуть власністю держави, однак їх не зможуть використовувати як службові в установах. Такі автомобілі виставлятимуть на продаж на аукціонах. Займатиметься цим податкова служба.
Перед цим провадження у справі про конфіскацію автомобіля за керування в нетверезому стані має відкрити поліція, арештувавши транспортний засіб на 7 діб.
За цей час прокурор має накласти арешт на автомобіль та направити справу до суду, який винесе рішення про конфіскацію. Закон передбачає, що суд зможе утриматися від конфіскації лише у випадках особливих обставин, і лише якщо водій не був причетним до ДТП.
Після рішення суду конфісковане авто повинен оцінити судовий виконавець, далі буде оголошення аукціону. Його публікуватимуть у відкритих джерелах, стартова ціна транспортного засобу складатиме 75% оціненої його вартості.
Однак може статися так, що бажаючих покупців не знайдеться під час першого аукціону. У такому випадку оголосять наступний, а стартова ціна знизиться вже до 50% оціненої вартості авто.
Щоб взяти участь в аукціоні з продажу вилучених у нетверезих водіїв автомобілів, треба буде не пізніше ніж за два дні до його проведення внести заставу в розмірі 10% оціненої вартості. Така форма гарантії. Якщо учасник не виграє автомобіль на аукціоні, внесена сума застави повертається. Якщо виграє, то вона зараховується на покриття ціни.
У таких аукціонах може бути кілька недоліків. Наприклад, потенційному покупцю буде доступний лише поверховий огляд авто, він не зможе забрати його на СТО для ретельнішої діагностики. Єдиний вихід — перевірити історію техоглядів. У такому випадку різниця порівняно з ринковою ціною може втратити сенс, бо потім доведеться заплатити більше на серйозні ремонти.
Ще один недолік — автомобіль може не мати повного комплекту документів чи ключів та продаватись без страхового полісу. Якщо йтиметься про авто дорожчого сегменту, його покупка на аукціоні може бути виправданою. Однак у випадку з дешевими моделями рентабельність може бути нульовою.
Не виключено, що дешеві автомобілі місяцями чекатимуть на нових власників і рано чи пізно будуть продані за копійки або просто здані на брухт. При цьом продавати вилучені авто по запчастинах закон не дозволяє.