У Сальвадорі звільнили жінку, якій загрожувало 20 років в’язниці за недоведену спробу аборту
У Сальвадорі звільнили 20-річну Імельду Кортес, яку звинувачували у спробі зробити аборт. Батьком дитини був вітчим дівчини, який ґвалтував її протягом багатьох років, повідомляє BBC.
Кримінальне переслідування
У квітні 2017 року Імельда Кортес народила дівчинку в туалеті. Дитина вижила, але лікарі, до яких Кортес потрапила з гострим болем і сильною кровотечею, запідозрили, що дівчина намагалася зробити аборт. Кортес заарештували, в очікуванні остаточного рішення суду вона провела в ув’язненні 18 місяців.
На думку прокурорів, той факт, що жінка нікому не розповідала про вагітність і не зверталася за медичною допомогою, рівноцінний замаху на вбивство. За це, згідно із законами Сальвадора, Кортес загрожувало до 20 років в’язниці.
За словами самої Кортес, вона не знала, що виношує дитину. Вона також повідомила про те, що з 12 років піддавалася насильству з боку свого 70-річного вітчима.
Читати більше новин в TelegramСпочатку поліція вважала, що жертва придумала звинувачення на адресу вітчима, щоби виправдати свій вчинок. Однак потім її сусід по лікарняній палаті почув, як вітчим погрожував їй вбивством під час візиту. Він розповів про це медсестрі, а та повідомила поліції.
Тест ДНК підтвердив, що батьком дитини дійсно є вітчим дівчини. Незважаючи на це, Імельда Кортес залишалася в ув’язненні півтора року й не отримувала психологічної допомоги, якої потребувала.
Що ще відомо:
17 грудня суд постановив, що Кортес не намагалася вбити новонароджену. Жінці довелося навіть зізнатися в «нехтуванні» дитиною, щоби пом’якшити вирок. Кортес визнали невинною і відпустили на свободу.
«Судові органи тільки починають розглядати справи під іншим кутом зору, в інтересах прав жінок», – зазначила адвокат Кортес Берта де Леон.
Вітчим-ґвалтівник заарештований і очікує суду.
Чому це важливо
У Сальвадорі діють одні з найсуворіших законів про заборону абортів. Кримінальний кодекс 1973 року дозволяв виконувати штучне переривання вагітності за трьох основних умов: якщо життя матері перебувало під загрозою, і лише аборт може його врятувати, якщо вагітність настала в результаті встановленого законом зґвалтування або якщо плід мав серйозний порок розвитку. Але 1998 року набрав чинності новий кримінальний кодекс, який скасував усі винятки.
Читайте також: Гнів і тиша. Як заборона абортів ставить під загрозу демократію – польський досвід
Водночас, на відміну від інших країн з аналогічним законодавством, у Сальвадорі суворо стежать за його дотриманням: лікарі повинні повідомляти владі, якщо вважатимуть, що пацієнтка намагалася перервати вагітність. В іншому випадку їм також загрожує в’язниця. За інформацією правозахисних організацій, у Сальвадорі з 2000 року за злочини, пов’язані з абортами, засудили понад 100 осіб.
Криміналізація штучного переривання вагітності має вкрай негативні наслідки для життя і здоров’я жінок, оскільки породжує явище небезпечних абортів, яке є серйозною проблемою громадської охорони здоров’я і другою прямою причиною материнської смертності в Сальвадорі. Штучне переривання вагітності проводять у небезпечних умовах, рівень смертності і захворюваності високий, а також бракує достовірних досліджень, які могли б допомогти медичним службам налагодити якісніше обслуговування для своїх клієнтів, зокрема для жінок, які робили аборт у небезпечних умовах. Ситуація ще більше загострюється переслідуванням жінок із боку судової системи та системи охорони здоров’я Сальвадору.
Відсутність інформації про контрацептиви та заборона абортів ставить життя жінок під загрозу, особливо в юному віці. Одна третина вагітних жінок перебуває у віці 19 років і молодші, є невелика група жінок, які народжують у 10-14 років.
Нагадаємо, парламент Ірландії 13 грудня прийняв законопроект про легалізацію штучного переривання вагітності. Законопроект дозволяє жінкам проходити процедуру аборту на терміні вагітності до 12 тижнів без додаткових умов і пізніше, якщо існує загроза життю матері або важкої патології плода.
Підписуйтесь на Заборону у Facebook – чутливі теми та персональні історії