У Швейцарії хочуть створити новий суперколайдер: навіщо
Дослідники з найбільшого у світі прискорювача елементарних частинок у Швейцарії подали пропозиції щодо нового, набагато більшого суперколайдера, пише ВВС.
Його мета — відкрити нові частинки, які зробили б революцію у фізиці та призвели до більш повного розуміння того, як працює Всесвіт. У разі схвалення він буде втричі більший за сучасну машину.
Вартість такої розробки оцінюють у понад $20 млрд. Сума викликала здивування критиків, які назвали витрати нерозсудливими. Ці гроші — а це лише початкова вартість будівництва — надходитимуть від країн-членів Європейської організації ядерних досліджень (CERN), включаючи Велику Британію. Експерти сумніваються, чи це має економічний сенс.
Найбільшим досягненням попередника можливого винаходу, Великого адронного колайдера, було виявлення нової частинки під назвою бозон Хіггса в 2012 році. Але прагнення науковців відстежити темну матерію та темну енергію космосу виявилися недосяжними. Нова машина, яка може допомогти в цьому, отримала назву Future Circular Collider (FCC).
«Це інструмент, який дозволить людству зробити величезні кроки вперед у відповідях на питання фундаментальної фізики про наші знання про Всесвіт. Нам потрібен більш потужний інструмент для вирішення цих питань», — сказала генеральний директор CERN Фабіола Джанотті.
Більший FCC буде побудований у два етапи. Перший почне працювати в середині 2040-х і буде зіштовхувати електрони разом. Є надія, що підвищена енергія вироблятиме велику кількість частинок Хіггса, які вчені зможуть детально вивчити.
Другий етап розпочнеться в 2070-х роках і потребуватиме більш потужних магнітів, які поки не винайшли. Замість електронів у пошуках абсолютно нових частинок будуть використовуватися більш важкі протони. FCC буде майже втричі більшим за LHC, окружністю 91 км та вдвічі глибший.