Читаєте зараз
У США можуть дозволити пересаджувати людям органи свиней. Це врятує тисячі життів 

У США можуть дозволити пересаджувати людям органи свиней. Це врятує тисячі життів 

Markiian Oliiarnyk
  • У січні-2022 медики пересадили серце свині живій людині, але через два місяці пацієнт помер через вірус, який опинився в органі.
  • Регулятор США сподівається провести масштабні клінічні випробування, щоб глибинно дослідити можливості та ризики міжвидової трансплантації.
  • У перспективі пересадка органів тварин може вирішити критичну проблему з дефіцитом донорської системи.

По всьому світу тисячі людей помирають від нестачі донорських органів для пересадки. Вчені вже багато десятиліть шукають варіанти, як скоротити дефіцит, зокрема проводять експерименти з ксенотрансплантації — пересадки органів від тварин. Утім лише у 2022 році вченим вдалося досягти певних успіхів і наблизитися до етапу клінічних випробувань.

Заборона розповідає про подальше вивчення міжвидової трансплантації, а також про результати експерименту з першої в історії пересадки серця свині живій людині.


Клінічні випробування з ксенотрансплантації у США: позиція FDA

Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) розробляє план, щоб дозволити клінічні випробування з пересадки свинячих органів людям, пише The Wall Street Journal.

У відомстві переконані, що системне вивчення можливостей ксенотрансплантації може стати ключовим кроком до зменшення катастрофічної нестачі людських донорських органів. «Лише у США понад 100 000 людей зараз перебувають у національному списку очікування на пересадку нирок, печінки, серця та інших органів. Незважаючи на спроби збільшити кількість донорських органів, понад 6 000 людей помирають щороку, очікуючи на отримання нового органу», — повідомляє видання.

Американці, що чекають на отримання органів, дані на вересень 2021 року. Інфографіка: Statista

Читати більше новин в Telegram

Клінічні випробування дозволять обстежити більшу кількість пацієнтів, зібрати якісні дані та покращити контроль за безпекою трансплантації. Поки невідомо, коли вони мають розпочатися, але кожну операцію розглядатимуть окремо. Наразі системно тренуються на інших видах. «Вчені продовжують дослідження на тваринах, водночас очікуючи порад від FDA щодо того, які додаткові кроки можуть знадобитися для початку випробувань на людях», — сказав лікар Мухаммад М. Мохіуддін.

Очікується, що до випробувань залучать декілька американських медичних закладів, які вже проводили експерименти з трансплантації органів свиней. Зокрема, йдеться про Університет Алабами у Бірмінгемі, Медичний центр Університету Мериленду у Балтиморі та Медичний центр Лангона Нью-Йоркського університету.

Пересадка серця свині живій людині: результати експерименту 

У січні 2022 року лікарі з Університету Мериленду вперше в історії трансплантології успішно пересадили живому пацієнту серце генномодифікованої свині. 57-річний пацієнт Девід Беннетт був важкохворим і через низку серцево-судинних недугів не відповідав вимогам програми на отримання людського серця.

Перші дні після операції пройшли успішно. Організм не відторгнув тваринне серце й у вчених були надії, що воно успішно приживеться. Утім, на жаль, через два місяці пацієнт помер. На 20 день медики виявили, що у пересадженому органі був свинячий вірус, що фактично стало вироком для Беннетта.

З усім тим, експеримент не можна назвати повністю провальним: вчені довели, що свиняче серце не відторгається організмом і зібрали чимало даних про стан здоров’я живої людини з тваринним органом. Це лише доводить необхідність проведення масштабних клінічних випробувань. 

На спеціальній конференції лікарі-трансплантологи та представники FDA обговорили можливі регуляторні вимоги до міжвидової трансплантації. У відомстві висловили занепокоєння, що свинячі віруси можуть передаватися не лише реципієнтам свинячих органів, але й їхнім друзям і членам родини, а також самим лікарям.

Хірург-трансплантолог з Медичного центру Університету Дьюка Аллан Кірк заявив, що сучасні технології скринінгу в цілому можуть перевіряти донорські свинячі органи на наявність вірусів. Утім виявляти інші патогени наука наразі не у змозі, тож гарантувати безпечну трансплантацію наразі не можна. Він переконаний, що саме завдяки глибинним випробуванням вченим вдасться знайти рішення.

Трансплантація свинячих органів: дослідження Нью-Йоркського університету

У Медичному центрі Лангона, що функціонує при Нью-Йоркському університеті, також пересадили серця генномодифікованих свиней двом пацієнтам. Одна з операцій відбулася у середині червня, а друга завершилася 6 липня 2022 року, пише ScienceAlert.

«Це була одна з найнеймовірніших речей у моєму житті — побачити серце свині, яке б’ється в грудях людини», — розповів директор центру Лангона, хірург-трансплантолог Роберт Монтгомері, який і проводив операції.

Від експерименту у Мериленді дослідження у Нью-Йорку відрізняються тим, що в обох пацієнтів, яким пересадили свинячі органи, вже був мертвий мозок, а життєдіяльність їхніх сердець підтримувалася штучно за допомогою апарату ШВЛ. Вчені припускають, що знадобляться роки, перш ніж процедури трансплантації від свині до людини стануть буденними та безпечними для людей.

«Буде ітеративний процес навчання, зміна тактики. Сподіваюся, що органи свиней одного разу стануть відновлюваним, стійким джерелом органів, тож нікому не доведеться помирати в очікуванні», — сказав лікар Монтгомері.

Раніше Заборона розповідала про унікальний імплантат, розроблений ізраїльськими вченими, який здатний допомогти паралізованим людям знову почати ходити.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій