У США схвалили тимчасове фінансування уряду, але без допомоги України: що це означає
15 листопада 2023 року Сенат США нарешті схвалив бюджет фінансування уряду — щоправда, лише на два місяці та без допомоги Україні. Тепер його має підписати президент США Джо Байден. Рішення було прийнято задля уникнення можливого шатдауну та продовження роботи уряду. Після Дня подяки (23 листопада) Палата представників має розглянути пакет допомоги Україні та Ізраїлю.
Як США вдається уникати зупинки державної системи та чи буде проголосована фінансова підтримка країн у стані війни, розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.
Штати відклали шатдаун — але чи уникнули його?
У вересні 2023 року розгляд бюджету в Палаті представників не дав результатів і мало не довів країну до фактичного вимикання системи державного функціонування (так званий шатдаун). В останній момент Конгрес схвалив тимчасовий бюджет на 45 днів, але кризи в нижній палаті уникнути не вдалося. Саме тоді у відставку відправили спікера палати, республіканця Кевіна Маккарті. Зважаючи на те, що термін дії попереднього рішення про тимчасове фінансування спливає 17 листопада, законодавці вчергове ухвалили відповідне рішення строком на два місяці.
«Це рішення є продовженням проміжного бюджету, ухваленого у вересні, адже законодавці не змогли домовитися про ухвалення повноцінного федерального бюджету. Тому вирішили взяти трохи більше часу: політики мають домовитися та нарешті вийти з повноцінним рішенням для федерального бюджету», — пояснює Забороні експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв.
Ухвалення рішення про тимчасове фінансування допомогло уникнути блокування роботи уряду, яке не потрібне обом політичним партіям, додає голова ГО «Інститут американістики» Владислав Фарапонов.
«Неприйняття рішення Палатою представників показало б, що республіканці не можуть контролювати нижню палату Конгресу. А якби не проголосував Сенат — це призвело б до шатдауну, у якому звинуватили б демократів. Тому був прийнятий такий очікуваний компроміс (хоч і в останні дні) через те, що три тижні палата була без спікера», — каже експерт.
Доля пакетів допомоги Україні та Ізраїлю
Тимчасове рішення Конгресу дозволить уряду повноцінно працювати, але означає досить неприємну ситуацію для Києва, пояснює Краєв. За його словами, такі проміжні бюджети не можуть включати допомогу іншим країнам — зокрема це стосується пакетів допомоги Україні та Ізраїлю.
«У федеральному бюджеті на нас [Україну] розраховано від $30 до 40 мільярдів. І ті додаткові пакети, які пропонувала адміністрація Байдена, також можуть почати діяти з моменту, коли вони самі будуть прийняті й коли почне працювати федеральний бюджет. Тобто затягування прийняття рішення Конгресом відстрочує надходження підтримки для України», — каже він.
Того ж дня у Сенаті почали розглядати два пакети допомоги Києву та Тель-Авіву, які підуть в обхід бюджетного процесу. І вони можуть бути прийняті достатньо оперативно обома палатами Конгресу.
«Гроші на допомогу планують узяти з альтернативних джерел. План такий, що це також будуть проміжні бюджети, які дозволять Україні та Ізраїлю отримувати допомогу. Допоки не буде прийнято рішення по повноцінному федеральному бюджету та великих пакетах допомоги обом країнам», — пояснює Краєв.
Владислав Фарапонов прогнозує, що закони можуть бути ухвалені вже у грудні.«Я налаштований позитивно. Тому що навіть по цих історіях з уникненням шатдауну ми бачимо, як в останні дні Конгресу вдається ухвалювати компромісні рішення. Подібне слід очікувати і тим, хто хоче допомагати Україні та Ізраїлю, і тим, хто виступає проти. Ще додає оптимізму те, що в останніх немає запасу в 100 голосів, які гарантовано можуть вплинути на результати голосування. Питання лише в тому, що ця група є найбільш гучною та помітною, але не можна сказати, що вона є настільки впливовою, що може поставити під сумнів голосування у нижній палаті Конгресу», — резюмував експерт.