У США суд висунув обвинувачення проти Трампа попри його імунітет: як це можливо
- Спецпрокурор Джек Сміт оприлюднив оновлений обвинувальний акт проти 45-го президента США.
- Справа стосується ймовірної спроби політика скасувати результати президентських виборів 2020 року.
- Тепер дії республіканця кваліфікують як дії кандидата у президенти.
Початковий обвинувальний акт втратив чинність після того, як Верховний суд розпорядився про імунітет Трампа від кримінального переслідування. Йшлося про рішення, ухвалені в межах його посадових обовʼязків як голови держави. Однак правоохоронці знайшли лазівку, яка кардинально міняє хід розслідування.
Заборона розповідає про звинувачення проти Дональда Трампа.
Перешкоджання виборам у США у 2020 році: справа проти Трампа
Оновлений обвинувальний акт щодо спроби республіканця скасувати результати виборів президента США 2020 року опублікував спеціальний прокурор Міністерства юстиції Джек Сміт. Саме він вів цю справу. Тепер документ враховує частковий імунітет Трампа від кримінального переслідування, пише Reuters.
Відомо, що початковий обвинувальний акт втратив чинність після рішення Верховного суду Сполучених Штатів про імунітет 45-го президента від кримінального переслідування. Це стосується рішень, ухвалених у межах його посадових обовʼязків на той час.
Втім, у новому обвинуваченні дії Дональда Трампа кваліфікують саме як дії кандидата в очільники держави, а не президента. Отже, з оновленого акту прибрали всі звинувачення щодо того, що робив політик, перебуваючи у Білому домі. Замість того зосередилися на тому, що він робив як кандидат на виборах 2020 року. Статті кримінального кодексу, за якими обвинувачують республіканця, залишаються тими самими. Справу розглядатиме федеральна суддя Таня Чуткан.
Читати більше новин в TelegramСам Дональд Трамп у власній соцмережі Truth Social назвав дії спеціального прокурора актом відчаю та охотою на відьом. Політик закликав суддю відхилити нові звинувачення проти нього.
«[Спеціальний прокурор Джек] Сміт переписав ту саму справу, намагаючись обійти рішення Верховного суду», — висловився кандидат у президенти США на виборах у 2024 році.
Імунітет 45-го президента США: на які справ не поширюється
Верховний суд США 1 липня 2024 року визнав наявність у політика імунітету від кримінального переслідування за офіційні дії, здійснені під час перебування на посаді.
Водночас за дії, вчинені у приватному порядку, імунітет відсутній. Тому справу щодо намагання скасувати результати президентських виборів-2020 після цього рішення відправили до окружного суду. Він мав визначити, які з висунутих звинувачень стосуються офіційної поведінки, а які — неофіційної (що, власне, і сталося).
Однак якщо Трамп переможе на президентських виборах-2024, він може наказати Міністерству юстиції зняти обвинувачення або помилувати себе. У Верховному суді домінують консерватори, у тому числі троє суддів, яких Трамп призначив, коли перебував на посаді.
Результати виборів у США у 2020 році: що з’ясував Джек Сміт
Ще до рішення ВС США Джек Сміт висунув проти Трампа такі обвинувачення у справі про перешкоджання виборам:
- змова з метою обману США;
- змова з метою перешкоджання офіційному процесу;
- перешкоджання правосуддю;
- змова проти реалізації права голосу та підрахунку голосів.
Спецпрокурор звинуватив Трампа в тому, начебто він хотів змусити чиновників Мін’юсту підтвердити його заяви про те, начебто шахрайство завадило йому переобратися на новий термін. Стверджувалося, що 45-й президент та його ключові помічники тиснули на законодавців рівня штату, щоб вони склали неправдиві списки виборців. Він них потребували заяви, начебто Трамп переміг у штатах, де більше голосів набрав Джо Байден.
Тоді Сміт і виступив проти президентської недоторканності від судового переслідування. Правоохоронець виходив з принципу, що ніхто не стоїть вище за закон. Дональд Трамп не визнав себе винним за жодним пунктом.
Адвокати Трампа подали багато досудових клопотань і загальмували три процеси стосовно його спроб скасувати результати виборів 2020 року, зберігання секретних документів у своєму будинку у Флориді та штурму Капітолія 6 січня 2021 року. В останній справі проходять 1230 людей, крім самого Трампа.
Раніше Заборона розповідала про двоетапну торгову стратегію ЄС для протидії Дональду Трампу, якщо він вдруге стане президентом США.
Читати більше новин в Telegram