Читаєте зараз
У США вперше людині пересадили серце свині! Тепер не треба чекати, коли хтось помре

У США вперше людині пересадили серце свині! Тепер не треба чекати, коли хтось помре

Markiian Oliiarnyk
Трансплантація серця
  • В американському штаті Мериленд лікарі вперше в історії успішно пересадили живому пацієнту серце генномодифікованої свині.
  • Тепер для екстреної пересадки людям більше не доведеться бути у безглуздих чергах.
  • Трансплантоване свиняче серце функціонує нормально, пацієнта планують відключити від апарату серцево-легеневого шунтування. 

У США медики провели революційний експеримент з трансплантації органів — пересадили живому пацієнту серце, яке належало генномодифікованій свині. Операція пройшла успішно, орган функціонує нормально, за станом пацієнта ведеться цілодобове спостереження. Якщо експеримент за кілька тижнів завершиться успіхом, буде створено нескінченний запас донорських органів тваринного походження для пацієнтів, які потребуватимуть екстреної пересадки. 

Заборона розповідає про справжній прорив американських медиків у сфері трансплантації органів.


Перша успішна пересадка свинячого серця людині 

У американському штаті Мериленд медики вперше в історії трансплантології успішно пересадили живому пацієнту серце генномодифікованої свині, пише The Assosiated Press.

Операцію, що тривала сім годин, провели 7 січня 2022 року у Медичному центрі Університету Мериленду, що у місті Балтимор. Наразі 57-річний пацієнт Девід Беннетт перебуває у задовільному стані. Його нове серце функціонує і вже виконує більшу частину роботи. Згодом його планують відключити від апарату серцево-легеневого шунтування.

«Тепер це його серце, воно створює тиск і змушує кров циркулювати. Воно добре працює і виглядає нормально. Ми, звісно, у захваті, але не знаємо, що нам принесе завтрашній день. Такого ще ніколи не робили», — заявив директор програми трансплантації серця Медичного центру Університету Мериленду Бартлі Гріффіт.

Читати більше новин в Telegram
Хірург Бартлі Гріффіт з пацієнтом Девідом Беннеттом після операції з трансплантації серця генномодифікованої свині, 10 січня 2022 року, Балтимор, Мериленд, США. Фото: пресслужба Медичного центру Університету Мериленду

За словами лікарів, наступні кілька тижнів будуть вирішальними, оскільки організм пацієнта продовжить відновлюватися після операції. Попри те, що перші 48 годин, які вважаються критичними, пройшли без інцидентів, все ж існує ризик, що у майбутньому воно може припинити свою роботу. Як пише The New York Times, організм Девіда Беннетта також регулярно перевіряють на наявність інфекцій, зокрема свинячого ретровірусу, який може передаватися людям.

Чоловік погодився на участь в експерименті, оскільки через серйозні серцево-судинні захворювання він не відповідав вимогам програми на отримання людського серця.

«У мене був вибір: або померти, або погодитися на цю трансплантацію. Я хочу жити. Я знаю, що це буде схожим на постріл у темряві, але цей мій вирішальний вибір», — розповідав Беннетт за день до операції.

Ксенотрансплантація: що це таке і навіщо її вивчають

Протягом останніх десятиліть у світі сформувалася величезна нестача людських донорських органів, придатних для екстреної пересадки, тому вчені активно почали досліджувати можливості ксенотрансплантації, тобто процесу пересадки органів або тканин від тварини до людини.

Експерименти з пересадки повноцінних органів від тварини до людини проводилися й раніше, але усі вони закінчувалися невдало. В основному через те, що організми пацієнтів швидко відторгали органи тварини. Наприклад, як пише NYT, у 1960-х роках кільком хворим пацієнтам пересадили нирки шимпанзе (найдовше прожив один з реципієнтів — дев’ять місяців), а у 1983 році серце бабуїна було пересаджено дитині, яка померла через 20 днів.

Відмінність експерименту в Університету Мериленду полягає в тому, що хірурги використали серце свині, яка зазнала 10 генетичних модифікацій. Чотири гени були вилучені або інактивовані, зокрема один, який кодує молекулу, що викликає агресивну реакцію відторгнення органу. Також був інактивований ген росту, щоб запобігти подальшому росту серця свині після його трансплантації. Для операції орган надала компанія Revivicor, дочірній підрозділ United Therapeutics.

Операція з трансплантації людині серця генномодифікованої свині, 7 січня 2022 року, Балтимор, Мериленд, США. Фото: пресслужба Медичного центру Університету Мериленду

Такий метод у США почав використовуватися лише з вересня 2021 року, коли вчені з Медичного центру імені Лангоне Нью-Йоркського університету успішно провели експеримент з пересадки нирки генномодифікованої тварини мертвій людині. Експеримент у Мериленді вивів ці дослідження на зовсім новий рівень. «Це насправді чудовий прорив. У мене є генетичне захворювання серця. І як майбутній реципієнт я дуже схвильований цією новиною та надією, яку вона дає моїй родині та іншим пацієнтам, які зрештою будуть врятовані завдяки цьому прориву», — розповів куратор програми пересадки нирки у Нью-Йоркському університеті Роберт Монтгомері.

Попри усі острахи, лікарі позитивно сприймають результати першого успішного експерименту з трансплантації людині тваринного органа, оскільки довели, що серце генномодифікованої свині може функціонувати в організмі людини без миттєвого відторгнення.

«Якщо цей експеримент увінчається успіхом, ми зможемо створити нескінченний запас тваринних органів для пацієнтів, які потребуватимуть екстреної пересадки», — сказав науковий керівник програми трансплантації Університету Мериленду Мухаммад Мохуддін.

Раніше Заборона розповідала про те, британські та німецькі вчені створили першу в історії вакцину проти хвороби Альцгеймера. Вона розроблена на основі антитіла TAP01_04, виявленого у мишей і модифікованого під організм людини, щоб імунна система його не відторгала.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій