Читаєте зараз
У США вручили Пулітцерівську премію: кого відзначили найпрестижнішою нагородою для журналістів

У США вручили Пулітцерівську премію: кого відзначили найпрестижнішою нагородою для журналістів

Анастасія Могилевець
  • У Колумбійському університеті Сполучених Штатів 6 травня оголосили лауреатів Пулітцерівської премії 2024 року.
  • Нагорода заснована у 1917 році і є однією з найпрестижніших у галузях літератури, журналістики, музики й театру у країні.
  • Премію отримали провідні світові медіа, такі як Reuters, The Times, New Yorker тощо.

В центрі уваги цьогоріч опинились міграційна криза у США, конфлікт Ізраїлю та Гази. Деякі провідні ЗМІ отримали одразу декілька нагород за різні журналістські роботи.

Заборона розповідає про премію Пулітцера 2024 року.

Пулітцер: історія премії

Престижна нагорода була заснована у 1917 році відповідно до заповіту видавця та медійника угорського походження Джозефа Пулітцера. Свого часу його називали батьком американської журналістики. Першочергово візіонер визначив:

  • чотири нагороди в журналістиці;
  • чотири – в літературі та драматургії;
  • одну в освіті;
  • п’ять стипендій для подорожей.

Пізніше Рада Пулітцера додала поезію, музику, театр, мемуари, фото- й аудіожурналістику та інші відзнаки. Переможці отримують грошові премії у $15 000, а в окремій категорії Public Service (тобто, державна служба) присуджують золоту медаль.

Протягом багатьох років Пулітцерівська рада потерпала від критики через присудження або неприсудження нагород. Суперечки також виникали щодо рішень, ухвалених Радою попри поради журі. 

Читати більше новин в Telegram

Однак, правління премії твердо дотримувалося політики секретності у своїх обговореннях. Виклики не погіршили репутацію Пулітцера, а кожне нагородження сприймають як головний стимул, зокрема, для дотримання професійних стандартів у журналістиці.

Лауреати Пулітцерівської премії 2024 року: список

Цьогоріч премія відзначила найкращих у журналістиці в 15 категоріях, а також у восьми мистецьких, зосереджених на книгах, музиці та театрі. Відзнаку в галузі художньої фотографії отримали фотографи агентства Associated Press за висвітлення глобальної міграційної кризи на кордоні США та Мексики, повідомила адміністраторка премії Марджорі Міллер.

Одразу дві Пулітцерівські премії – за серію розслідувань про виробничу імперію Ілона Маска та фотофіксацію конфлікту Ізраїлю та Гази – отримало агентство Reuters. The Times, одна з найстаріших у світі газет родом з Великої Британії, здобула три нагороди. Зокрема, за висвітлення нападу ХАМАС на Ізраїль, а також за матеріали про дитячу працю мігрантів у США. The New York Times відзначили трьома нагородами за журналістські розслідування, міжнародні репортажі та написання статей.

Ще дві Пулітцерівські премії отримав американський тижневик New Yorker. Лауреатами Пулітцера за спеціальні цитати також отримали журналісти та письменники, які висвітлювали війну в Газі. Премію отримав російський опозиціонер і оглядач Washington Post Володимир Кара-Мурза, редактор газети Девід Гоффман та журналіст Джеррі Ши.

Політичний та громадський діяч Володимир Кара-Мурза наразі відбуває покарання у Росії: 17 квітня 2023 року московський суд засудив його до 25 років у колонії. Публіциста судили за трьома статтями Кримінального кодексу країни – про поширення фейків про армію РФ, про здійснення діяльності небажаної організації (через співпрацю з фондом «Відкрита Росія») і про держзраду.

Нагороду у номінації Public Service отримала організація ProPublica за репортажі, що викривали корупцію у Верховному суді США. Роботи показали, як мільярдери дарували подарунки суддям. Ці розслідування пробили товсту стіну секретності, зазначили у правлінні премії. За спеціальні цитати також нагородили покійного хіп-хоп-критика Грега Тейта, який боровся за визнання афроамериканської культури у світі.

Переможці 2024 року в інших номінаціях:

  • художня література – роман «Нічна варта» Джейн Енн Філліпс про матір і доньку, події відбуваються в психіатричному закладі Західної Вірджинії після громадянської війни;
  • драма – «Первинна довіра» Ебоні Бута. Фільм розповідає про мандри працівника книгарні, який втратив роботу;
  • історія – «Немає права на чесне життя: Боротьба чорношкірих робітників Бостона в епоху громадянської війни» Жаклін Джонс;
  • біографія – Джонатан Айг за біографію Мартіна Лютера Кінга «Король: Життя» та Ільон Ву за книгу «Господар-раб, чоловік-дружина: епічна подорож від рабства до свободи»; 
  • мемуари чи автобіографія – «Непереможне літо Ліліани: Пошуки сестри справедливості» Крістіани Рівери Гарзи, розслідування про вбивство її сестри;
  • поезія – «Тріпас» Брендона Сома. Збірка описує подвійну спадщину автора – мексиканську та китайську;
  • нонфікшн – «Один день з життя Абеда Салама: анатомія єрусалимської трагедії» Натана Тралла;
  • музика – Концерт для саксофона з оркестром «Адажіо» Тайшона Сорея.

Раніше Заборона розповідала про нагородження Пулітцера у 2022 році. Тоді для відзначення мужності українського народу в цілому та журналістів зокрема заснували особливу номінацію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій