Удари РФ по Києву ловили датчики землетрусів: аналітики отримали унікальні дані
- Дослідники з Норвегії та України вивчили інформацію датчиків землетрусів навколо столиці України
- Сейсмічна інформація може відстежувати вибухи в будь-який час, виявляючи сотні атак, про які не кажуть офіційно через правила безпеки.
- Підхід до використання хвиль для спостереження за війнами має обмеження, адже вимагає великого масиву даних, який знаходиться в зоні бойових дій.
Спосіб документує ледь помітні поштовхи під земною поверхнею. Він допоможе краще зрозуміти битву за Київ і в майбутньому може покращити розуміння тактики нападу і стратегію захисту під час воєнних конфліктів.
Заборона розповідає про вкрай цікаву розробку, яка стане в пригоді і для військових, і для гуманітарних місій.
Мапа вибухів в Києві та півночі України
Коли Росія завдала артилерійських, авіаційних і ракетних ударів по північній Україні, виникли сейсмічні хвилі. Щоб побачити максимально повний масштаб, дослідники з Норвегії та України вивчили дані десятків датчиків землетрусів навколо Києва, оцінюючи позицію та силу кожного вибуху, пише New York Times.
Вчені визначили місце вибуху з точністю до кількох миль, проаналізувавши час кількох сейсмічних хвиль, які досягли кожного датчика після вибуху. Вони також оцінили розмір кожного вибуху, хоча це була більш приблизна оцінка.
«Немає ідеального способу вести хроніку війни, і в сейсмічних записах є прогалини. Атаки далі від датчиків, швидше за все, будуть пропущені. Наприклад, унікальна геологія міста Києва, побудованого на заболочених територіях і заплавах, приглушує сигнали від вибухів», — кажуть дослідники.
Читати більше новин в TelegramСейсмічні дані можуть відстежувати вибухи в будь-який час, виявляючи сотні атак, про які не кажуть офіційно через правила безпеки. Водночас потрібні додаткові дослідження, щоб зробити це рішення легким для розгортання будь-де.
Метод дистанційного зондування: що вирішує
Військові вже понад 50 років використовують методи дистанційного зондування, щоб виявляти запуски ракет, бомбардування та інші деталі конфлікту. Але їхні записи здебільшого тримаються в таємниці, і дослідники наголошують, що бракує публічних досліджень сейсмічних виявлень звичайної зброї.
«Використання ж техніки в майбутніх конфліктах може допомогти задокументувати порушення прав людини під час війни. Наприклад, для ударів ‘подвійним дотиком’, коли після атаки на цивільну територію після затримки слідує друга атака, спрямована на рятувальників», — сказав старший науковий співробітник Інституту дослідження миру в Осло Себастьян Шутте. Він використовував просторові дані для дослідження конфліктів у всьому світі.
На його думку, ці дані також можуть керувати зусиллями з післявоєнного очищення землі, лісів, будівель тощо. Території, де відбувається велика кількість вибухів, неминуче містять боєприпаси, що не вибухнули, і вони часто вбивають цивільних протягом десятиліть.
Раніше Заборона розповідала про правила поведінки під час природних та техногенних землетрусів. Так, в Україні це також стається.
Читати більше новин в Telegram