На вибори — з подвійним громадянством. Хто з українських політиків має російський паспорт і чому це не заважає їм балотуватися
За тиждень в Україні відбудуться місцеві вибори. Виявилося, що на них балотуються політики з російським паспортом. Зокрема, кандидат на посаду голови Стрийської об’єднаної територіальної громади у Львівській області Борис Юрович має російське громадянство. Для української політики це не новина. Паспорти Росії знаходять у кандидатів у депутати й чинних обранців не вперше. Заборона розповідає, хто й коли з політиків мав російське громадянство паралельно з українським.
Російський паспорт «свободівця»
У жовтні з’ясувалося, що російський паспорт має кандидат на посаду голови Стрийської ОТГ Борис Юрович. Спочатку інформацію оприлюднили у фейсбук-групі «Підслухано в Стрию», але згодом цей допис видалили.
Зрештою Юрович сам підтвердив журналістам, що в нього був російський паспорт, він отримав його у 2012 році. Втім, «свободівець» заявив, що документ уже недійсний. Однак у сервісі перевірки паспортів МВС Росії зазначено, що паспорт Юровича «серед недійсних не вказаний».
А на російській платформі «За чесний бізнес» вказано, що Борис Юрович є засновником компанії «Россервіс», зареєстрованої у 2013 році в російському місті Нягань. Фірма займається оптовою торгівлею паливом і подібними продуктами.
2 жовтня осередок «Свободи» у Стрию повідомив, що Юрович зняв свою кандидатуру з виборів. «Я не хочу, щоб цю ситуацію використовували проти «Свободи», маніпулюючи фактами з мого життя. Я не буду виправдовуватися, брати участь в інформаційних війнах, тому вирішив зняти свою кандидатуру. Надалі буду продовжувати працювати й боротися задля України і гідного життя українців», — заявив екскандидат.
Російський паспорт «Слуги народу»
У липні 2019 року російський паспорт знайшли у члена «Слуги народу», одесита Михайла Соколова. Інформацію оприлюднив громадський активіст і колишній очільник одеського обласного осередку «Правого сектору» Сергій Стерненко на своєму ютуб-каналі.
Соколов це заперечив. Він заявив, що подав декларацію про відмову від російського громадянства і наголосив, що не має російського паспорта. Однак зі «Слуги народу» його таки виключили. Голова партії Дмитро Разумков тоді заявив, що Соколов «забув» розповісти про паспорт Росії, а в керівництва, «на жаль, не завжди є доступ до цієї інформації». «Він забув нагадати, що ще паралельно залишається громадянином Російської Федерації. Раптово чи випадково це сталося – це питання, напевно, не до мене», — додав Разумков.
Російський паспорт БПП
У 2018 році з’явилася інформація, що російське громадянство має депутат Київської обласної ради від «Блоку Петра Порошенка» В’ячеслав Соболєв. Медіа тоді писали, що міграційна служба Росії та МВС підтвердили це. Однак сам Соболєв спростував інформацію, назвавши оприлюднені документи «брехнею і підробкою». Депутатом облради він залишається донині.
У Київ політик приїхав із Донеччини. У 2005–2006 роках обіймав посаду заступника міського голови Донецька з питань діяльності виконавчих органів влади, входив до «Блоку Юлії Тимошенко», від якого балотувався до міськради Донецька у 2006-му.
Російський паспорт «Батьківщини»
У 2016 році російський паспорт знайшли у представника ВО «Батьківщина». Виявилося, що депутат Лохвицької районної ради Полтавської області Петро Чорний отримав його в окупованому Криму у 2015-му. Зі слів тодішнього нардепа від фракції «Народний фронт» Антона Геращенка, коли до Чорного прийшла поліція з обшуком, він «спробував порвати свій паспорт, проте йому це зробити не вдалося».
Утім, нині він і досі лишається серед депутатів Лохвицької районної ради від «Батьківщини».
Російський паспорт «Довіряй ділам»
Про російський паспорт мера Одеси Геннадія Труханова, представника партії «Довіряй ділам», колишнього члена «Партії регіонів», заговорили у 2016-му. Тоді з відповідною заявою до СБУ звернувся заступник голови Одеської облдержадміністрації Олександр Боровик. Водночас інформацію про російське громадянство Труханова оприлюднив і Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ). Згідно з даними, які дістали журналісти, Труханов записаний як засновник 20 зареєстрованих на Британських Віргінських островах компаній, що контролюють будівельну бізнес-групу «РОСТ» в Україні. У реєстраційних документах віргінських компаній він зазначений як громадянин РФ.
Сам Труханов наявність у нього російського паспорта заперечував і говорив, що дізнався про нього з інтернету.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура встановила, що людині, чиї паспортні дані збігаються із даними одеського мера, видавали паспорти у Росії. Перший документ Труханов отримав у 2002 році в Дагестані, другий — у 2003 у місті Сергієв Посад Московської області. У 2011 він звернувся з проханням замінити перший документ, оскільки йому виповнилося 45 років. У прокуратурі тоді заявили, що не можуть стверджувати, «чи є однією особою ці громадяни — мер Одеси, людина, яка отримала паспорт у 2002-му, і людина, що стала громадянином РФ у 2003-му… Але всі їхні дані повністю збігаються. І ми вважаємо, що це не просто збіг».
У 2017 році міський голова Одеси анулював паспорт через російський суд.
Що каже закон
У всіх описаних випадках інформація про російські паспорти кандидатів чи чинних політиків з’являлася не від ЦВК. Річ у тому, що у законодавстві України є правова колізія, відповідно до якої балотуватися у депутати суто теоретично може людина, яка має не лише українське громадянство. Так, закон «Про вибори народних депутатів» каже, що «депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх 5 років». У законі не зазначено, що людина з подвійним громадянством не може бути депутатом. Конституція каже, що в Україні є лише одне громадянство — українське. Водночас закон «Про громадянство» говорить, що українці, які набули громадянство іншої країни, все одно у її юрисдикції є лише громадянами України.
Крім того, юристи кажуть, що кандидати на місцевих виборах не зобов’язані вказувати, чи мають ще якесь громадянство. Така вимога є лише для народних депутатів.
Законодавство України забороняє подвійне громадянство як таке. Але в ньому зазначено: якщо людина стала громадянином іншої держави паралельно з Україною, то у правових відносинах України вона й надалі залишається її громадянином. Не передбачає законодавство і механізму, де це подвійне громадянство може бути зафіксовано та як його виявити.