Читаєте зараз
Україна готується ратифікувати Римський статут: що це дає і про який нюанс треба знати

Україна готується ратифікувати Римський статут: що це дає і про який нюанс треба знати

Ilona Kivva
Автор:

Президент України 15 серпня 2024 року зареєстрував у Раді законопроєкт №0285 щодо ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього.

Документ передбачає, що Римський статут набере чинності для України у перший день місяця, який настає після 60-го дня з дати здачі на зберігання генеральному секретарю Організації Об’єднаних Націй ратифікаційної грамоти.

При цьому Україна упродовж семи років після набрання статутом чинності не визнаватиме юрисдикції МКС стосовно злочинів, передбачених статтею 8 статуту, якщо у таких підозрюються громадяни України. Йдеться про воєнні злочини.

Також Зеленський зареєстрував законопроєкт №11484 про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів у зв’язку з ратифікацією Римського статуту. Йдеться про доповнення статей, пов’язаних із міжнародними злочинами, відповідно до положень Римського статуту МКС. 

Україна підписала Римський статус ще в січні 2000 року, але досі не ратифікувала його. Для ратифікації потрібно було змінити Кримінальний кодекс таким чином, щоб він відповідав цьому документу. Також ратифікація передбачена Угодою про асоціацію з ЄС.

Що дасть Україні ратифікація Римського статуту:

  • дозволить брати участь в Асамблеї держав-учасниць МКС і формувати політику МКС;
  • дозволить висувати свого кандидата на посаду судді;
  • затверджувати розподіл бюджету МКС з метою забезпечення належного розслідування російських злочинів в Україні;
  • брати участь у виборах суддів та інших виборних осіб (зокрема прокурора МКС), впливати на розробку змін до Римського статуту.

Міжнародний кримінальний суд може розглядати справи за трьох умов:

  • держава підписала та ратифікувала Римський Статут;
  • Рада Безпеки ООН передає справу до МКС. За 23 роки існування Суду таке трапилося двічі, у справі щодо Південного Судану та Лівії;
  • коли держава-учасниця РС сама ініціює справу в МКС.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій