Читаєте зараз
Україна притягнула Росію до суду в Гаазі: деталі справи про злочин 2018 року

Україна притягнула Росію до суду в Гаазі: деталі справи про злочин 2018 року

Markiian Oliiarnyk
  • Російська делегація оскаржує юрисдикцію арбітражного суду на розгляд справи України проти РФ.
  • Очільниця української делегації переконана, що їм вдасться притягнути країну-агресора до відповідальності за порушення норм міжнародного морського права.
  • Нагадуємо про обставини справи українських моряків.

В Гаазі проходить перший етап судових слухань у справі України проти Російської Федерації щодо незаконного захоплення у 2018 році українських військово-морських кораблів та їхніх екіпажів. На першому етапі Постійна палата третейського суду (ППТС) заслуховує заперечення російської делегації щодо юрисдикції міжнародного арбітражу на розгляд цієї справи по суті.

Заборона стежить за судом в Гаазі й пояснює суть справи про захоплення країною-агресором українських моряків в Керченській протоці.


Судові слухання, що проходять з 11 по 16 жовтня 2021 року, стосуються саме оскарження російською стороною юрисдикції міжнародного арбітражного суду у справі України проти РФ.

Постійна палата третейського суду вже заслухала позицію російської делегації та представників України. Другий раунд дебатів сторін запланований на 14 та 15 жовтня. На випадок необхідності Гаазький арбітраж зарезервував ще й 16 жовтня 2021 року. Доступ до матеріалів слухань обмежений для громадськості. Про статус перебігу слухань ППТС повідомлятиме короткими пресрелізами.

Позиція України щодо справи українських моряків

Делегацію України в Гаазі очолює директорка Департаменту міжнародного права Міністерства закордонних справ України Оксана Золотарьова. Також до складу української делегації увійшли представник України при Європейському Союзі та Європейській спільноті з атомної енергії Всеволод Ченцов, начальник відділу міжнародних спорів Департаменту міжнародного права МЗС України Андрій Пасічник, помічник командувача ВМС України з правової роботи Леонід Залюбовський, заступник командувача ВМС України Андрій Тарасов.

Читати більше новин в Telegram

Як повідомляє Оксана Золотарьова через пресслужбу МЗС України, справа проти Російської Федерації в Гаазькому арбітражному суді має визначальне значення для України та всієї системи міжнародного права, оскільки вона стосується порушення одного з основоположних принципів Конвенції ООН із морського права та міжнародного права в цілому — абсолютного імунітету військових кораблів.

«Ми доведемо, що події в Чорному морі не були військовою діяльністю, на яку не розповсюджується Конвенція ООН з морського права. Російська сторона знала про прохід кораблів заздалегідь. Захоплення суден відбулося поза 12-мильною зоною, а українських моряків ув’язнили на дев‘ять місяців і відкрили проти них кримінальні справи. Такі дії не можуть вважатися військовою діяльністю. Це грубе порушення норм міжнародного морського права», — зазначає Золотарьова.

Обставини справи українських моряків

Справа України проти РФ стосується порушень Російською Федерацією Конвенції ООН з морського права внаслідок подій 25 листопада 2018 року, коли ВМФ Росії поблизу Керченської протоки незаконно захопив український рейдовий буксир «Яни-Капу» і два артилерійські катери «Нікополь» та «Бердянськ», а також 24 членів екіпажу. Проти затриманих українських моряків РФ відкрила кримінальні провадження, які досі залишаються незакритими.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал ООН з морського права (МТМП), що розташований у Гамбурзі, на вимогу України зобов’язав РФ негайно звільнити три українські військово-морські кораблі та 24 незаконно затриманих українських моряків. Втім, незважаючи на рішення трибуналу, Росія продовжувала утримувати українські кораблі та екіпаж, звільнивши їх лише у вересні та листопаді 2019 року.

Український артилерійський катер «Нікополь» тягнуть буксирами до порту в Очакові, 20 листопада 2019 року. Фото: OLEKSANDR GIMANOV/AFP via Getty Images

Надалі справа перейшла на розгляд до міжнародного арбітражного суду у Гаазі — Постійної палати третейського суду, — який визнав свою юрисдикцію на розгляд справи України проти РФ у лютому 2020 року.

22 серпня 2020 року представники російської делегації скористалися своїм правом на оскарження юрисдикції Арбітражу і подали свої заперечення. У листопаді 2020 року ППТС прийняла рішення розділити розгляд справи на дві стадії — спершу суд повинен розглянути заперечення РФ щодо юрисдикції Арбітражу, потім відбудеться розгляд справи по суті.

Раніше Заборона писала про те, як Росія систематично руйнує Кримський півострів, тимчасово окупований країною-агресором з кінця лютого 2014 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій