Україна схвалила санкції проти Нікарагуа за відкриття консульства в Криму. Що це означає?
2 лютого Верховна Рада України схвалила санкції проти Нікарагуа за її рішення відкрити почесне консульство на Кримському півострові, анексованому Росією у 2014 році. У листопаді минулого року Київ уже висловив протест проти відкриття дипломатичної місії Нікарагуа на півострові і призначення Олега Белавенцева почесним консулом у Криму й пообіцяв вжити заходів щодо цього, вважаючи такий крок «порушенням суверенітету й територіальної цілісності» України. Консул президента Ортеги в Криму — фігура неоднозначна, оскільки це вірний Володимиру Путіну російський військовий у відставці Олег Белавенцев. Латиноамериканське видання Confidencial розповідає, що трапилося — Заборона публікує цей матеріал.
Причина санкцій України
У листопаді 2020 року Міністерство закордонних справ України почало процес введення санкцій проти Нікарагуа за «порушення територіальної цілісності держави» у зв’язку з тим, що Нікарагуа відкрила почесне консульство на Кримському півострові, який Росія анексувала у 2014 році, — про це повідомило українське ЗМІ Hromadske, інформаційний партнер Confidencial.
За даними відомства, призначивши почесного консула в Російській Федерації, Нікарагуа «порушила українські закони й норми міжнародного права». На цей пост режим Данієля Ортеги призначив відставного російського військового Олега Белавенцева, який, як з’ясувало розслідування 2015 року, був замішаний у корупційному скандалі, пов’язаному з пожертвуванням на мільйони доларів від адміністрації Володимира Путіна режиму Ортеги.
У листопаді 2015 року Confidencial розкрив інформацію про те, що ця пожертва, спрямована на зміцнення системи запобігання стихійним лихам, виявилася замішаною в корупційний скандал у Москві. Журналістське розслідування, проведене Центром із дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP), показало, що колишній директор МНС Москви укладав контракти на надання гуманітарної допомоги з вигодою для компаній, що належали йому.
Російським чиновником, якого Нікарагуа призначила своїм почесним консулом у Криму, став Олег Белавенцев, довірена особа президента Володимира Путіна. Белавенцев займав важливі посади в орбіті Кремля. У березні 2014 року він став повпредом Путіна в Кримській області. До цього він майже десять років очолював організацію, відому у світі як «Агентство «Емерком» МНС РФ.
Белавенцев відвідав Нікарагуа в серпні 2008 року, щоб офіційно оформити пожертвування на 26,6 мільйона доларів від МНС у Національну систему запобігання, пом’якшення наслідків і попередження стихійних лих (SINAPRED). Зокрема він зустрівся з команданте Данієлем Ортегою, який подякував йому за гуманітарну допомогу. Згідно з розслідуванням OCCRP, президент Нікарагуа тоді ж попросив про додаткову допомогу — пізніше Росія передала пожежні машини та польові медичні госпіталі для нікарагуанської армії.
Що це за «консульство»?
Уперше про відкриття почесного консульства Нікарагуа в Криму МЗС центральноамериканської країни повідомило наприкінці серпня. Українські дипломати закликали владу Нікарагуа скасувати своє рішення. Але 10 листопада 2020 року російські проурядові ЗМІ повідомили, що Олег Белавенцев отримав патент консула.
Ці ЗМІ називають Почесне консульство Нікарагуа першою закордонною місією, організованою там після анексії Криму. Влада заявляє, що Крим і Нікарагуа співпрацюватимуть у сфері освіти, «тому що багато нікарагуанських студентів вчаться на Кримскому півострові».
Як повідомляє Sputnik, російське ЗМІ, пов’язане з урядом Володимира Путіна, Олег Белавенцев — 69-річний відставний російський віцеадмірал, який був повпредом президента Росії «у федеральних округах Крим (його було скасовано у 2016 році, коли Крим став частиною Південного федерального округу) і Північний Кавказ». Крім того, Белавенцев отримав кілька нагород, «в тому числі звання Героя Росії — найвищу військову відзнаку в країні», — повідомляє Sputnik.
За словами агентства Sputnik, глава республіки Крим Сергій Аксьонов заявив, що призначення Белавенцева «є суверенним правом» Нікарагуа, яке, на його думку, демонструє «справедливе й чесне ставлення до Криму».
Нікарагуа — одна з чотирьох країн-членів ООН (разом з Афганістаном, Сирією та Венесуелою), які визнали анексію півострова до Росії.
Агентство El 19 Digital, яке пропагує режим Данієля Ортеги, 10 листопада опублікувало повідомлення про те, що посол Нікарагуа в Росії Альба Асусена Торрес була прийнята главою Республіки Крим Сергієм Аксьоновим — за їхніми словами, він висловив подяку й наголосив на актуальності її візиту.
Нікарагуанські ЗМІ також повідомили, що Аксьонов схарактеризував послідовну підтримку Криму Ортегою як «сміливе, тверде й по-справжньому незалежне рішення».
На зустрічі в штаб-квартирі почесного консульства Нікарагуа, яке першим відкриється в Криму, були присутні постійний представник Криму при президентові Росії Георгій Мурадов, міністр культури Криму, представники МЗС, співробітники посольства Нікарагуа й щойно призначений почесний консул Нікарагуа Олег Белавенцев, якому було вручено консульський патент.